Ak má klimatizácia do bytu alebo domu roky fungovať bez problémov, v prvom rade by mala byť umiestnená na ideálnom mieste vo vašej domácnosti a musí byť odborne namontovaná. Na internete môžeme nájsť množstvo návodov a inštruktážnych videí k tomu, ako si svojpomocne nainštalovať klimatizáciu, ale každý seriózny predajca vám povie, že to nie je dobrá cesta. Vykonať odbornú montáž klimatizácie nemôže hocikto. Len ten, kto vlastní potrebné osvedčenia a certifikát o odbornej spôsobilosti nakladať s chladiacimi médiami. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako prebieha montáž v réžii ZSE.

Bezpečnosť a kvalita na prvom mieste

Konkrétny dátum a čas montáže si s vami dohodneme telefonicky podľa toho, ako vám to vyhovuje. Je vhodné, aby ste vopred upozornili susedov kvôli hluku, pretože budeme vŕtať do steny. Pri vŕtaní použijeme priemyselný vysávač, takže sa nemusíte obávať prašnosti vo vašom byte. V deň inštalácie prídeme v dohodnutom čase a zdržíme sa u vás asi 4 až 5 hodín. Zvyčajne prídeme dvaja a okrem klimatizácie prinesieme všetok potrebný materiál a náradie.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu s koronavírusom používame ochranné rúška na tvár a rukavice – nechceme ohroziť vaše ani naše zdravie.

Vymeriame, vyvŕtame, ukotvíme

Presne vymeriame umiestnenie vnútornej a vonkajšej jednotky klimatizácie a trasu pre medené potrubie, kondenz a káble.

Vyvŕtame asi 5 cm prieraz do obvodovej steny. Práve tu sa môžeme zdržať, ak náhodou narazíme na železnú výstuž v stene. Nakoniec to vždy zvládneme. Ak je potrebná trasa do ďalšej miestnosti, vyvŕtame prieraz aj do príslušnej priečky.

Pripravíme osadenie vnútornej jednotky pomocou plechovej montážnej dosky. Ukotvíme konzoly pre uchytenie vonkajšej jednotky. Ďalej natiahneme biele lišty od vnútornej jednotky k vonkajšej jednotke.

Zapojíme, natlakujeme, skontrolujeme

Do pripravenej trasy nainštalujeme medené potrubie a káble. Používame dva druhy káblov – napájacie káble na napojenie jednotky do elektriny a komunikačné káble na komunikáciu vnútornej a vonkajšej jednotky.

Osadíme vnútornú a vonkajšiu jednotku a pripojíme ich na pripravené rozvody a odvod kondenzu. Ďalej je potrebné vákuovanie vonkajšej jednotky – z vonkajšej jednotky sa musí odsať vzduch. Robíme to pomocou manometra a vákuovej pumpy. Trvá to cca. 15 – 20 minút. Manometer pri tom ukazuje, koľko vzduchu je v potrubí.

Keď je vákuovanie ukončené, je potrebné skontrolovať, či niekde nevniká vzduch. Ak je všetko v poriadku, odpojíme vákuovú pumpu a otvoríme ventily na vpustenie chladiva.

Hotovo, chladíme

Na záver zapojíme klimatizáciu do elektrickej siete, v prípade, že máte model s Wi-Fi pripojením, urobíme všetky potrebné nastavenia a samozrejme, všetko po sebe upraceme. Klimatizácia do domu alebo bytu môže byť spustená. Jej ovládanie vám predvedieme.

Gratulujeme vám! Užívajte si príjemné, ničím nerušené osvieženie celé leto.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: