Ak vlastníte elektromobil, a zároveň bývate v rodinnom dome, je pre vás najvýhodnejšie nabíjať elektromobil doma. Náklady na 100 km jazdy vtedy dosahujú len 2 až 3 € v závislosti od typu elektromobilu a každý deň máte auto nabité na toľko, koľko si nastavíte na palubnom počítači pre šetrenie batérie. Zároveň pomalé nabíjanie doma batérii prospieva. Detailne sme sa tejto téme venovali v minulom článku.
Čo však v prípade, že uvažujete o elektromobile alebo ho už vlastníte a bývate v bytovke? Ostáva vám spoliehať sa len na verejné nabíjanie? V spolupráci s portálom Autoviny.sk sme pre vás pripravili článok, v ktorom si ukážeme, že to tak nie je.
Nabíjanie elektromobilov v bytovke sa väčšinou týka verejných priestorov, preto na akýkoľvek postup budete potrebovať súhlas minimálne 50 % vlastníkov. To však v prípade dobrých susedských vzťahov nemusí byť až takou výzvou.
K nabíjaniu elektromobilu v bytovke je potrebný wallbox. Na to, aby ste ho získali máte 3 rôzne možnosti. V článku si popíšeme, čo jednotlivé cesty obnášajú, aké majú výhody a aké nevýhody.
1. Použijete vlastný wallbox a pripojíte si ho k svojmu bytovému ističu
POSTUP:
- Musíte si zabezpečiť súhlas 50 % vlastníkov.
- Musíte si zabezpečiť vlastný projekt.
VÝHODY:
- Je možné použiť aj najlacnejší wallbox bez smart funkcionalít.
NEVÝHODY:
- Takéto riešenie nie je v súlade s požiadavkami distribučnej spoločnosti pre pripojenie bytových domov a môže byť preto v nesúlade s projektom bytového domu. V prípade veľkého počtu pripojených wallboxov môžu nastať problémy s preťažením pripojenia bytového domu do elektrickej siete.
- Nie vždy je technicky možné pripojiť sa k vlastnému ističu – v takom prípade toto riešenie nie je použiteľné.
2. Spoločné riešenie vlastníkov priestorov
POSTUP:
- Spoločenstvo vlastníkov vyberie poskytovateľa spoločného smart riešenia wallboxov v garáži bytového domu a odsúhlasí takéto riešenie na schôdzi vlastníkov.
- Poskytovateľ riešenia navrhne riešenie, pripraví projekt a vykalkuluje náklady, čo je jednorazová investícia. Treba však rátať s poplatkom za správu takéhoto systému.
- Poskytovateľ inštaluje wallboxy pre aktuálnych záujemcov, tí zaplatia za inštaláciu a wallbox jednorazovo.
- Správca rozúčtováva aktuálne náklady s rezervovanou kapacitou a s elektrickou energiou na jednotlivých vlastníkov wallboxov na základe elektronickej správy, ktorú dostáva mesačne od poskytovateľa.
VÝHODY:
- Pri správne navrhnutom riešení je možné pridávať ďalších záujemcov o wallboxy v budúcnosti.
NEVÝHODY:
- Administratíva na strane správcu, za ktorú si môže pýtať poplatok a nutnosť dohodnúť sa na férovom prerozdelení spoločnej časti investície (aby prví záujemcovia nedoplácali na ostatných).
3. Riešenie ako služba ZSE Drive
POSTUP:
- ZSE Drive navrhne riešenie so smart wallboxami s riadením spotreby, aby nedošlo k preťaženiu siete.
- ZSE Drive pripraví projekt a inštaluje samostatné odberné miesto a spoločné rozvody v garážových priestoroch na vlastné náklady.
- ZSE Drive inštaluje wallboxy pre záujemcov a zabezpečuje fakturáciu za spotrebovanú elektrickú energiu.
VÝHODY:
- Žiadne povinnosti na strane správcu.
- Žiadna spoločná investícia vlastníkov priestorov.
- Výhodná cena nabíjania, porovnateľná s nabíjaním v rodinnom dome.
- Smart wallbox (bezúdržbové zariadenie s výkonom 22 kW, ovládanie cez Appku alebo RFID kartu).
- Návrh riešenia, inštalácia aj dlhodobý dohľad od ZSE máte v cene.
NEVÝHODY:
- Nie je možné použiť akýkoľvek wallbox.
V prípade, že uvažujete o využití riešenia ako služby ZSE Drive je potrebné dodať, že viazanosť v tomto prípade nie je nevýhodou, práve naopak. Existujú bytové domy, kde by inštalácia wallboxu z technických príčin bola veľmi nákladná. Takto však všetky náklady berie na seba ZSE Drive. V cene 20 eur mesačne máte navyše zahrnutých voľných 40 kWh vo verejnej sieti nabíjacích staníc. Inak nabíjate doma za náklady porovnateľné s nabíjaním v rodinnom dome.