Ochrana životného prostredia je témou aj na trhu s klimatizáciami. Európsky parlament nariadil povinnú výmenu skleníkových plynov, ktoré sa používajú ako chladivá do týchto zariadení. Na európskom trhu sa preto od roku 2025 nestretneme s klimatizáciami do bytu s chladivom R410A.

Alternatíva, ktorá šetrí životné prostredie aj peňaženku

Výrobcovia klimatizácii sa rýchlo prispôsobujú legislatívnym zmenám, a tak sa nové ekologické chladivo R32 na našom trhu vyskytuje čoraz častejšie. Pod týmto názvom sa z chemickej stránky skrýva difluorometan.

R32 je chladivo s chladiacim výkonom vyšším než 4%, s koeficientom účinnosti lepším o 5%, s až o 29% zníženou dávkou chladiva a GWP (global warming potencial) nižším až o rekordných 67%, čo v celkovej hodnote znamená úsporu na emisiách CO2 cca 77% oproti použitiu starého chladiva R410A. Rozšírenie použitia nového ekologického chladiva výrazne prospeje k celkovému zníženiu emisií CO2 v globálnom meradle.

R32 je jednozložkové chladivo, čo znamená, že sa v prípade potreby dá aj plniť, čo pri predchádzajúcom type chladiva nebolo možné.

Mýtus o nebezpečenstve nového chladiva

Možno ste zachytili informáciu, že R32 je „horľavé“, a teda nebezpečnejšie ako doposiaľ bežne používané chladivo R410a.

Vedci realizovali pokus, pri ktorom simulovali test vznietenia vonkajšej jednotky. Jednotka s chladivom R32 zhorela rovnako rýchlo ako jednotka na R410A. Novinka teda nepredstavuje žiadne zvýšenie rizika.

Toto chladivo patrí do kategórie A2L, t. j. nepatrne horľavé. Chladivami s podobnou horľavosťou sú aj chladivá ako bután či izobután, ktoré nájdeme bežne v chladničkách.

Dôležitým aspektom je rýchlosť horenia, pri optimálnych podmienkach (ideálna zmes vzduchu a chladiva 14%-29%). R32 horí v takýchto podmienkach veľmi malou rýchlosťou, iba približne 10cm/s čo je v prepočte 0,36km/h. Takže keby Vás naháňa horiace chladivo R32, pri úteku si pokojne stihnete vypiť kávičku.

V neposlednom rade je ale dôležité povedať že R32 zaťažuje životné prostredie cca 3x menej ako bežne používané R410a.

Od roku 2025 jediné možné chladivo

V súčasnosti je ešte stále možné používať aj staré typy chladív, ale od roku 2025 už bude potrebné používať v klimatizačných jednotkách len nový typ chladív. Preto ak sa pozeráte do budúcnosti, kúpa takejto jednotky je jednoznačne dobrou a vhodnou voľbou.

Všetky splitové a multisplitové klimatizácie od ZSE sú dodávané už iba s chladivom R32, čím prispievame k znižovaniu emisií, znižovaniu vplyvov na ozónovú vrstvu a celkovo k ochrane životného prostredia.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: