Aktualizujte si Váš prehliadač

Stránka ZSE používa najnovšie technológie, ktoré Váš prehliadač nepodporuje.
Prosím, aktualizujte si ho kliknutím na logo príslušného prehliadača.

Ďakujeme za pochopenie.

Magazín ZSE Zdravie

Magazín ZSE Zdravie

/

Všetko, čo potrebujete vedieť o pitnom režime


Pitný režim je slovné spojenie, ktoré už v dnešnej dobe poznajú aj deti. Vieme ale, prečo je pitný režim taký dôležitý? Poznáme správne zásady jeho dodržiavania? Dodržiavame ich? Toto sú otázky, ktoré si musíme položiť hneď na začiatku a zamyslieť sa nad nimi.

Dve tretiny nášho tela tvorí voda. Telo musí prijímať pitím približne 1,5 až 2,5 litra vody za deň. Okrem toho si vodu vyrába organizmus sám pri spaľovaní živín – metabolickými cestami. Nespotrebovaná, zužitkovaná voda sa z tela vylučuje najmä močením, únikom vodnej pary pri dýchaní a samozrejme potením.

Pitný režim je systém doplňovania tekutín stratených z ľudského organizmu pri bežných, ale najmä náročnejších činnostiach. Je neoddeliteľnou súčasťou výživy, vrátane regenerácie organizmu.

Pre správne dodržiavanie pitného režimu platia 3 základné princípy:

Princíp správneho nápoja - hlavnou látkou pre život ľudského organizmu je voda. Ostatné nápoje sa od čistej vody odlišujú svojim obsahom cukru, dochucovadiel a konzervačných látok. Každá z týchto ingredencií má svoje špecifiká, ktoré ju vylučujú z vhodnosti pre pitný režim, pretože zvyšujú spotrebu vody v biochemických procesoch. Preto ich prijímaniu by sme mali úmerne prispôsobiť aj pitie vody. Najvhodnejším typom vôd sú prírodné stolové vody, ľahké minerálne vody s vyrovnaným obsahom minerálnych látok do 500 mg/l.

Princíp správneho času - pocit smädu je prvým signálom nedostatku vody. Pri správnom dodržaní pitného režimu by sme nemali pocítiť smäd. V priereze dňa je dôležité dodržiavať najmä pravidelnosť a priebežné pitie. Nevhodným návykom je pitie väčšieho množstva tekutín počas jedla. Sťažuje to tráviace procesy a znižuje efektívnosť využitia energie z prijatej stravy. Správne je napiť sa prvýkrát ráno po prebudení a ďalej piť medzi hlavnými dennými jedlami. Najlepšie v intervale zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny pred jedlom.

Princíp správnych dávok - aby bol organizmus hydratovaný efektívne, je správne prijímať menšie objemy vody v častejších intervaloch. Nesprávne je jednorázové pitie väčšieho množstva, ktoré zdanlivo odstráni pocit smädu, ale neprimeraný objem nie je v súlade s aktuálnymi potrebami organizmu. Telo si nedokáže „vyrobiť“ zásoby a voda iba „pretečie“ organizmom. Preto ho zásobujme vodou plynulo.

Mäta v pohári

Koľko a čo piť?

Okrem čistej vody odporúčame konzumáciu dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce a uhrádzajúce vlastnosti. To znamená, že slúžia na uhrádzanie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením. Prostredníctvom pitného režimu sa odporúča uhradiť najmenej 70 % vody stratenej nadmerným potením a dýchaním.

Aké nápoje si vybrať?

  • zdravotne neškodné
  • s čo najmenším obsahom cukru (do 6 %), sladké nápoje zvyšujú pocit smädu
  • úplne bez alkoholu, alkohol zvyšuje metabolizmus, a tým aj produkciu tepla v organizme
  • s teplotou v rozmedzí 12 až 15 °C
  • stolové minerálne vody s obsahom Na+ do 100 mg/l, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy

Pitný režim v práci: na čo máte nárok?

Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov by malo byť samozrejmosťou. Zamestnávateľ musí pitnú vodu zabezpečiť na vlastné náklady. Kedy má aj ďalšie povinnosti?

Extrémne zvýšené teploty počas letného obdobia môžu spôsobovať veľkú záťaž teplom. Poznáte to, cítite sa unavení, vaša výkonnosť je minimálna, ste ospalí, malátni. Záťaž teplom môže dokonca spôsobiť prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.

Jedným z preventívnych opatrení, ako sa takémuto stavu vyhnúť je práve dodržiavanie pitného režimu.

Notebook

Povinnosti zamestnávateľa

Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov je samozrejmosťou, pričom zamestnávateľ musí pitnú vodu zabezpečiť na vlastné náklady. Finančne však uhrádzať iné občerstvujúce nápoje nie je povinnosťou zamestnávateľa.

V odôvodnených prípadoch, ktoré sú vymedzené príslušnou legislatívou (predpoklad prekročenia hodnôt dlhodobo a krátkodobo únosnej záťaže teplom na pracoviskách, na ktorých je tepelná záťaž spôsobená technológiou; pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní), zamestnávateľ má poskytovať navyše aj nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú minerálne látky stratené potením.