Na výber elektrických spotrebičov, vrátane úsporných klimatizácii, je v súčasnosti kladených množstvo náročných požiadaviek. Pri výbere klimatizácie vám odporúčam nepozerať len na vzhľad, či značku výrobcu. Aj vám určite čoraz viac záleží na životnom prostredí a snažíte sa obmedziť nepriaznivé vplyvy na našu planétu. No napriek tomu chcete žiť komfortne a vychutnávať si všetky možnosti, ktoré nám doba ponúka. Používanie klimatizácie a šetrné správanie k prírode sa nevylučujú.

Stačí, ak si vyberiete úsporný model klimatizácie a správne ho umiestnite, nastavíte a budete používať zodpovedne, nehrozí vám ani žiadne navýšenie účtov za elektrickú energiu. V ZSE teraz môže navyše každá klimatizácia získať skvelý darček v podobe elektriny pre klimatizáciu zdarma a to až na 1 rok. Úplne zadarmo tak získate 300 kWh elektriny, čo je priemerná spotreba klimatizácie za rok. Ako však vybrať klimatizáciu, ktoré je efektívna, ekonomická a zároveň šetrná? Prečítajte si zopár mojich tipov, ktoré vám pri jej výbere pomôžu.

Klimatizácia spotrebuje toľko energie ako žehlička

Spotreba klimatizácie závisí na jej príkone a zaradenia do energetickej triedy. Spotrebu elektriny by ste si mali spočítať ešte predtým, ako si klimatizáciu zakúpite. Zo skúseností môžem povedať, že čím je zariadenie lacnejšie, tým viac elektrickej energie spotrebuje. A keďže klimatizácia do domu alebo bytu je v letných mesiacoch v prevádzke takmer nonstop, mohla by sa vám kúpa lacnejšieho spotrebiča odzrkadliť na vyšších účtoch za elektrinu.

Menej úsporná a lacnejšia klimatizácia spotrebuje približne toľko energie ako žehlička. To je nič, poviete si. Avšak klimatizácia beží v horúcich dňoch nepretržite aj niekoľko hodín, zatiaľ čo žehličku potrebujete raz za dva týždne na približne dve hodiny. Odporúčam vám vybrať si úsporný model, ktorý dokáže pri používaní klimatizácie ušetriť financie. Tieto modely sú síce cenovo náročnejšie, avšak z dlhodobého hľadiska výhodnejšie a energeticky úspornejšie. Suma za drahšiu klimatizáciu sa vám môže za dva až tri roky vrátiť.

Energetický štítok vám prezradí koľko ušetríte

Prezradím vám, že najjednoduchší spôsob, ako si vybrať úsporný model, je zamerať sa na energetickú účinnosť klimatizácie, ktorú vám prezradí energetický štítok.

Príkon elektrospotrebiča udáva, koľko elektrickej energie zariadenie spotrebuje počas svojej prevádzky. Je to množstvo energie, ktoré je potrebné do spotrebiča priviesť, aby dosahoval požadovaný výkon.
Výkon spotrebiča označuje len tú časť elektrickej energie, ktorá slúži k danému účelu a premení sa na požadovaný druh energie. Časť energie sa totiž pri činnosti spotrebiča stráca. Ak poznáte príkon aj výkon, ktorý má klíma do bytu alebo domu, môžete si vypočítať jej účinnosť, ktorá určuje energetickú náročnosť a teda to, koľko vás bude jej prevádzka stáť.

Aby ste si pri výbere novej klimatizácie nemuseli jednotlivé údaje neustále prepočítavať, je najvhodnejšie zamerať sa na energetický štítok. Ten určuje už spomínanú energetickú náročnosť klimatizácie podľa smerníc Európske únie.

Nezabúdajte, že dôležitým parametrom je energetická účinnosť, ktorú na štítku označujú ukazovatele SEER (pomer sezónnej energetickej účinnosti pri chladení) a SCOP (sezónny koeficient výkonu pri vykurovaní). Podľa ich hodnoty je klimatizácia do bytu alebo domu zaradená do energetickej triedy A+++ až G. Čím je hodnota koeficientu vyššia, tým je klimatizačná jednotka pri uvedenom najvyššom výkone úspornejšia a efektívnejšia. Moja rada znie, že ak si chcete vybrať čo najúspornejšie zariadenie, mali by ste siahnuť po klimatizácii, ktorá je označená A++ a vyššie. Čím menej elektrickej energie klimatizácia spotrebuje, tým má menší dopad na životné prostredie a rovnako aj na výšku vašich účtov za elektrinu.

