Pán Milo Červeňan pracuje ako predajca zákazníckych riešení v ZSE Centre v Trenčíne. 25. marca mu na strechu jeho rodinného domu naši montéri umiestnili fotovoltické panely. Prečítajte si rozhovor, v ktorom nám porozprával o svojich skúsenostiach s inštaláciou, o tom, akú úsporu očakáva a pre aké konkrétne riešenie sa rozhodol.
Aké sú hlavné dôvody, prečo ste sa rozhodli pre fotovoltiku?
Odkedy pracujem v ZSE a získal som poznatky o tom, ako fotovoltika s virtuálnou batériou reálne funguje, vedel som, že ju raz budem mať na svojej streche. Hlavným dôvodom bola samozrejme úspora, tiež využitie slnka ako obnoviteľného zdroja energie a v neposlednom rade aj zhodnotenie nehnuteľnosti.
Aké riešenie ste si konkrétne vybrali vy a prečo? Ako je nadimenzované?
Pri výbere najvhodnejšieho riešenia som postupoval rovnako, ako to robím pri konzultácii s každým zákazníkom. Beriem do úvahy aktuálnu spotrebu domácnosti, zvážil som aj plánované nové spotrebiče a zariadenia. Tiež je dôležité zvážiť aké typy spotrebičov a v akom čase domácnosť používa. Po zohľadnení všetkých kritérií som si vybral riešenie ZSE Fotovolt Štandard 4 kW. Riešenie som dimenzoval tak, aby som bol schopný pokryť čo najväčšie percento spotreby. Strechu mám orientovanú ideálne – čiže na juh.
Aká je vaša spotreba elektriny a akú očakávate výrobu?
Za posledné roky bola moja spotreba okolo 4000 kWh ročne. Keďže som na konci minulého leta sprevádzkoval bazén, kde plánujem inštalovať i tepelné čerpadlo rátal som so spotrebou cca 5000 kWh ročne. Predpokladám, že fotovoltika na mojej streche ročne vyrobí cca 4800 kWh.
Akú úsporu očakávate?
Pri správnom nastavení spotreby v domácnosti predpokladám, že okolo 40 % energie vyrobenej fotovoltikou by som mal byť schopný spotrebovať okamžite, zvyšných 60 % odovzdám do virtuálnej batérie. Túto energiu si následne budem môcť odobrať zo siete v čase, keď fotovoltika energiu vyrábať nebude, napr. v noci. Pri takomto pomere okamžitej spotreby a spotreby cez Virtuálnu batériu by naša domácnosť mala ušetriť cca 650 Eur ročne.
Ako prebehol proces inštalácie? Museli ste predtým robiť nejakú prípravu?
Najskôr prebehla obhliadka, kde technik zhodnotil či je moja nehnuteľnosť na inštaláciu vhodná. Po dodaní materiálu a vyrobení konzoly prebehla inštalácia. Keďže riešenia od ZSE sú na kľúč, žiadna príprava z mojej strany potrebná nebola. Mám veľmi šikmú strechu, takže pri inštalácii sa montéri zapotili, ale zvládli to na jednotku. Po inštalácii bolo potrebné počkať na výmenu elektromeru a následne nastaviť spotrebu celej domácnosti tak, aby bola maximálna spotreba počas dňa, keď fotovoltické panely vyrábajú elektrinu. Takže spotrebiče ako umývačku, práčku a sušičku nastavíme pomocou odložených štartov a filtráciu bazéna a ohrev vody zasa pomocou časových spínačov tak, aby spotrebovávali energiu cez deň. Výrobu energie a jej spotrebu sledujem vďaka rozšírenému monitoringu cez aplikáciu v mojom telefóne alebo na počítači.
Prečo ste sa rozhodli pre virtuálnu batériu? Zvažovali ste aj fyzickú batériu?
Nakoľko pri súčasných cenách a životnosti sú fyzické batérie nerentabilné, bola Virtuálna batéria moja jednoznačná voľba.