Moderné klimatizačné jednotky dokážu zabezpečiť tepelnú pohodu v domácnosti počas celého roka. Samozrejme, primárne sa klimatizácia stále používa hlavne na ochladenie vzduchu v interiéri v letnej sezóne. Čoraz viac užívateľov však využíva jej ostatné funkcie: filtráciu vzduchu, jeho odvlhčenie a hlavne na vykurovanie.

Práve preto už nemusíte čakať s kúpou klimatizácie až do budúceho leta. Zaobstarajte si ju už teraz a môžete sa tešiť zo všetkých výhod, ktoré vám jej používanie prinesie. Prečítajte si moje postrehy, ktoré vám pomôžu pri výbere ideálneho zariadenia pre vašu rodinu a zároveň vám objasnia, ako možno využívať klimatizáciu počas celého roka.

Zo skúseností zákazníkov i svojich vlastných môžem povedať, že funkcia vykurovania robí z klimatizácie zariadenie, ktoré využijete nielen počas letných dní, ale aj v prechodných obdobiach a aj v zime.

Veľkou výhodou vykurovania klimatizáciou je dynamika – rýchlosť, akou klimatizácia dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Práve preto je ideálne využívať klimatizáciu počas jesenných a jarných dní, kedy vonkajšie teploty prudko kolíšu. Kvôli náhlemu ochladeniu tak nemusíte zapínať primárny zdroj vykurovania a čakať niekoľko hodín, kým sa „teplo dostaví“. Po zapnutí klimatizácie v režime „vykurovanie“ sa efekt dostaví v priebehu niekoľkých minút, vzduch v miestnosti sa zohreje veľmi rýchlo.

Jeseň a jar vám spríjemní kúrenie klimatizáciou

Túto funkciu rovnako oceníte v byte, keď ešte nie je spustená vykurovacia sezóna. Nemusíte sa budiť do chladného sychravého rána, ale nastavíte klimatizáciu tak, aby vám príjemne vyhriala byt ešte predtým ako vstanete z postele. Rovnako ju odporúčam využívať v prípade, že máte doma malé deti a bojíte sa, aby neprechladli. S klimatizáciou im vytvoríte príjemné prostredie na hranie.

Ako funguje vykurovanie pomocou klimatizácie?

Pri vykurovaní funguje klimatizácia na princípe tepelného čerpadla, typu vzduch – vzduch. Vonkajšia jednotka získava teplo z vonkajšieho vzduchu, vzduch ohrieva skvapalnené chladivo a premieňa ho na plyn, kompresor ho stlačením opätovne skvapalní. Zmena skupenstva chladiva a striedanie vysokého a nízkeho tlaku v systéme spôsobuje ohriatie chladiaceho média na 45 – 50°C. Vo výmenníku vnútornej jednotky chladivo ohrieva vnútorný vzduch a ventilátorom ho dopravuje do miestnosti.

Môžem povedať, že klimatizačné zariadenie dokáže poskytnúť až trojnásobný teplotný výkon pri rovnakom elektrickom príkone, ako má klasické elektrické kúrenie. Avšak úspornejšie. Klimatizácia elektrickou energiou totiž nevykuruje, len je ňou poháňaná.

Najúčinnejšie klimatizácie dokážu vykurovať aj pri extrémne nízkych vonkajších teplotách -15 °C prípadne až -25 °C. Ak však plánujete používať klimatizáciu na vykurovanie aj pri vonkajších teplotách hlboko pod bodom mrazu, je potrebné optimalizovať návrh typu, výkonu a umiestnenia klimatizačnej jednotky pre potrebu celoročného vykurovania. Pri mimoriadne nízkych teplotách je ekonomická prevádzka síce menej efektívna, ale stále výhodná v porovnaní s ostatnými spôsobmi vykurovania. Pri vykurovaní klimatizačnou jednotkou je potrebné dbať na umiestnenie vonkajšej jednotky. Dochádza v nej totiž k veľkej kondenzácii vodnej pary a namŕzaniu. Pri odmrazovaní stečie z vonkajšej jednotky pomerne veľké množstvo vody, ktorá môže pod jednotkou následne zamrznúť a vytvoriť nebezpečné klzisko. 

V súčasnosti veľa ľudí pracuje z domova a požiadavky na tepelnú pohodu sa tak zvyšujú. Len málokto vydrží počas celého dňa pracovať za počítačom pri teplote 20 – 21 °C. Vykurujeme častejšie a tým sa zvyšujú aj náklady. Prikurovanie klimatizáciou preto môže byť ideálne riešenie, ako si spríjemniť čas strávený doma. Či už prácou alebo oddychom.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: