Aktualizujte si Váš prehliadač

Stránka ZSE používa najnovšie technológie, ktoré Váš prehliadač nepodporuje.
Prosím, aktualizujte si ho kliknutím na logo príslušného prehliadača.

Ďakujeme za pochopenie.

ZSE Biznis Novinky

ZSE Biznis Novinky

/

Americké LNG vs. tradičné plynovody: Vojna o trhový podiel v Európe?


LNG (skvapalnený zemný plyn) je v posledných rokoch čoraz rezonujúcejší pojem. V rokoch, kedy ceny plynu/LNG a ropy dosahovali vysokú úroveň dostali nové projekty LNG zelenú, a tak je nových zdrojov tejto suroviny hneď niekoľko. Obzvlášť v USA, kde je v súčasnej dobe kapacita 12,4 Bcm/y (miliárd metrov kubických LNG za rok) a do roku 2020 sa očakáva úroveň 96 Bcm, čo je neuveriteľný, takmer 8-násobný nárast. Tento nárast je o to zaujímavejší, že v nasledujúcich rokoch sa pozitívne fundamentálne predpoklady zmenili, ceny a dopyt klesli, čo má za následok, že návratnosť týchto investícií pri súčasných podmienkach je v nedohľadne. Aj napriek tomu je takmer isté, že americký plyn (LNG z USA) prichádza do Európy. Otázkou zostáva už len to, koľko ho zakotví na starom kontinente. Odpoveď na túto otázku prinesie budúci vývoj, dopyt po tejto surovine vo svete a cenový rozdiel plynu v USA a v Európe.

Ani Európa nespí

Na druhej strane barikády stojí tradičná dodávka plynu prostredníctvom plynovodov, na čele s ruským gigantom. Gazprom niekoľkokrát uviedol, že nevidí dôvod na cenovú vojnu. Nové plynovodné projekty, zmena stratégie, zvýhodnenie podmienok pre doterajších odberateľov plynu a hľadanie nových predajných kanálov v Európe však svedčia o inom. Rusko, podobne ako Saudská Arábia v rope, je jediná krajina, ktorá má značné množstvo nevyužitej kapacity plynovej produkcie a jedny z najnižších nákladov na produkciu na svete. Vďaka tomu si môžu dovoliť využiť túto závideniahodnú pozíciu a nahliadnuť na celú situáciu strategicky. Obchodný ťah maximalizovať export do Európy je viac ako pravdepodobný najmä preto, že dodávky do Číny nemusia byť také rozsiahle, ako sa predpokladalo, a aj ich LNG projekty pre vlastný export čelia omeškaniam. Dôkazom toho sú plány Gazpromu vybudovať Nord Stream 2, ďalší plynovod na dopravu plynu do severnej Európy, aby nahradili klesajúcu domácu európsku produkciu. Taktiež ďalší dodávatelia, napríklad Nórsko, znateľne zvýšili produkciu v snahe zachovať si svoje obchodné teritórium v nadchádzajúcich rokoch.

Rozhodne napokon Brusel?

Rusko môže pokračovať s dodávkami do Európy a stále profitovať, aj keby zostali nízke ceny komodity, dokonca aj keby poklesli nižšie. Je nepravdepodobné, že by LNG z USA tomuto dokázal cenovo konkurovať. Ruské plány na ovládnutie trhu by mohol zmariť Brusel, ktorý sa snaží zabrániť ruskej trhovej dominancii. To by mohlo mať za následok, že by sa opäť raz nemusel trh vyvíjať prirodzeným smerom, ale v mantineloch politických rozhodnutí. Tak či onak, záver zostáva rovnaký a vo svete zemného plynu môžeme očakávať zaujímavý vývoj. Napriek tomu, že dodávka LNG z USA do Európy bola doteraz utlmená, do roku 2020 bude Európa vystavená rýchle sa zvyšujúcej americkej produkcii a exportu. Tradiční plynoví dodávatelia tak budú čeliť novej vlne konkurencie. Hoci v súčasnosti LNG z USA vyzerá z pohľadu nákladov menej ekonomický, mnoho odborníkov predpokladá, že to nezabráni jeho novému prílevu. Ruský Gazprom je pripravený odvrátiť americký útok pomocou zbraní v podobe jedinečnej objemovej a obchodnej flexibility dodávaného plynu a cenovej stratégie.

Tomáš Piterka
špecialista na nákup plynu