Rozmýšľate, ako sa v lete doma ochladiť? Klimatizácia vám rozhodne pomôže spríjemniť aj tie najhorúcejšie letné dni.  Pozrime sa na to, ako to klimatizácia dokáže, z čoho sa skladá klimatizačné zariadenie a na akom princípe funguje.

Ako klimatizácia ochladí domácnosť?

Klimatizácie určené pre byty a rodinné domy sa skladajú v princípe z dvoch častí – z vnútornej a vonkajšej jednotky. Vnútorná jednotka nasáva teplý vzduch z miestnosti, ochladzuje ho a posiela ochladený späť do miestnosti. Teplo, ktoré zo vzduchu odobrala, odovzdáva cez chladiace médium v rúrkach do vonkajšej jednotky, ktorá ho uvoľní do vonkajšieho prostredia. Klimatizácia teda funguje na rovnakom princípe ako chladnička. Klimatizácia upravuje nielen teplotu, ale aj vlhkosť vzduchu, čím sa odlišuje od ventilácie, ktorá zabezpečuje len výmenu vzduchu.

Reverzibilita klimatizačnej jednotky

Takmer všetky klimatizačné jednotky, ktoré sú dostupné na trhu, sú reverzibilné – to znamená, že okrem vychladenia miestnosti ju dokážu aj vykúriť.

  1. Vnútorná jednotka (výparník), ktorá odoberá teplo z miestnosti.
  2. Vonkajšia jednotka (kondenzátor), ktorá odovzdáva teplo vonkajšiemu prostrediu.
  3. Medené rúrky a elektrický kábel vedené v bielej lište.

Čo je monosplit a čo znamená multisplit?

Podľa toho, koľko vnútorných jednotiek je na vonkajšiu jednotku napojených, hovoríme o monosplite alebo mulitsplite. Ak je pripojená len jedna vnútorná klimatizácia ide o monosplit jednotku. Ak sa na vonkajšiu jednotku pripája viac (2 až 5) vnútorných zariadení je to multisplit klimatizácia.

Monosplit, ktorý zahŕňa jednu vnútornú a jednu vonkajšiu jednotku, je obľúbený najmä na vychladenie menších bytov v panelákových domoch. Naopak, multisplitová klíma je populárna v rodinných domoch či väčších bytoch, pretože dokáže účinnejšie vychladiť viac miestností naraz.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: