Aktualizujte si Váš prehliadač

Stránka ZSE používa najnovšie technológie, ktoré Váš prehliadač nepodporuje.
Prosím, aktualizujte si ho kliknutím na logo príslušného prehliadača.

Ďakujeme za pochopenie.

ZSE Biznis Novinky

ZSE Biznis Novinky

/

Distribučiari pomáhajú prírode: naše búdky sú plné života


Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo začiatkom marca, vďaka ochotným a šikovným kolegom zo spoločnosti Západoslovenská distribučná, 20 búdok pre sokola myšiara. Ten sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. V spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku sme tak podporili šetrnejší spôsob ochrany plodín. Pri kontrole búdok sme zistili, že sú plné života – hniezdia v nich desiatky sokolov!

Ornitológovia, ktorí búdky od začiatku monitorujú, nešetria nadšením: niektoré z nich získali svojich obyvateľov už po 2 dňoch od osadenia na stožiare. Po troch mesiacoch sú obývané už takmer všetky a odborníci očakávajú, že by sa v nich mohlo tento rok vyliahnuť viac než 100 mláďat.

Mnohé výskumy dokazujú, že poľnohospodárska krajina je čoraz sterilnejšia, počet druhov klesá. Dokonca aj tie, ktoré sú pomenované podľa svojho obľúbeného prostredia – dramaticky dole išli počty jarabice poľnej, ubúda prepelice poľnej, hrdličky poľnej či škovránka poľného. Našťastie, na viacerých lokalitách sa darí presadiť trvalo udržateľné postupy a ohľaduplné hospodárenie. Jednou z možností je biologická ochrana plodín, a to podporou hniezdnych príležitostí pre druhy, ktoré sa živia škodcami. Patrí sem i sokol myšiar, jeho potravou je najmä hraboš poľný – „postrach“ farmárov,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, využívajú príbytky najmä po krkavcovitých druhoch, veľmi sa im tiež páči v búdkach. Okrem stromov sú na ich umiestnenie vhodné stožiare a stĺpy elektrických vedení, ponúkajú lepšiu ochranu pred predátormi, najmä kunou. Hniezdna úspešnosť je potom vyššia. Začiatkom marca sme na stožiaroch pri obci Siladice umiestnili búdky pre sokola myšiara. Od začiatku júna ich kontrolujeme a môžeme potvrdiť, že sú plné života – v niektorých je dokonca až 7 mláďat,“ dopĺňa Slobodník.

Distribučiari v akcii - pozrite sa s nami na pole pri Siladiciach

Jedno z mláďat sokola myšiara, ktoré sa vyliahlo v našej búdke.

Bezpečnosť bez kompromisov: na stožiar môžu len naši vyškolení zamestnanci. Kolegovia Ľuboš Vavro a Rastislav Šebo pomáhajú ornitológom pri krúžkovaní.

Nakrúcanie reportáže pre Správy RTVS.

Ornitológ Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku odpovedá na otázky RTVS.