Záujem o fotovoltiku medzi slovenskými domácnosťami ide v posledných rokoch nahor, čo je rozhodne potešujúce. Dôvodom je rastúce environmentálne povedomie, snaha o väčšiu energetickú nezávislosť a v neposlednom rade určite aj snaha znížiť náklady na energie.

Najmä posledný faktor zohráva od jesene 2021 čoraz dôležitejšiu úlohu. Problémom pri realizácii inštalácií však je, že drvivá väčšina domácností chcela v roku 2021 využiť finančný príspevok do výšky až 1500 € z programu Zelená domácnostiam II od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Záujem o príspevok na inštaláciu fotovoltického riešenia z tohto programu bol natoľko vysoký, že v roku 2021 sa len obmedzený počet záujemcov k nemu skutočne aj dostal.

Takže na Slovensku sú dnes už tisícky domácností, ktoré majú dlhší čas podpísanú zmluvu na inštaláciu fotovoltiky (niektoré už aj vyše roka), ale samotná inštalácia je v nedohľadne, keďže sa rozhodli čakať na pridelenie finančného príspevku od SIEA.

Slovenská inovačná a energetická agentúra pritom zatiaľ ani neoznámila podmienky podpory fotovoltických riešení pre rok 2022 a nevyzerá, že by sa prideľovanie finančných príspevkov konkrétnym domácnostiam mohlo rozbehnúť v priebehu najbližších 2 – 3 mesiacov. Navyše – aj po prípadnom spustení finančných príspevkov budú mať pri žiadostiach samozrejme prednosť tí zákazníci, ktorí majú podpísanú zmluvu už z minulého roka.

Ceny elektriny pre slovenské domácnosti pritom išli od 1.1.2022 nahor a je veľmi pravdepodobné, že v roku 2023 zažijú domácnosti ďalší nárast cien elektriny. Zároveň je pravdepodobné, že kvôli vysokej inflácii budú ceny fotovoltických riešení postupne zdražovať, a to u všetkých dodávateľov. Preto je veľmi vhodné nestratiť ďalší rok či viac čakaním na finančný príspevok, ale rozhodnúť sa pre inštaláciu už tento rok, najmä ak zákazník zmluvu zatiaľ podpísanú nemá.

Kvôli rastúcim cenám elektriny dokáže v roku 2022 priemerný zákazník v rodinnom dome so sadzbou DD2 už pri najnižšom riešení ZSE Fotovolt Štandard 3 kW s Virtuálnou batériou ušetriť ročne takmer 630 € na svojich účtoch za elektrinu. Pri riešení ZSE Fotovolt Štandard 4 kW je to už takmer 800 € a pri riešení ZSE Fotovolt Štandard 7 kW hovoríme o ročnej úspore viac ako 1 400 €.

Takže čo je lepšie? Čakať na hypotetickú úsporu pri finančnom príspevku od SIEA, na ktorý ale bude nový zákazník čakať minimálne rok (ak sa ho kvôli veľkému záujmu vôbec dočká) a šetriť náklady na elektrinu až v roku 2023 alebo začať radšej šetriť stovky € už tento rok?

Som presvedčený, že najdrahšie € je také, ktoré som mohol ušetriť už teraz a neušetril som ho. Preto rozhodne podporujeme zákazníkov v tom, aby na príspevok nečakali a rozhodli sa pre inštaláciu fotovoltického riešenia čo najskôr.

V prípade nedostatku disponibilných prostriedkov na strane zákazníka je možné na inštaláciu fotovoltického riešenia využiť spotrebný úver v banke zákazníka – cena úveru je totiž výrazne nižšia než sú dosiahnuté úspory. Spotrebné úvery poskytujú banky pre svojich stálych klientov za veľmi výhodných podmienok.

Fotovoltika od ZSE však ponúka ešte lepšie riešenie – zákazníkom vychádzame v ústrety produktovým radom ZSE Fotovolt Bezstarosti, kde si môže zákazník inštalovať fotovoltiku s výrazne nižšou akontáciou a následnú platbu si rozložiť na mesačné splátky až na 6 rokov.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: