Určite ste postrehli, že sa na trhu objavuje veľké množstvo klimatizácií rôznych značiek, v rozličných cenových hladinách, s funkciami od výmyslu sveta… Bežný človek sa v tom všetkom môže ľahko stratiť. Pripravil som pre vás zopár užitočných rád, podľa ktorých si hravo vyberiete tosprávne zariadenia do vašej domácnostiKlimatizácia do bytu alebo domu vám už nemusí tvoriť vrásky na čele.

Dôležité je správne umiestnenie klimatizácie

Klimatizáciu je najlepšie umiestniť tam, kde trávite najviac času počas dňa. Vo väčšine domácností to obvykle bývaobývačka. Ak kupujete klimatizáciu pre starých rodičov, treba zvážiť jej umiestnenie napríklad v spálni, aby sa pohodlne vyspali počas noci, prípadne si pokojne zdriemli v priebehu dňa. Do úvahy treba zobrať aj orientáciu danej miestnosti, ak máte obývačku orientovanú na sever a spálňu alebo detskú izbu na teplú južnú stranu, rozhodne odporúčamumiestniť klimatizáciu do miestnosti, kde je teplota počas dňa najvyššia. Správne umiestnenie klimatickej jednotky určite oceníte vy aj členovia vašej rodiny.

Keď už máte vybratú konkrétnu miestnosť, nezabúdajte na to, že klimatizácia nie je vhodná na mieste, kde by vám studený vzduch fúkal priamo do tváre alebo na chrbát. Mohlo by vám to spôsobiť zdravotné ťažkosti. Ak však nemáte v rámci vybranej miestnosti inú možnosť, skúste pouvažovať nad klimatizáciou s technológiou Comfort airflow alebo Wind-Free.Comfort airflowzabezpečí, že chladný vzduch je vyfukovaný smerom nahor a nasmerovaný do oblasti, v ktorej nie je zaznamenaný pohyb osôb. FunkciaWind-Freeje automatická regulácia teploty a rýchlosti ventilátora, ktorá zabezpečí, aby vám nebolo príliš horúco ani chladno.

Urobte si odhad výkonu klimatizácie podľa jednoduchého vzorca

Chladiaci výkon do štandardnej miestnosti v byte (bez extrémnych tepelných príspevkov, ako sú veľké nezatienené okná na juhozápad alebo vysoká koncentrácia osôb a technológií) orientačne odhadnete, keďplochu v m2 vynásobíte 100 W(napr. miestnosť 27 m2 x 100 W = 2,7 kW chladiaceho výkonu).

Nemusíte mať obavy, ak by ste výkon klimatizácie neodhadli úplne presne. Nášskúsený technik na obhliadke vášho bytupodrobnejšie vypracuje tepelný zisk danej miestnosti a v prípade, ak by ste potrebovali vyšší alebo nižší výkon klimatizácie, je možné výber správnej klimatizácie dodatočne prispôsobiť vašim potrebám.

Presnejší výpočet výkonu klimatizácie do bytu alebo domu totiž ovplyvňuje viacero faktorov, ako sú napríkladveľkosť a orientácia okien, ich tienenie vonkajšími, resp. vnútornými žalúziami, predpokladaný počet osôb v klimatizovanom priestore, vnútorný tepelný príspevok z elektrických spotrebičov, výpočtovej techniky a iných zariadení, ktoré vyžarujú teplo. Ďalšími faktormi, ktoré sa zohľadňujú pri výpočte správneho výkonu klimatizácie, sú požadovaná vnútorná teplota priestoru, plochy stien, podláh a stropov susediacich s exteriérom alebo s neklimatizovaným priestorom, prípadne aj otvory do neklimatizovaného priestoru či nútené vetranie. Do výpočtového vzorca vstupujú aj jednotlivé tepelné príspevky z okien, ktoré sú v miestnosti orientované na východ aj na západ. V praxi to znamená, že nikdy nedôjde k slnečnému žiareniu z oboch okien naraz.

