Vybrali ste si klimatizačnú jednotku do vášho bytu alebo celý multisplitový systém do rodinného domu a teraz uvažujete, ako jednotlivé zariadenia čo najvhodnejšie umiestniť? Existuje niekoľko overených rád a tipov, ktorých by ste sa mali pri inštalácii klimatizácie držať.

Ešte pred vyvŕtaním prvej diery v stene a upevnením nosnej konzoly sa zamyslite nad tým, ako by mala klimatizácia vo vašom dome alebo byte fungovať. Určite očakávate, že bude:

  • efektívne a úsporne chladiť,
  • ohľaduplná k zdraviu celej rodiny,
  • nenápadná, ale účinná.

Od klimatizácie jednoducho očakávate, že skvalitní vaše bývanie a vytvorí vám príjemný domov. To skutočne dokáže, ak jej na to poskytnete tie pravé podmienky. Jednou z nich je aj správne umiestnenie klimatizačnej jednotky vo vašom dome alebo byte. Prečítajte si, kde je najvhodnejšie umiestniť klimatizáciu vo vašej domácnosti tak, aby fungovala presne podľa vašich predstáv.

1. Montáž klimatizácie by mala byť odborná

U nás v ZSE vám vždy poradíme nielen s výberom vhodného miesta, kam by mala byť klimatizácia do bytu alebo domu umiestnená, ale predovšetkým zabezpečíme jej bezpečnú montáž. Mnohí zruční domáci majstri si myslia, že inštalácia klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Je to omyl. Klíma do domu alebo bytu nie je určená na to, aby ste si na jej inštalácii overovali svoje technické zručnosti.

Náš odborník vám pri obhliadke odporučí, kam umiestniť klimatizáciu. V zásade však platí, že by mala byť v miestnosti, v ktorej sa najviac zdržiavate a v lete tam býva veľmi teplo.

Samotná montáž klimatizácie si vyžaduje odborný prístup, pretože by sa mohlo stať, že klimatizačnú jednotku pri neodbornej manipulácii poškodíte a stratíte tak nárok na záruku poskytovanú výrobcom. Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami.

2. Vnútorná jednotka klimatizácie potrebuje dostatok priestoru

Umiestnenie klimatizácie vo vašom dome alebo byte závisí predovšetkým od typu, ktorý ste si vybrali. Pri multisplitovom systéme je potrebné počítať s umiestnením viacerých vnútorných jednotiek do rôznych miestností. Inštalácia bude náročnejšia, ale výsledný efekt chladenia bytu účinnejší.

Vnútorná jednotka by mala byť nainštalovaná tak, aby vzduch v miestnosti správne cirkuloval. Vzduch na chladenie sa nasáva zvrchu klimatizačného zariadenia, preto sa nemôže inštalovať celkom ku stropu. Zariadenie musí mať okolo seba dostatok priestoru na prúdenie vzduchu. Najideálnejšie 15 – 20 cm z každej strany. Klimatizácia do domu alebo bytu by rovnako nemala byť umiestňovaná nad žiadne elektrospotrebiče (televízor, počítač, atď.). Vo vnútornej jednotke sa pri chladení kondenzuje voda, ktorá môže v prípade poruchy klimatizácie stekať na elektrické zariadenia.

Zároveň pre cenu a efektivitu inštalácie je dôležité, aby bola vnútorná jednotka klimatizácie čo najbližšie k tej vonkajšej. Vyhnite sa umiestneniu vnútornej jednotky v blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla (je potrebné dodržiavať vzdialenosť od žiaroviek, svietidiel a domácich spotrebičov). Klimatizácia obsahuje vnútorný termostat, ktorý reaguje na teplotu okolia.

Klimatizáciu nemontujte ani na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu. Jednotka bude pracovať nepretržite na vysoký výkon, čo bude viesť ku vyššej spotrebe elektrickej energie a rýchlejšiemu opotrebovaniu zariadenia.

3. Myslite na potreby všetkých členov domácnosti

Umiestnenie vnútornej klimatizačnej jednotky vo vašom byte alebo dome by ste si mali dobre zvážiť a premyslieť. Od miesta inštalácie totiž závisí jej ďalšie komfortné prevádzkovanie. Dbajte aj na potreby všetkých obyvateľov domácnosti. Niekomu chladný vzduch prúdiaci z klimatizácie nevadí, inému môže spôsobovať nepohodlie alebo zdravotné problémy. A doma sa predsa všetci chceme cítiť príjemne.

Klíma do domu alebo bytu by nemala byť umiestnená nad posteľou v spálni, sedačkou v obývačke, nad vaším pracovným alebo jedálenským stolom. Prúdenie chladného vzduchu by vám mohlo spôsobiť zdravotné problémy v podobe bolestí chrbtice alebo hlavy. Ak však smer prúdenia vzduchu regulujete správnym a odporúčaným spôsobom, môžete takýmto zdravotným komplikáciám predísť.

Ak sa chcete úplne vyhnúť nepríjemnému prievanu, ZSE má v ponuke klimatizácie s režimom Comfort Airflow (klimatizácie Daikin) alebo Wind-Free (klimatizácie Samsung) ktoré umožňujú užívať si osviežujúcu atmosféru bez pocitu prievanu, vďaka čomu vám nehrozia zdravotné riziká.

4. Počítajte aj s vonkajšou jednotkou klimatizácie

Mnoho ľudí zabúda na to, že inštalácia klimatizácie neznamená len správne umiestnenie vnútornej jednotky, ale treba nájsť vhodnú pozíciu aj pre vonkajšie zariadenie.

V panelákových domoch sa klimatizácia do bytu najčastejšie umiestňuje na balkón či lodžiu alebo pripevňuje na fasádu. Vždy musí byť umiestnená tak, aby nijako nenarúšala vzhľad bytového domu, nepoškodila jeho fasádu a neobťažovala susedov.

Vonkajšia jednotka generuje teplo, takže by nemala byť v uzavretom priestore, mala by byť ľahko prístupná (kvôli pravidelnému servisu) – na fasáde, balkóne, streche, prípadne pod strechou.

V prípade rodinného domu je len na vás, kam vonkajšiu jednotku umiestnite, keďže nemusíte brať ohľad na susedov ani spoločný majetok. Platí však, že optimálna vzdialenosť medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou je 3 – 5 metrov. Pri spájacom potrubí dlhšom ako šesť metrov sa náklady na montáž klimatizácie zvyšujú a výkon klimatizácie je nižší. Obe klimatizačné jednotky je najlepšie umiestniť na rovnakú stenu, každú z jednej strany.

5. Pripravte sa na inštaláciu klimatizácie

Montáž klimatizácie si vyžaduje aj malé stavebné práce, na ktoré by ste mali svoj byt pripraviť. Montéri budú musieť urobiť minimálne jeden prieraz cez obvodovú stenu budovy, čo je hlučná a prašná práca. Ochráňte preto svoj nábytok maliarskou fóliou. Takisto je vhodné vopred upozorniť susedov, aby sa pripravili na hlučnosť. Nejde o žiadne niekoľkohodinové vŕtanie – v zásade niekoľko minút. Ak je bytový dom zateplený, určite kontaktujte správcu a realizačnú firmu kvôli záruke fasády. Ak bytový dom nie je zateplený, počítajte s touto možnosťou do budúcnosti a vonkajšiu jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu, aby sa medzi fasádu a vonkajšiu jednotku v budúcnosti vošla izolácia. Premyslite si, prípadne sa poraďte, kam budete odvádzať prebytočný kondenz (čistú vodu). V čase veľkých horúčav to môže byť aj 40 litrov denne. Nie je totiž v poriadku túto vodu nechať „len tak“ stekať po balkóne, či stene bytového domu.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: