Otázky a odpovede - ZSE | Súčasť vášho domova

Aktualizujte si Váš prehliadač

Stránka ZSE používa najnovšie technológie, ktoré Váš prehliadač nepodporuje.
Prosím, aktualizujte si ho kliknutím na logo príslušného prehliadača.

Ďakujeme za pochopenie.

/


Otázky a odpovede

Komu je určené riešenie ZSE Fotovolt?

Pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na území Slovenska, ktoré sú pripojené do Západoslovenskej distribučnej alebo Východoslovenskej distribučnej spoločnosti a ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Dokážu ním šetriť energiu, financie i životné prostredie.

 

Je toto riešenie použiteľné aj pre firmy alebo inštitúcie?

Toto riešenie nie je vhodné pre firmy a inštitúcie, nakoľko fotovoltické systémy inštalované na týchto odberných miestach zatiaľ distribučné spoločnosti nepripájajú do siete.

 

Aké sú výhody riešenia ZSE Fotovolt v porovnaní s inými podobnými riešeniami na trhu?

Výhod riešenia ZSE Fotovolt je viacero:

 • Každý panel pracuje samostatne s čo najväčším výkonom za akéhokoľvek počasia a to vďaka optimizérom výkonu. Tieto sú osadené na každom paneli zvlášť, čím maximalizujú celkovú ročnú výrobu elektriny zo systému.
 • Riešenie je v porovnaní s bežnou fotovoltikou menej náchylné na stratu výkonu zatienením, nečistotami, snehom a pod.
 • Riešenie poskytuje monitoring každého panelu zvlášť ako aj celého systému, a to zadarmo a doživotne. Umožňuje taktiež historické porovnávanie údajov o výkone a výrobe elektriny.
 • Ku všetkým riešeniam ZSE Fotovolt Štandard je možné do budúcna pripojiť batérie.
 • Riešenia ZSE Fotovolt Batéria Li-ion obsahujú vysoko-kvalitnú batériu s využiteľnosťou až 90 % kapacity batérie a dlhou životnosťou.
 • Meniče a výkonové optimizéry od spoločnosti SolarEdge sú svetová špička a na tieto komponenty sa uplatňuje nadštandardná záruka.
 •  

Je možné inštalovať riešenie ZSE Fotovolt aj na bytovom dome?

Nie, keďže riešenie inštalované pre bytový dom by nebolo možné pripojiť do distribučnej siete.

 

Podľa čoho by som mal zvažovať výkon zariadenia ZSE Fotovolt?

Základný výkon riešenia by mal byť dimenzovaný podľa ročnej spotreby elektrickej energie v domácnosti. Následné rozhodnutie pre typ s batériou alebo bez batérie bude určované tým, či má zákazník vhodné miesto pre batériu a či má vôbec o riešenie s batériou záujem, keďže ide o finančne náročnejšie riešenie. Na druhej strane - riešenie s batériou dokáže pokryť spotrebu aj v čase, kedy už slnko nesvieti a ušetriť až 60 % nákladov na elektrinu.

 

Aké sú jednotlivé kroky, ak sa rozhodnem pre riešenie ZSE Fotovolt?

Základné kroky sú nasledovné:

 • Podpis zmluvy o dielo so ZSE.
 • Dohodnutie termínu obhliadky a jej vykonanie naším montérom.
 • Žiadosť o vydanie stanoviska k rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja.
 • Dohodnutie montáže a jej realizácia naším montérom.
 • Výmena elektromera a pripojenie zariadenia do distribučnej sústavy.
 • Prebratie diela a úhrada ceny diela.

 

Aká je vhodná veľkosť a orientácia strechy? Môžem riešenie ZSE Fotovolt inštalovať aj na rovnú strechu?

Minimálna veľkosť plochy strechy je 17 m2 pri šikmej streche a 40 m2 pri rovnej streche. Riešenie je teda vhodné aj pre rovnú strechu. Ideálna orientácia je juh, ale vyhovujúca orientácia je aj juhovýchod či juhozápad.

 

Ak by som sa rozhodol pre riešenie s batériou, aký priestor potrebujem pre batériu?

Aspoň 1 m2 s výškou aspoň 1 m.

 

Ako sa fakturuje kúpa a inštalácia riešenia ZSE Fotovolt? Platí sa nejaká záloha? Je možné si to zakúpiť aj na splátky?

Fakturuje sa jednorazovo, a to do 15 dní po montáži zariadenia, bez zálohovej faktúry. Riešenie nie je možné zakúpiť na splátky.

 

Je možné využiť príspevok z programu Zelená domácnostiam II?

Áno, najbližšie kolo žiadostí o finančný príspevok pre fotovolt je 25. 6. 2019.

 

Aká je záruka a servis na riešenie ZSE Fotovolt?

Záruka na celé dielo je 24 mesiacov. Samozrejme zabezpečujeme záručný aj pozáručný servis.

 

Budú nutné stavebné úpravy pri inštalácii? Sú zahrnuté v cene?

Nutné sú menšie stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov a striedača solárnym káblom ako aj prepojenie ďalších komponentov. Tieto úpravy sú zahrnuté v cene.

 

Je možné od zmluvy po jej podpísaní odstúpiť? Za akých podmienok?

Do momentu inštalácie môže zákazník odstúpiť kedykoľvek, je ale povinný zaplatiť cenu obhliadky v hodnote 50 € s DPH, ak už bola vykonaná. Taktiež je možné odstúpiť od zmluvy v prípade, ak ZSE nedodá dielo včas alebo ak sa zistí, že dohodnuté dielo nie je možné z technických dôvodov nainštalovať.

 

Ako je to s ovládaním riešenia ZSE Fotovolt na diaľku prostredníctvom aplikácie v mobile? Čo na to potrebujem? Kde aplikáciu nájdem? Môže aplikáciu používať viacero členov domácnosti naraz?

Riešenie ZSE Fotovolt je možné monitorovať prostredníctvom bezplatnej aplikácie výrobcu komponentov SolarEdge, ktoré sú súčasťou riešenia ZSE Fotovolt. Bezplatná aplikácia je dostupná na adrese https://monitoring.solaredge.com/. Prístup k nej vám po inštalácií diela automaticky pridelíme, pričom sa k nej následne môžete dostať z vášho počítača, tabletu alebo smartfónu. Pre mobilné zariadenia je aplikácia dostupná pre operačné systémy iOS (App Store) alebo Android (Google Play). Aplikáciu môže samozrejme po stiahnutí používať viacero členov domácnosti naraz.

 

Čo je to Virtuálna batéria?

Spotreba elektriny v domácnosti je najvyššia počas rána a potom podvečer a večer. Fotovoltické panely však vyrobia najviac elektriny počas dňa, keď je väčšinou minimálna spotreba. Aby ste využili maximum vyrobenej energie, máme pre vás novú službu - Virtuálna batéria. Virtuálnu batériu bude pre vás prevádzkovať ZSE, nemusíte si tak kupovať vlastnú batériu. Vo virtuálnej batérii si dočasne uložíte prebytočnú elektrinu a my vám ju vrátime v čase, keď ju budete potrebovať. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete. Pri dodávke elektriny z virtuálnej batérie platíte len variabilné náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy a ušetríte tak náklady za dodávku elektriny. Službu Virtuálna batéria poskytujeme ku všetkým riešeniam ZSE Fotovoltod 1. 2. 2019 len za 2 € s DPH mesačne.