/


Odborník radí pri výbere fotovoltiky

Fotovoltika   Miroslav Bištuť   27.  marec 2021

Ako zistiť, či je pre vás fotovoltika ideálnym riešením? Ak uvažujete nad jej kúpou, tu je návod, podľa ktorého môžete postupovať pri jej výbere pre váš rodinný dom.

fotovoltika

Zhodnoťte, kedy využívate elektrinu počas dňa

V prvom rade je potrebné povedať, že fotovoltické panely vyrábajú elektrinu v priebehu dňa, v súlade s intenzitou slnečného žiarenia. Spotreba elektriny vo väčšine domácností je ale najvyššia ráno, prípadne podvečer, keď sa zvyčajne obyvatelia domu vrátia zo školy a z práce. Ak ste si práve povedali, že presne takto to funguje aj u vás doma, ideálnym riešením pre vás je fotovoltika s virtuálnou batériou. Do virtuálnej batérie si môžete dočasne ukladať nespotrebovanú elektrinu z fotovoltiky a využiť ju v čase, keď ju budete znovu potrebovať.

Samozrejme, najlepšie využitie slnečnej energie je, ak vaša domácnosť funguje takpovediac v nepretržitom režime. To napríklad znamená, že často pracujete z domu, jeden z rodičov je na materskej alebo rodičovskej dovolenke alebo bývate so starými rodičmi, ktorí cez deň pozerajú televízor, varia a iným spôsobom využívajú elektrickú energiu. Vtedy využijete väčšinu vyrobenej elektriny hneď v priebehu dňa, resp. v reálnom čase. Ale aj v takomto prípade je vhodným doplnkom vašej fotovoltiky už spomínaná virtuálna batéria, ktorá vám umožní využiť aj ten nadbytok vyrobenej elektriny, ktorý ste v priebehu dňa nestihli využiť.

Ďalšou možnosťou je fotovoltika s fyzickou batériou, ktorá vám ako jediná umožní uložiť si elektrinu priamo u seba doma. Nemusíte tak využívať distribučnú sieť, ktorú potrebuje virtuálna batéria. Treba sa však pripraviť na to, že za fyzickú batériu si výraznejšie priplatíte.

 

Ročná spotreba elektriny vs. fotovoltika a jej výkon

Fotovoltický systém sa navrhuje najmä s ohľadom na ročné množstvo spotreby elektriny v konkrétnej domácnosti. V zásade však platí, že čím väčšia spotreba energií, tým väčší zmysel má uvažovať o fotovoltickom riešení. Pre lepšiu predstavu uvediem, že fotovoltika so 16 panelmi vyrobí ročne zhruba 6 až 6,5 MWh elektriny. V mesiacoch júl, august je to cca 750 kWh za mesiac, samozrejme, v závislosti od polohy panelov na streche a od počasia.

Nemusíte mať obavy, ak by ste výkon fotovoltiky neodhadli presne. Náš technik na obhliadke presne zhodnotí energetickú situáciu vašej domácnosti a na základe toho vám navrhne optimálny výkon fotovoltického systému.

Ak máte akékoľvek otázky, ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania fotovoltiky, odporúčam vám, aby ste si nechali poradiť u našich poradcov pre Zelené riešenia.

 

Miesto, kde bývate, nehrá rolu, potrebujete však väčšiu strechu

Fotovoltické panely je vhodné inštalovať na rodinné domy prakticky na celom území Slovenska bez ohľadu na to, či žijete na juhu, Orave alebo na Kysuciach. Rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi v dopadajúcom množstve slnečnej energie je približne len 10 až 15 %. Zároveň však platí, že pri nízkych vonkajších teplotách a dostatočnom slnečnom svite panely vyrábajú viac ako v teplejšom prostredí. To znamená, že efektivita fotovoltických panelov je takmer rovnaká na juhu ako aj na severe Slovenska.

Fotovoltika potrebuje dostatok miesta na streche. Napríklad riešenie ZSE Fotovolt Štandard s výkonom 3 kWp má 10 fotovoltických panelov, ktoré potrebujú minimálne 18 m2 súvislej plochy šikmej strechy a minimálne 30 m2 súvislej plochy v prípade rovnej strechy. Potrebná strešná plocha závisí aj od toho, či strecha má alebo nemá nejaké tienenie (napr. komín, anténa, stromy, iná budova, ...), čiže nevyhnutná je odborná obhliadka.

 

Stavte na spoľahlivého dodávateľa fotovoltiky

V tomto momente by ste už mali mať jasnejšiu predstavu, či vaša domácnosť potrebuje fotovoltiku bez batérie alebo s virtuálnou batériou, približne aký výkon panelov budete potrebovať a či je vaša strecha dostatočne veľká na umiestnenie fotovoltického systému.

Mnohých zákazníkov láka aj možnosť získania štedrého finančného príspevku z programu Zelená domácnostiam II až do výšky 1 500 €. U nás v ZSE máme s vybavovaním finančných príspevkov bohaté skúsenosti. Doteraz sme pomohli získať finančný príspevok a inštalovali solárne riešenia pre viac ako 1 100 zákazníkov a toto číslo stále rastie. Pre rok 2021 je však objem pridelených finančných prostriedkov v hodnote 1,6 milióna € plne rezervovaný pre žiadosti o príspevok, ktoré sa už nachádzajú v zásobníku žiadostí. V roku 2021 nie je možné už podať žiadnu novú žiadosť o finančný príspevok. Z tohto dôvodu je k dispozícii pre zákazníkov na celom Slovensku špeciálna ZSE dotácia až 500 €. Ak sa rozhodnete čakať na finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam II až do roku 2022, žiadosť do zásobníka žiadostí podáme za vás po podpise zmluvy hneď, ako bude umožnené podávanie nových žiadostí.


Miroslav Bištuť

Miroslav Bištuť
odborník na Zelené riešenia

V energetickom sektore sa pohybujem od roku 2013. Teším sa na príležitosť pomôcť našej planéte aj vašej peňaženke.

Zobraziť články


Uvažujete nad fotovoltikou? Riešenie na kľúč od ZSE

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny, lebo nakupujeme panely, striedače, optimizéry a ďalší materiál vo veľkom množstve.

Zobraziť riešenia  

Mohlo by vás zaujímať

 

Všetky témy

Zelená elektrina   Fotovoltika   Tepelné čerpadlá   Solárne kolektory   Klimatizácie   Elektromobilita   Online služby   ZSE pomáha   Pre firmy