Klimatizácie od ZSE sú zaradené do energetickej triedy A++, takže sú úsporné. Ich používanie je šetrné k životnému prostrediu a dokonca aj k vašej peňaženke. V ZSE totiž môžete získať nielen špičkovú a energeticky nenáročnú klimatizáciu, ale aj elektrinu na jej prevádzku celkom zadarmo na jeden rok.

Na spotrebu klimatizácie vplýva invertor

Ak chcete ušetriť, odporúčam klimatizáciu s invertorom. Invertorová technológia reguluje počet otáčok kompresora klimatizácie a tak vplýva na jej výkon a spotrebu, pretože môžete účinnejšie regulovať teplotu chladenia. Klíma do domu alebo bytu vybavená invertorom a je o 30 – 40 % úspornejšia ako jednotka, ktorá invertor nemá. Klimatizácia môže byť v prevádzke nepretržite a invertor dokáže udržiavať v miestnosti stálu požadovanú teplotu bez toho, aby sa klimatizácia neustále zapínala a vypínala.

Použitím rovnomerne nižšieho výkonu na udržanie teploty v miestnosti taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie. Napriek tomu, že sú klimatizácie s invertorom o niečo drahšie, investícia sa vám jednoznačne vyplatí.

Klimatizácie bez invertora, označované ako On/Off pracujú stále s rovnakým výkonom, bez ohľadu na teplotu v miestnosti. Majú teda oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie. Hoci sú tieto modely o niečo lacnejšie, ich prevádzka sa odzrkadlí na výške vášho účtu za elektrinu.

Tipy, ako používať klimatizáciu a zároveň šetriť životné prostredie

Tu je niekoľko mojich tipov, ktoré vám pri používaní klimatizácie umožnia správať sa ešte šetrnejšie k životnému prostrediu.

Ak bývate v rodinnom dome, môžete klimatizáciu napojiť na fotovoltické panely umiestnené na vašej streche. Slnečná energia je zadarmo a tak vás prevádzka klímy nebude stáť ani euro.

Ak váš postoj k životnému prostrediu nie je ľahostajný a bývate v byte alebo fotovoltické panely ešte nevlastníte, môžete ho ušetriť pri prevádzke klimatizácie napríklad aj využívaním Zelenej elektriny od ZSE, ktorá je 100 % vyrobená z obnoviteľných zdrojov energie, ako sú slnko, vietor, voda či biomasa.

Pôvod elektriny je garantovaný certifikátom a môžete ju získať už za 1 EUR mesačne. Ak vašu klimatizáciu napojíte na zelenú elektrinu, máte istotu, že jej používanie je šetrné k životnému prostrediu. Zelenú elektrinu už využíva množstvo domácností, ktoré tak prispievajú k udržateľnejšiemu spôsobu života a ochrane planéty.

Tipy, ako používať klimatizáciu a zároveň šetriť na elektrine

Aj keď si vyberiete úsporný model klimatizácie, nezabudnite na to, že klimatizáciu je potrebné aj správne umiestniť a efektívne nastaviť a používať. Len tak si udržíte nízke prevádzkové náklady. Toto sú moje rady, ako ušetriť na elektrine čo najviac.

  • Vnútornú jednotku neinštalujte na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu alebo v blízkosti veľkých okenných plôch. Môže tak dochádzať k prehrievaniu klimatizácie, a tým vyššej spotrebe elektrickej energie, pretože klimatizácia musí chladiť miestnosť s vyšším výkonom. Pri nevhodnom umiestení zariadenia, sa aj z najúspornejšej klimatizácie stane ekologický strašiak, pohlcovač elektrickej energie a vašich financií.
  • Nielen zo zdravotného, ale i z hľadiska úspory energie by ste mali byť vašu klimatizáciu správne nastaviť. Platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť 6°C. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo 30°C, klíma by mala byť nastavená na 24 – 25°C.
  • Nezabúdajte, že pri úspornom používaní klimatizácie platí, že všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať.
  • Klimatizáciu pravidelne čistite a udržiavajte. Nedostatočná starostlivosť sa môže prejaviť skrátením životnosti klimatizačnej jednotky, vyššími nákladmi na prevádzku alebo zvýšením rizika jej poškodenia. Ak však budete svoju klimatizáciu pravidelne udržiavať a servisovať u odborníkov, zvýšite jej výkon, znížite spotrebu a predĺžite životnosť.

O autorovi

Peter Pirč

Už 20 rokov sa venujem navrhovaniu a inštaláciám klimatizačných systémov. Rád pomôžem s výberom vhodnej klimatizácie, jej umiestnením a spôsobom inštalácie, aby plnila vaše potreby a očakávania.

Ďalšie články autora: