Aktualizujte si Váš prehliadač

Stránka ZSE používa najnovšie technológie, ktoré Váš prehliadač nepodporuje.
Prosím, aktualizujte si ho kliknutím na logo príslušného prehliadača.

Ďakujeme za pochopenie.

ZSE Novinky pre firmy

ZSE Novinky pre firmy

/

Hodnota energetických surovín sa menila so zmenami počasia


Ceny ropy poznačila hurikánová sezóna

Záver leta bol v energetickom svete poznačený intenzívnou hurikánovou sezónou v Mexickom zálive, ktorá mala za následok uzatvorenie mnohých ropných aj plynových vrtov v tejto oblasti. Dôsledkom výpadku týchto zdrojov bolo, že ceny ropy Brent sa väčšinu času udržali nad úrovňou 40 USD/barrel a to napriek stále nízkemu dopytu po tejto surovine v dôsledku pretrvávajúcej pandemickej situácie.

Produkčné kapacity a teploty boli hybnou silou vo vývoji cien plynu

V prípade zemného plynu boli tieto výpadky produkcie doplnené o dodatočné komplikácie na strane ponuky. V Európe išlo predovšetkým o štrajk nórskych ťažobných pracovníkov a požiar LNG terminálu Hammerfest. V Austrálii došlo k poruche na exportnom termináli Gordon, čo tiež zhoršilo bilanciu ponuky a dopytu po tejto komodite vo svete. Popri tom meteorológovia varovali pred zvýšenou pravdepodobnosťou chladnej zimy a to predovšetkým v Ázii, čo spôsobilo odklon LNG dodávok z Európy do Ázie a nárast cien plynu na starom kontinente. Obavy z dopadu druhej vlny pandémie na spotrebu plynu, obnovenie produkčných kapacít a revízie výhľadu na teploty počas zimy umožnili  následne opätovný pokles cien plynu. Aktuálna vlna chladného počasia však opäť zvyšuje dopyt po plyne, čím rastie aj jeho hodnota na trhu.

Emisné povolenky krátkodobo oslabili

Optimizmus ohľadom avizovaného sprísnenia redukcie emisií skleníkových plynov v Európskej únii spôsobil, že sa emisné povolenky v septembri obchodovali na úrovni historických maxím 31 EUR/t. Následne však prevládla obava o mieru dopadu druhej vlny pandémie na kondíciu európskej ekonomiky, v dôsledku čoho ceny opäť klesli až na 23 EUR/t. Optimizmus sa na trhy vrátil po tom, ako sa ukázalo, že protipandemické opatrenia nemajú až taký negatívny vplyv na chod ekonomiky ako tomu bolo v prvej vlne. V neposlednom rade trhy reagovali pozitívne aj na voľbu nového amerického prezidenta. Environmentálne nastavenie Joea Bidena je vnímané s očakávaním dodatočnej globálnej podpory pre zelené iniciatívy. 

Elektrina kopírovala pohyb cien emisií

Ceny elektrickej energie vykazujú v poslednom období výraznú koreláciu práve s cenami emisných povoleniek. Tomu zodpovedal aj ich vývoj za ostatné 3 mesiace, keď dosiahli lokálne maximá v polovici septembra a následne klesali až do prelomu októbra a novembra. Okrem ceny emisií vstupovali do vývoja cien elektriny aj hodnota uhlia a plynu. Tie v závere novembra výrazne posilnili. V kombinácii s nízkou veternou produkciou v Nemecku sa to odrazilo na prudkom náraste cien elektriny.


Martin Kopča
vedúci dlhodobého obchodovania a rozvoja