Zvážte funkcie a benefity klimatizácie, ktoré naozaj potrebujete

Primárnou funkciou klimatizácie je chladenie, no bežne dostupné zariadenia majú v základnej výbave aj ďalšie funkcie, ako sú napr.vykurovanie, ventilácia či odvlhčovanie. Doplnkové funkcie klimatizácie je potrebné vyberať na základe vašich osobných preferencií a daností priestoru, do ktorého sa má klimatizácia nainštalovať.

Ak patríte medzi fanúšikov inteligentných technológií, určite oceníte možnosť ovládania klimatizáciena diaľku cez aplikáciu v smartfóne. Na jeden klik si cez mobil môžete zapnúť klimatizáciu cestou domov z práce a vrátite sa do príjemne vychladeného bytu či domu.

Na výber máte aj klimatizácie so špeciálnym filtrom, ktorýdokáže odstrániť zo vzduchu prachové častice, pachy, baktérie, vírusy a mikróby. Veľmi obľúbenou technológiou je napríklad už spomínaný režimComfort airflowaleboWind-Free, s ktorým klimatizácia dokáže vytvoriť osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti.

Mnohí osvedčení predajcovia klimatizácií ponúkajú zákazníkommožnosť predĺženej zárukyna klimatizáciu či možnosť využiť klimatizáciu ako službu, kde zavýhodnú mesačnú splátkuokrem dodania a montáže klimatizácie získate aj pravidelný ročný servis v cene. Náročnejší zákazník si môže priplatiť aj za farebný dizajn klimatizácie, ktorý bude dokonale ladiť so zariadením jeho interiéru.

Každá z vyššie uvedených doplnkových funkcií alebo benefitov ovplyvňuje výslednú cenu klimatizácie, preto si treba dopredu zvážiť, či danú funkcionalitu v realite naplno využijete.

Úspornejšia klimatizácia stojí o niečo viac, ale v budúcnosti vám ušetrí peniaze

Podobne ako všetky domáce spotrebiče, aj klimatizácia na svoj chod potrebuje elektrinu. V lete si s jej pomocou príjemne vychladíte domácnosť a ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny poslúži ako náhradné vykurovacie teleso. Fantastickým benefitom pri kúpe klimatizácie od ZSE je aj Elektrina pre klimatizáciu na jeden rok zadarmo (v objeme 300 kWh) na kúrenie či chladenie domácnosti. Vďaka ďalším funkciám, ako súodvlhčovanie, ventilácia alebo čistenie vzduchu, ju môžete využívať prakticky po celý rok. Pri výbere klimatizácie do bytu alebo domu preto odporúčam vybrať si zariadenie v energetickej triedeA+ až A+++. Tieto úspornejšie klimatizácie fungujú perfektne a nespotrebujú počas prevádzky toľko elektriny.

Vyberte si klimatizáciu s nízkou hlučnosťou

Za posledné roky sa v tomto smere vývoj klimatizácií veľmi posunul. Kedysi to boli vcelku hlučné zariadenia. V súčasnosti sú na trhu klimatizácie, ktoré pracujú tak potichu, že sa to dá prirovnať kšumu padajúceho lístia (20 – 30 dB).Nemusíte mať teda obavy, že vás cez deň alebo v noci bude rušiť hluk z klimatizácie, pretože o nej prakticky ani nebudete vedieť. Stačí si len vybrať tú správnu.

Tip pre vás

Na záver by som ešte rád pridal moje osobné odporúčanie, ako by podľa mňa mala vyzerať ideálna klíma do bytu či domu. V prvom rade by mala chladiť, vykurovať, filtrovať vzduch, dezinfikovať ho, zvlhčovať aj odvlhčovať.Toto všetko by mala vykonávať bez pocitu prievanu a mala by byť extrémne tichá. Keďže klimatizáciu si kupujeme na dlhé roky, určite by mala mať nadčasový a elegantný dizajn a zanedbateľnú spotrebu energie. Pomocou mobilnej aplikácie by poskytovala kompletné informácie o všetkých dôležitých parametroch vnútorného vzduchu aj o svojom technickom stave, s možnosťou predikcie potreby servisu a údržby.

Pozrite si špičkový výber kvalitných klimatizácií

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: