Klimatizáciu do domácnosti si nekupujeme na jednu sezónu. Je to investícia do zariadenia, ktoré by nám malo slúžiť roky. Konkrétny model by preto mal byť nielen vzhľadom, ale i svojimi funkciami nadčasový. Zhrnul som pre vás užitočné tipy na inteligentné funkcie, ktoré pri kúpe klimatizácie určite stoja za zváženie.

Klimatizácia, ktorá šetrí energiu

Moderné klimatizácie v úsporných energetických triedach pracujú účinne aj pri nízkej spotrebe energie. Prispieva k tomu hlavne technológia inteligentného invertera. Inverterová technológia prispôsobuje výkon kompresora aktuálnej požiadavke na chladiaci výkon.

Pred zavedením inverterovej technológie si kompresory nevedeli regulovať výkon, preto sa často vypínali a naspäť zapínali. Práve štart kompresora je energeticky najnáročnejšia fáza chladiaceho cyklu, preto je dôležité nastaviť výkon kompresora tak, aby klimatizácia miestnosť nepodchladzovala a mohla plynule „bežať“ čo najdlhšie. Regulácia výkonu klimatizácie umožňuje presnejšiu reguláciu teploty.

Inverterová technológia prináša úspory

Klimatizácia vybavená inverterovou technológiou je o 30 – 40 % úspornejšia ako jednotka bez invertera. Klimatizačné zariadenie je v prevádzke nepretržite a inverter dokáže udržiavať v miestnosti stálu požadovanú teplotu bez toho, aby sa klimatizácia neustále zapínala a vypínala. Použitím rovnomerne nižšieho výkonu na udržanie teploty v miestnosti taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie.

Klimatizačné zariadenie je zároveň možné napojiť na fotovoltické panely, vďaka čomu nielen chránite životné prostredie, ale i šetríte váš rodinný rozpočet.

Klimatizácia, ktorá čistí vzduch

Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné, disponujú špičkovým filtračným systémom. Ten dokáže z miestnosti odstrániť nielen prach či peľ ale aj iné zdraviu škodlivé súčasti ovzdušia.

Vybrané klimatizácie značky Daikin majú dômyseľné titánovo apatitové fotokatalytické filtre, ktoré odstraňujú zo vzduchu prachové častice, pachy, baktérie, vírusy a mikróby. Zároveň obsahujú aj antibakteriálny filter s čiastočkami striebra, ktorý pri čistení vzduchu dokáže odstrániť až 99 % alergénov ako sú peľ a prachové roztoče.

Vďaka tomu sa ľudia trpiaci rôznymi alergiami nemajú čoho obávať. Klimatizovaný vzduch je dokonale čistý. Špeciálne pre mestské prostredie je typické veľmi znečistené ovzdušie. Spoľahlivá klíma do domu alebo bytu dokáže odfiltrovať tieto látky a kvalitu vzduchu v interiéri tým výrazne zvýši.

Prémiové jednotky Daikin využívajú technológiu Flash Streamer. Tá úspešne inaktivuje viac než 99,9 % nového koronavírusu (SARS-CoV-2) vo vzduchu.

Klimatizácia, ktorá je ohľaduplná k vášmu zdraviu

Zabudnite na pocit prievanu z chladného vzduchu, ktorý prúdi z klimatizácie. Klimatizácie Daikin a Samsung disponujú špeciálnou technológiou, ktorá dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti.

Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima. Môžete tak sedieť priamo pod klimatizačnou jednotkou bez obáv z prechladnutia. Technológia zároveň rieši v malých priestoroch problém s umiestnením klimatizácie.

Rodiny s deťmi ocenia funkciu Intelligent Eye, ktorou sú vybavené vybrané klimatizácie Daikin. Špeciálny snímač vie rozoznať pohyb osoby v miestnosti a upraviť smer prúdenia vzduchu tak, aby studený vzduch nefúkal priamo na osoby v miestnosti. Ak zónové oko klimatizácie nezaznamená pohyb v miestnosti po dobu 20 minút, automaticky sa prepne do energeticky úsporného režimu s nižším chladiacim výkonom a prevádzkovými nákladmi.

Good’sleep klimatizácia, ktorá je tichá

Pre tých, ktorí potrebujú aby bola klíma do bytu alebo domu zapnutá aj počas noci, navrhol Samsung funkciu nočného režimu Good’sleep. Vďaka nej nepôsobí klimatizačná jednotka v spálni či detskej izbe rušivo. Pracuje pri hlučnosti 16 decibelov, čo možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku.
Okrem minimálnej hlučnosti zabezpečuje funkcia Good’sleep nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 %.

Klimatizácia, ktorú ovládate hlasom

Zaobchádzanie s klimatizačným zariadeniami Samsung dnes užívateľom mimoriadne uľahčuje inteligentný režim AI Auto Comfort. Klimatizácia dokáže automaticky nastaviť vhodný režim na základe naučených informácií o vašom spôsobe jej používania a vonkajších podmienok.

Samozrejmosťou je už ovládanie klimatizácie pomocou aplikácie v smartfóne alebo hlasom cez umelú inteligenciu. Predstavuje to najpohodlnejší spôsob nastavenia teploty v domácnosti. Klíma do domu alebo bytu, ktorá má nainštalovaný Wi-Fi modul je mimoriadne populárna v moderných domácnostiach, ktorých členovia sú pracovne či inak veľmi vyťažení.

Vďaka funkcii SmartThings alebo Online Controller si môžete prostredníctvom aplikácie prepojiť váš smartfón s klimatizačným zariadením. Aplikácia umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom.

Pomocou umelej inteligencie (Samsung Bixby, Apple Siri, Amazon Alexa alebo Google Assistant) môžete klimatizáciu ovládať hlasom z pohodlia vášho gauča alebo napríklad popri varení či vykonávaní inej činnosti.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: