Ak zvažujete kúpu klimatizácie do vášho domu či bytu, určite ste pri jej hľadaní natrafili na rôzne typy. Aby ste sa vedeli rozhodnúť pre to správne riešenie práve do vášho priestoru, v tomto článku si vysvetlíme hlavné rozdiely medzi monosplit (singlesplit) a multisplit klimatizáciou.

Oba systémy sú zložené z vonkajšej a vnútornej klimatizačnej jednotky. Vonkajšie zariadenie obsahuje kondenzátor a kompresor. Vnútorné zariadenie ochladzuje / ohrieva v miestnosti vzduch. Vonkajšiu a vnútornú jednotkou spája chladivové potrubie. Podľa toho, koľko vnútorných jednotiek sa napája na vonkajšiu jednotku, hovoríme o monosplite alebo multisplite. Ak je pripojená len jedna vnútorná klimatizácia ide o monosplit jednotku. Ak sa na vonkajšiu jednotku pripája viac (2 až 5) vnútorných zariadení ide o multisplit klimatizáciu.

Monosplit a jeho využitie

Monosplit, ktorý zahŕňa jednu vnútornú a jednu vonkajšiu jednotku, je obľúbený najmä na vychladenie menších bytov v panelákových domoch. Monosplit je teda vhodný, ako klimatizácia do bytu a potrebujete bodovo vychladiť iba jednu miestnosť.

Multisplit a jeho využitie

Multisplitová klíma je populárna v rodinných domoch či väčších bytoch, pretože dokáže účinne vychladiť viac miestností naraz. V takomto prípade bude pre vás inštalácia multisplit systému ekonomicky výhodnejšia v porovnaní s nákupom niekoľkých samostatných jednotiek. Rovnako to znamená, že vaše náklady na údržbu budú nižšie.

Multisplitový systém je zároveň aj energeticky úspornejším riešením, keďže umožňuje samostatné ovládanie každej vnútornej jednotky. Ďalším pozitívom multisplit systému je aj menší záber priestoru, keďže to znamená mať iba jednu vonkajšiu jednotku pre celý dom.

Tipy a triky

Ak sa rozhodnete pre multisplitové riešenie, nemusíte inštalovať všetky vnútorné jednotky naraz. Ak napríklad teraz potrebujete dve vnútorné jednotky, ale do budúcna uvažujete aj o ďalšej, jednoducho si vyberte multi-split s troma prípojkami a novú vnútornú jednotku si napojíte až keď vám to bude vyhovovať.
V prípade, že uvažujete o výmene svojho starého monosplitového riešenia, zvoľte radšej multi-split. Nová vonkajšia jednotka sa zmestí do pôvodného priestoru, svoju existujúcu vnútornú jednotku si môžete ponechať a navyše môžete k systému v prípade potreby ešte väčšieho pohodlia pripojiť aj ďalšie vnútorné jednotky. Zároveň tak dodržíte lokálne nariadenia, ktoré často limitujú viditeľnosť vonkajších klimatizačných jednotiek.

Benefity moderných klimatizácii

Pozor, klimatizácia do domu a bytu dnes už nie je len o chladení. Moderné klimatizačné jednotky umožňujú aj kúrenie (niektoré až do vonkajšej teploty -30°C), reguláciu vlhkosti a čistenie vzduchu. Naviac sú tiché, pretože kompresor je umiestnený mimo miestnosť. Vnútorné jednotky máju zabudované filtračné systémy, ktoré odstraňujú prach, zachytávajú peľ a zvieraciu srsť, čistia vzduch od cigaretového dymu a nepríjemných pachov, ničia baktérie, prípadne ionizujú vzduch. Klimatizácia je ideálna aj na temperovanie priestorov na jar a na jeseň, kedy dokáže zaistiť požadovanú teplotu oveľa rýchlejšie a s nízkymi prevádzkovými nákladmi

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: