/


Juraj Zápražný

moderný vinár

Juraj Zápražný

Naše rodinné vinárstvo vo Vinosadoch úspešne vediem od roku 1999

Môj otec vyštudoval vinohradníctvo a vinárstvo na vysokej škole v Ledniciach na Morave a postupne sa začal starať o prvé vlastné vinohrady. Už ako malý chlapec som mal preto silný vzťah k vinohradom aj k otcovej pivnici, ktorý ma prirodzene priviedol k vinárskemu remeslu.

Vinárstvo

Zlatý poklad z vinice

Kvalita vína je pre naše Vinárstvo Zápražný na prvom mieste. Naša rodina vlastní 7 hektárov vinohradov, ktoré postupne revitalizujeme. V roku 2012 sme začali budovať moderné vinárstvo so zameraním na ekologické postupy. Pre nás je najdôležitejšie spojenie modernej technológie a tradičnej výroby vína.


Naše vínne pivnice sú postavené zo starých recyklovaných 300-ročných tehál a nazbieraných kameňov. Budovy vo vinárstve sú zväčša drevostavby so zelenou strechou, kúrime aj chladíme tepelným čerpadlom a vzduch sa ventiluje vďaka rekuperácii. Teplá voda pochádza zo solárnych kolektorov. V súčasnosti riešime inštaláciu fotovoltického riešenia, vďaka ktorému budeme vedieť zásobovať celú firmu zelenou slnečnou elektrinou.

Vinárstvo 2

Sila slnka

Aj keď nám pri výrobe vína pomáhajú špičkové technológie, vieme, že len vďaka slnku je naše hrozno pýchou rodinného vinárstva. Je dôležité najmä pre jeho vývoj, rast a dozrievanie bobúľ. Kvalitné víno sa rodí už vo viniciach. V pivnici sa snažíme už len o to, aby vo víne vyniklo to, čo nám v danom ročníku príroda v hrozne nadelí.

Vinárstvo 3

Objavte fotovoltiku od ZSE

Všetko, čo by ste chceli vedieť o fotovoltike.

Objaviť fotovoltiku od ZSE