Existuje mnoho dôvodov, prečo je leto často najobľúbenejším ročným obdobím. Množstvo príležitostí na zábavu, dobrodružstvá, dlhé prechádzky, či kúpanie v jazerách. Často to však majú ťažké naši domáci miláčikovia, ktorí niekedy trávia aj celé dni vo vnútri, čakajúc na svojich majiteľov. Čo všetko im hrozí a čo môžeme robiť, aby bolo leto aj pre nich potešením?

Horúce letné dni neovplyvňujú iba nás, ale aj našich domácich miláčikov. Leto síce prináša veľa zábavy, dobrodružstiev a obľúbených aktivít, no na druhej strane príliš silné horúčavy môžu uškodiť ľuďom i zvieratám.

Horúčavy prinášajú riziká

V dôsledku príliš horúceho počasia zažívajú naši domáci miláčikovia rôzne nepríjemnosti.

  1. Prehriatie: Niektorí chlpáči majú obmedzené schopnosti termoregulácie, čo znamená, že ak sú dlhodobo vystavení vysokým teplotám, ich organizmus je náchylnejší na prehriatie, úpal alebo vyčerpanie z tepla.
  2. Popáleniny na labkách:Chodníky, asfalt a iné povrchy na slnku dosahujú veľmi vysoké teploty. Pri prechádzkach po horúcom povrchu si môžu zvieratá labky popáliť.
  3. Dehydratácia:Psy a mačky sú náchylné na dehydratáciu, preto im treba zabezpečiť neustály prístup k čerstvej vode.
  4. Infekcie a parazity: Pri vysokých teplotách sa lepšie darí aj rôznym infekciám a parazitom, ako sú komáre, kliešte a blchy. Tie môžu spôsobiť závažné ochorenia.
  5. Citlivosť na slnko:Niektoré druhy zvierat majú citlivejšiu pokožku a sklon k jej spáleniu slnkom.

Starostlivosť o domáce zvieratá počas horúcich dní je veľmi dôležitá pre zabezpečenie ich pohodlia a zdravia.

  1. Obmedzenie fyzickej aktivity:Počas horúcich dní je dôležité venovať zvieratám zvýšenú pozornosť, vyhýbať sa prechádzkam počas obeda, kedy je slnko najnebezpečnejšie a zvoliť radšej vychádzku v skorých ranných alebo večerných hodinách.
  2. Nenechávajte psa v aute:Ak psíka vozíte so sebou v aute, nikdy ho v ňom nenechávajte samého bez dozoru. Teplota v aute môže veľmi rýchlo stúpnuť na nebezpečnú úroveň, dokonca aj pri otvorených oknách.
  3. Chladiace miesto:Poskytnite zvieraťu chladné miesto na odpočinok, napríklad chladná podlaha, tienisté miesto v dome alebo záhrade. Príjemným osviežením sú tiež chladivé podložky, ktoré môžu pomôcť psíkom udržať primeranú telesnú teplotu.
  4. Kontrola príznakov prehriatia:Sledujte, či váš štvornohý miláčik nejaví príznaky prehriatia. Príznaky zahŕňajú intenzívne dychčanie, nadmerné slinenie, dezorientáciu, slabosť alebo zvracanie. Ak spozorujete tieto príznaky, snažte sa psíka ochladiť a vyhľadať veterinárnu pomoc.
  5. Vetranie a klimatizácia:Ak domáceho miláčika nechávate doma samého aj niekoľko hodín, je potrebné mu v domácnosti zabezpečiť primeranú teplotu. Ideálnym riešením je klimatizácia.

Použitie klimatizácie je skvelý spôsob ako vychladiť priestor a udržiavať v ňom príjemnú teplotu počas celého dňa. Navyše, dnešné moderné klimatizácie môžete ovládať aj na diaľku, pomocou aplikácie v smartfóne, takže domácemu miláčikovi môžete pomôcť vychladením miestnosti počas doobedia, kým ste v práci.

ZSE dokonca ponúka klimatizácie so skvelým benefitom – elektrinou pre klimatizáciu na 1 rok zadarmo, takže váš rodinný rozpočet nič nenaruší.

Môže klimatizácia domáce zvieratá ohroziť?

Klimatizácia v domácnosti, kde žijú domáce zvieratá, môže byť prínosom aj potenciálnym rizikom, ak sa nepoužíva správne. Príliš nízka teplota môže spôsobiť prechladnutie alebo respiračné problémy, nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Dôležité je nastaviť klimatizáciu na primeranú teplotu. Rozdiel medzi teplotou vonku a teplotou, na ktorú nastavujete klimatizáciu, by mal byť maximálne 6 stupňov.

Vďaka moderným funkciám, ktorými disponujú dnešné klimatizácie, jednoducho predídete tzv. „ofúknutiu“, ktoré v minulosti hrozilo kvôli priamemu prúdeniu studeného vzduchu. K tomu vám poslúži funkcia WindFree, ktorou disponujú napríklad klimatizácie Samsung. Môžete si zvoliť buď rovnomerné chladenie celej miestnosti, alebo nasmerovanie prúdenia vzduchu na konkrétne miesto. Nikdy však nenastavujte prúdenie vzduchu priamo na seba. Určite tiež oceníte unikátnu funkciu viac zónového inteligentného oka, ktorou sú vybavené niektoré modely klimatizácií od Daikinu. Toto oko sleduje pohyb osôb v miestnosti a automaticky usmerňuje prúdenie vzduchu mimo ich zónu. Je tiež dôležité odsledovať, ako zvieratá reagujú na klimatizáciu. Deje sa to len v zriedkavých prípadoch, no v prípade, že si všimnete akékoľvek príznaky nepohodlia alebo zdravotných problémov, upravte nastavenia klimatizácie alebo konzultujte situáciu s veterinárom.

Klimatizácia môže byť pre domáce zvieratá veľmi prospešná, ak sa používa správne. Kľúčom je nájsť rovnováhu medzi komfortom a bezpečnosťou, aby ste zabezpečili zdravé a pohodlné prostredie pre vašich domácich miláčikov.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: