Ako zistiť, či je pre vás fotovoltika ideálnym riešením? Ak uvažujete nad jej kúpou, tu je návod, podľa ktorého môžete postupovať pri jej výbere pre váš rodinný dom.

Zhodnoťte, kedy využívate elektrinu počas dňa

V prvom rade je potrebné povedať, že fotovoltické panely vyrábajú elektrinu v priebehu dňa, v súlade s intenzitou slnečného žiarenia. Spotreba elektriny vo väčšine domácností je ale najvyššia ráno, prípadne podvečer, keď sa zvyčajne obyvatelia domu vrátia zo školy a z práce. Ak ste si práve povedali, že presne takto to funguje aj u vás doma, ideálnym riešením pre vás je fotovoltika s virtuálnou batériou. Do virtuálnej batérie si môžete dočasne ukladať nespotrebovanú elektrinu z fotovoltiky a využiť ju v čase, keď ju budete znovu potrebovať.

Samozrejme, najlepšie využitie slnečnej energie je, ak vaša domácnosť funguje takpovediac v nepretržitom režime. To napríklad znamená, že často pracujete z domu, jeden z rodičov je na materskej alebo rodičovskej dovolenke alebo bývate so starými rodičmi, ktorí cez deň pozerajú televízor, varia a iným spôsobom využívajú elektrickú energiu. Vtedy využijete väčšinu vyrobenej elektriny hneď v priebehu dňa, resp. v reálnom čase. Ale aj v takomto prípade je vhodným doplnkom vašej fotovoltiky už spomínaná virtuálna batéria, ktorá vám umožní využiť aj ten nadbytok vyrobenej elektriny, ktorý ste v priebehu dňa nestihli využiť.

Ďalšou možnosťou je fotovoltika s fyzickou batériou, ktorá vám ako jediná umožní uložiť si elektrinu priamo u seba doma. Nemusíte tak využívať distribučnú sieť, ktorú potrebuje virtuálna batéria. Treba sa však pripraviť na to, že za fyzickú batériu si výraznejšie priplatíte.

Ročná spotreba elektriny vs. fotovoltika a jej výkon

Fotovoltický systém sa navrhuje najmä s ohľadom na ročné množstvo spotreby elektriny v konkrétnej domácnosti. V zásade však platí, že čím väčšia spotreba energií, tým väčší zmysel má uvažovať o fotovoltickom riešení. Pre lepšiu predstavu uvediem, že fotovoltika so 10 panelmi vyrobí ročne zhruba 5 MWh elektriny. V mesiacoch jún, júl je to cca 650 kWh za mesiac, samozrejme, v závislosti od polohy panelov na streche a od počasia.

Nemusíte mať obavy, ak by ste výkon fotovoltiky neodhadli presne. Náš technik na obhliadke presne zhodnotí energetickú situáciu vašej domácnosti a na základe toho vám navrhne optimálny výkon fotovoltického systému.

Ak máte akékoľvek otázky, ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania fotovoltiky, odporúčam vám, aby ste si nechali poradiť u našich poradcov pre Zelené riešenia.

Miesto, kde bývate, nehrá rolu, potrebujete však väčšiu strechu

Fotovoltické panely je vhodné inštalovať na rodinné domy prakticky na celom území Slovenska bez ohľadu na to, či žijete na juhu, Orave alebo na Kysuciach. Rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi v dopadajúcom množstve slnečnej energie je približne len 10 až 15 %. Zároveň však platí, že pri nízkych vonkajších teplotách a dostatočnom slnečnom svite panely vyrábajú viac ako v teplejšom prostredí. To znamená, že efektivita fotovoltických panelov je takmer rovnaká na juhu ako aj na severe Slovenska.

Fotovoltika potrebuje dostatok miesta na streche. Napríklad riešenie ZSE Fotovolt Štandard s výkonom 4 kWp má 10 fotovoltických panelov, ktoré potrebujú minimálne 22 m2 súvislej plochy šikmej strechy a minimálne 26 m2 súvislej plochy v prípade rovnej strechy. Potrebná strešná plocha závisí aj od toho, či strecha má alebo nemá nejaké tienenie (napr. komín, anténa, stromy, iná budova, …), čiže nevyhnutná je odborná obhliadka.

Za akých podmienok je vhodné uvažovať o fotovoltike?

Stavte na spoľahlivého dodávateľa fotovoltiky

V tomto momente by ste už mali mať jasnejšiu predstavu, či vaša domácnosť potrebuje fotovoltiku bez batérie alebo s virtuálnou batériou, približne aký výkon panelov budete potrebovať a či je vaša strecha dostatočne veľká na umiestnenie fotovoltického systému.

Mnohých zákazníkov láka aj možnosť získania štedrého finančného príspevku z programu Zelená domácnostiam III až do výšky 1 500 €. U nás v ZSE máme s vybavovaním finančných príspevkov bohaté skúsenosti. Doteraz sme pomohli získať finančný príspevok a inštalovali solárne riešenia s finančným príspevkom pre viac ako 1 500 zákazníkov, ďalších viac ako 500 solárnych riešení sme inštalovali bez finančného príspevku z projektu Zelená domácnostiam. Obidve čísla pritom neustále rastú. 

V novom systéme žiadostí o finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam získa žiadateľ bezprostredne po vyplnení žiadosti najprv kód pre aktiváciu vydania poukážky, nie samotnú poukážku ako predtým. V prípade vášho záujmu pri podpise zmluvy, podáme žiadosť o pridelenie poukážky (t.j. ZSE následne vo váš prospech obdrží kód na aktiváciu poukážky). V ďalšom období budeme žiadosti o pridelenie poukážky pre našich zákazníkov aktivovať postupne, podľa dostupnosti materiálu a montážnych kapacít. 

Napriek celkovému výraznému navýšeniu sumy na finančné príspevky zo strany Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), prostriedky nie sú neobmedzené a odporúčame zákazníkom v prípade záujmu o fotovoltické riešenie s finančným príspevkom vybrať si jedno z našich riešení alebo vyplniť kontaktný formulár.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: