Nielen vo svete, ale aj na Slovensku a v Česku je čoraz viac spoločností, ktoré sa snažia byť zodpovedné v oblasti udržateľnosti a uhlíkovej neutrality. Jednou z nich je aj popredný partner ZSE Drive, spoločnosť Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko, ktorá v máji 2021 odštartovala svoj unikátny projekt GreenFleet na zníženie emisií z vozového parku. Zároveň v roku 2023 ZSE Drive v spolupráci s Coca-Colou prináša tému elektromobility a udržateľnosti návštevníkom Salónov elektromobilov.

Elektrifikácia vozového parku

Moderná zodpovedná firma a elektromobilita idú ruka v ruke. Čo znamená pre modernú firmu elektromobilita? A prečo stále viac firiem prechádza na e-flotily v rámci svojich vozových parkov? „Postupná transformácia vozového parku a postupný prechod zo spaľovacích motorov na elektromobily sú kľúčové.“ vysvetlil Fleet manager Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko, Martin Prídala. Aj Coca-Cola sa postupne snaží elektrifikovať svoju flotilu. „Do konca tohoto roku budeme mať 30 plne elektrických vozidiel. Ide o elektrické vozidlá pre senior management team, stredný management, úžitkové elektrické vozidlá pre technikov na trhu, až po vozidlá ŠKODA Enyaq RS iV Coupe, v rámci nášho motivačného programu pre najlepších obchodných zástupcov.“ O tom, že tieto vozidlá sú vo firme naozaj plne využívané, svedčí aj fakt, že „každé z týchto vozidiel za rok najazdilo viac ako 55 000 km.“ prezradil Prídala.

Spoločnosť však nevyužíva len osobné automobily, postupne elektrifikuje aj  vozidlá pre distribúciu. „Po zaradení prvého plne elektrického úžitkového vozidla VW ID.Buzz, o pár dní zaradíme do testovania prvé elektrické nákladné vozidlo pre distribúciu. Plne elektrické vozidlá distribúcie plánujeme v prvej fáze nasadiť pre rozvoz našich nápojov v mestách a tým prioritne prispievať k znižovaniu mestských emisií CO2.“

Projekt GreenFleet a znižovanie emisií

Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko sa netají svojim zodpovedným prístupom a ekologickými aktivitami. „Trvale udržateľný rozvoj je pre spoločnosť Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko jednou z kľúčových oblastí. Ako spoločnosť máme záväzok byť do roku 2040 uhlíkovo neutrálni a znižovať svoju ekologickú záťaž nad rámec legislatívnych požiadaviek.“  V rámci tejto agendy Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko v máji 2021 odštartovala projekt GreenFleet. „V tomto projekte sme sa zaviazali do roku 2030 znížiť emisie CO2 produkované našim vozovým parkom o 55 % v porovnaní s rokom 2017.“ priblížil projekt Martin Prídala.

Najkomplexnejší partner v oblasti elektromobility

ZSE Drive a Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko úspešne spolupracujú už od roku 2021. Spočiatku ZSE Drive poskytovalo pre spoločnosť Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko nabíjanie vozidiel s Plug-in-hybridnou motorizáciou. „Postupne, s dodaním prvých čisto elektrických vozidiel, sme začali využívať ďalšie programy pre verejné nabíjanie. Pre elektrické vozidlá je pre nás zaujímavý a výhodný program ZSE Drive Flat. Pre vozidlá s Plug In Hybridnou technológiou sme zostali pri programe ZSE Drive Partner.“  Informoval o spolupráci MartinPrídala.

Spoločnosti v rámci spolupráce diskutujú aj o inštalácii nabíjačiek pre pobočky Coca-Cola či možnostiach domáceho nabíjania pre zamestnancov s elektromobilmi. Mať pripravenú infraštruktúru, ako pre interné, tak pre domáce nabíjanie, je pre ďalšie kroky v transformácii vozového parku kľúčové.

ZSE Drive a Coca Cola aj na Salónoch elektromobilov

Počas tohto roka prezentuje ZSE Drive spoluprácu Coca-Cola Hellenic Česko a Slovensko aj na Salónoch elektromobilov po celom Slovensku. „Po úspešnom e-salóne s Coca-Cola ID.Buzz v Bratislave, Škoda ENYAQ iV vo farbách NATURA – Na zdravie každý deň v Trenčíne a Martine, pozývame širokú verejnosť na posledný tohtoročný Salón elektromobilov do Košíc (OC Optima) počas 8. – 10. septembra, kde budeme spolu so ZSE Drive opätovne prítomní s atraktívnym modelom VW ID.Buzz, ktorý využívajú naši technici na trhu.“  pozýva na e-Salón Martin Prídala.

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: