Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad užitočných rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu vo vašej domácnosti. Čím viac tipov sa vám podarí aplikovať, tým viac ušetríte a zároveň znížite svoj podiel na klimatických zmenách.

Rozdiel medzi možnou úsporou domácností v bytoch a domácností v rodinných domoch 

Pri domácnostiach v bytoch tvorí majoritný objem energií vykurovanie a ohrev vody, dodaný prostredníctvom teplárenskej spoločnosti, pričom cena tepla je regulovaná Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Úspora elektriny je tak z veľkej časti limitovaná na opatrenia spojené s domácimi spotrebičmi a spôsobom ich používania.

Domácnosti v rodinných domoch, ktoré si vykurovanie a ohrev vody zabezpečujú vo vlastnej réžií, môžu dosiahnuť úsporu v nasledovných oblastiach:

 • Výmenou priamo výhrevného elektro kotla alebo iného priamo výhrevného vykurovania (ak majú) za tepelné čerpadlo.
 • Zateplením objektu a výmenou výplní stavebných otvorov (okná, dvere).
 • Nastavením teploty na ktorú je objekt vykurovaný, resp. teplotu ohrevu vody.
 • Zavedením opatrení spojených s domácimi spotrebičmi a spôsobom ich používania.
 • Inštaláciou vlastného zdroja elektriny – fotovoltického zariadenia ( v prípade vhodne navrhnutého fotovoltického systému dokáže pokryť takéto riešenie 30 až 40 % elektrickej energie rodinného domu, ak sa doplní o virtuálnu batériu, je to až 50 %).

Chladničky a mrazničky 

V závislosti od ich počtu, tvoria v domácnosti priemerne 25 – 30 % spotreby elektriny (spotreba mimo kúrenia a ohrevu vody), nakoľko bežia kontinuálne počas celého roka. V prípade starších kombinovaných chladničiek s mrazničkou dosahujú tieto spotrebu na úrovni 170 až 300 kWh ročne (ekvivalent dnešnej triedy C až F). Pri výmene za novú kombinovanú chladničku v energetickej triede A, ktorá má spotrebu priemerne okolo 100 kWh/rok, tak vzniká potenciálna úspora 70 až 200 kWh ročne. V prípade rodinných domov, kde sa často používajú aj truhlové mrazničky hlavne v energetických triedach E a F (spotreba na úrovni 230 – 300 kWh/rok), vzniká pri výmene za novú mrazničku v triede D (spotreba okolo 160 kWh/rok) potenciálna úspora 70 až 140 kWh ročne.

Tipy na zníženie spotreby

 • Ak vaša chladnička nemá funkciu automatického rozmrazovania, pravidelne ju rozmrazujte (min 2-krát za rok). Zbavovaním sa námrazy dokážete zefektívniť chladiaci a mraziaci proces, v dôsledku čoho sa spotreba zariadenia zníži.
 • Napĺňajte chladničku na maximálne 70 – 80 %, aby ste umožnili efektívne prúdenie vzduchu.
 • Neumiestňujte chladničku hneď pri zdroji tepla (radiátor, sporák, priame slnko), nakoľko musí chladnička viac chladiť.
 • Pre bežnú prevádzku postačuje +5 stupňov Celzia v chladničke a -18 stupňov Celzia v mrazničke. Každý stupeň nadol zvyšuje spotrebu chladničky o cca 6 % až 7 %.
 • Neotvárajte chladničku viackrát bezprostredne po sebe a hlavne nenechávajte pootvorené dvere.
 • Nevkladajte do chladničky teplé potraviny.

Práčka a sušička 

V závislosti od frekvencie používania sa práčky a sušičky podieľajú na spotrebe elektriny v rozmedzí 10 – 12 %Rozdiel medzi novými práčkami v triede A (55 kWh/100 pracích cyklov) a triede F (69 kWh/ 100 pracích cyklov) nie je až taký markantný, no v prípade starších práčok je ich spotreba oproti novým až o 20 % vyššia a spotrebujú o 20 % viac vody. Výmenou starej práčky teda môžeme orientačne ušetriť 10 až 15 kWh ročne, pri častejšom praní (napr. 200 pracích cyklov) dokonca až 20 až 30 kWh ročne.

Aktuálne najčastejšie predávané sušičky s tepelným čerpadlom a kondenzátorom v energetickej triede A majú bežne spotrebu zhruba 170 – 190 kWh/rok, menej pokročilé sušičky v horších triedach (B, C) majú spotreby 300 až 500 kWh/rok. V závislosti od početnosti sušenia je preto potenciál pri výmene lacnejšej sušičky za sušičku v energetickej triede A v rozmedzí 130 – 330 kWh/rok.

Tipy na zníženie spotreby

 • Perte bielizeň na nižších teplotách. Nové práčky sú efektívne už aj pri teplotách prania (30 – 40 °C), čím sa znižuje potreba energie na ohrev vody.
 • Odporúča sa prať s primerane naplneným bubnom, aby sa optimalizoval počet pracích cyklov.
 • Pri sušičkách je vhodné umiestnenie s dostatkom priestoru za zariadením, aby sa zabezpečil dostatočný prísun vzduchu a zariadenie sa neprehrievalo, zároveň by sušička nemala byť v miestnosti, kde je teplota nižšia ako 12 °C.  Zvyšovalo by to totiž spotrebu elektriny samotnej sušičky.
 • Ak máte tú možnosť, uprednostnite sušenie na čerstvom vzduchu alebo v interiéri, takéto sušenie je úplne zdarma.
 • Pri práčke, ako aj sušičke, je dôležitý aj správny výber odporúčaného programu ku príslušnému oblečeniu.
 • Žehlením príliš presušenej alebo veľmi vlhkej bielizne, sa spotrebuje až o 40 % viac energie. Ak je to možné, žehlite bielizeň, ktorá je ešte mierne vlhká.

Kuchynské spotrebiče – umývačka riadu, sporák a rúra 

Vo všeobecnosti platí, že kuchynské spotrebiče v závislosti od frekvencie používania sa podieľajú na spotrebe elektriny cca 10 -15 %.

Medzi modernými umývačkami je rozdiel v spotrebe elektriny triedy A (50 kWh/100 cyklov) a triedy F (do 100 kWh/100 cyklov) zhruba polovičný. Pri umývačkách riadu platí, že v porovnaní s ručným umývaním spotrebujú 30 – 60 % menej energie na umytie znečisteného riadu (okrem iného sú tiché, komfortné na používanie a hygienické). Pri 100 cykloch ročne to predstavuje úsporu voči ohrevu vody elektrickým bojlerom vo výške 15 až 30 kWh/100 cyklov.

Pri sporákoch platí, že liatinové majú najhoršiu účinnosť (už sa predávajú menej často). Lepšie vlastnosti z hľadiska spotreby majú sklokeramické, indukčné sporáky sú však najefektívnejšie (majú až o cca 15 – 20 % menšiu spotrebu oproti sklokeramickým).

Vo všeobecnosti sú elektrické teplovzdušné rúry pomerne energeticky efektívne, je však dobré pri ich prevádzke pričasto neotvárať dvierka, aby sme sa vyhli stratám tepla. Odporúča sa tiež zbytočne nepredhrievať, voliť správnu teplotu a program podľa typu potraviny.

Tipy na zníženie spotreby

 • Pri varení s pokrievkou na hrnci spotrebujete len štvrtinu energie v porovnaní s varením bez pokrievky.
 • Regulujte teplotu varnej dosky počas varenia. Na začiatku zvoľte najvyšší stupeň a po dosiahnutí teploty prepnite na nižší stupeň.
 • Využívajte pri varení a pečení zvyškové teplo. 10 minút pred dokončením znížte teplotu na minimum alebo úplne vypnite varnú dosku či rúru.
 • Tlakový hrniec skracuje čas varenia až o dve tretiny v porovnaní s klasickým hrncom. Je zároveň energeticky úspornejší, keďže na varenie využíva zachytenú paru.
 • Používajte menšiu varnú plochu, ako je hrniec, a nie naopak.
 • Menšie porcie zohrievajte v mikrovlnke a vriacu vodu najrýchlejšie pripravíte v kanvici. V oboch prípadoch spotrebujete menej energie, ako keby ste využili varnú dosku alebo sporák.
 • Pred pečením rúru zbytočne dlho nepredhrievajte.
 • Pri pečení pozorujte jedlo zvonku, pretože pri každom otvorení dvierok v rúre uniká asi 20 % tepla.
 • Na rozmrazovanie (napr. v mikrovlnke) je potrebné veľké množstvo energie, preto potraviny radšej vyberte z mrazničky dostatočne včas pred varením.

Osvetlenie 

V závislosti od frekvencie používania sa podieľa na spotrebe elektriny cca 10 – 15 %. Pri osvetlení platí, že výmena starších zdrojov (klasická žiarovka, halogénová žiarovka alebo žiarivka) sa investícia väčšinou rýchlo vráti, najmä ak sa svieti viac hodín denneV prípade, ak svieti domácnosť 10 ks svietidiel zhruba 4 hodiny denne po dobu 365 dní, znamená prechod na 6 W ekvivalent LED žiarovky nasledovnú úsporu: 

 • Náhrada 10 x 60 W klasickej žiarovky – 90 % úspora elektriny (pokles spotreby z 876 kWh na 87 kWh)
 • Náhrada 10 x 40 W halogénovej žiarovky – 85 % úspora elektriny (pokles spotreby z 584 kWh na 87 kWh)
 • Náhrada 10 x 40 W žiarivky – 53 % úspora elektriny (pokles spotreby z 190 kWh na 87 kWh)

Tipy na zníženie spotreby

 • Zhasínajte svetlo v miestnosti, z ktorej odchádzate a nebudete v nej dlhší čas.
 • Využívajte v čo možno najväčšej miere denné svetlo (vytiahnite žalúzie, roztvorte závesy a pod.)
 • Ak to nie je nevyhnutné, nesvieťte v celej izbe.
 • Pri odchode z miestnosti zhasínajte.
 • Do komory alebo na toaletu môžete nainštalovať pohybový senzor, ktorý automaticky zapne svetlo, keď do miestnosti vstúpite a po odchode z miestnosti po určitom čase svetlo automaticky vypne. Predídete tak „zabúdaniu zhasnúť“.

Televízia 

V závislosti od frekvencie používania sa podieľa na spotrebe elektriny cca 10 %. Aktuálne LED (QLED, OLED) TV majú v závislosti od uhlopriečky deklarovanú spotrebu na úrovni 75 až 140 kWh/1 000 hodín prevádzky. V porovnaní so staršou plazmovou technológiou je však ich celková spotreba o 30 – 40 % nižšia, preto pri výmene plazmy za LED môžeme odhadovať úsporu 20 – 50 kWh/1 000 hodín prevádzky (pozn. 1 000 hod prevádzky/ročne = 2,7 hod prevádzky/denne)

Tip na zníženie spotreby

 • Šetriť energiu vie aj nastavenie EKO režimu a zapnutého šetriča obrazovky pri nečinnosti TV.

Pohotovostný režim 

Pohotovostný režim je častokrát zanedbávaný konzument energie, no môže po sčítaní všetkých domácich spotrebičov reprezentovať nezanedbateľný odber energieProblémom je fakt, že v pohotovostnom režime sú spotrebiče niekedy aj 90 % času počas roka (router, TV, set-top box, rádiobudík, monitor, nabíjačky a pod.) V prípade stand-by spotreby na úrovni 10 W po dobu 8000 hodín ročne to predstavuje spotrebu 80 kWh, pri 30 W je to už 240 kWh ročne.

Tip na zníženie spotreby

 • Elektroniku a spotrebiče, ktoré bežne nepoužívate, nenechávajte zapnuté v pohotovostnom (stand-by) režime. Vypnite ich ručne alebo diaľkovo ovládateľnými bezdrôtovými zásuvkami na jedno stlačenie.

Elektrický ohrev vody v zásobníku 

V prípade rodinných domov je často nemalou energetickou položkou aj ohrev vody na sprchovanie a umývanie v elektrických zásobníkoch. V prípade ohrevu z 10 na 60 °C objemu 120 litrov po dobu 300 dní ročne je spotreba elektriny zhruba 2 000 kWh, pri znížení požadovanej teploty na 45 °C je úspora elektriny 30 % (cca 1400 kWh).

Poznámka: z dôvodu odstránenia hrozby množenia baktérií legionella je potrebné teplotu vody v zásobníku aspoň 1 x za 2 týždne zohriať na teplotu 65 °C a viac.

Rovnaký princíp úspory platí pri plynovom ohreve vody (iba neprichádza k úspore elektriny). Kľúčové je, aby poklesom teploty ohrievanej vody neprišlo k jej vyššej spotrebe v objekte.

Tip na zníženie spotreby

 • Znížte teplotu vody v elektrickom zásobníku na takú, ktorá vám vyhovuje z pohľadu hygieny, zároveň však zbytočne vodu neprehrievajte.

Vykurovanie

Vo všeobecnosti platí, že zníženie požadovanej teploty na termostatoch rodinného domu o 1 °C zníži spotrebu energie o cca 6 %.

V prípade, ak by domácnosť chcela vymeniť elektrické teplovodné kúrenie za tepelné čerpadlo (ak to technický stav dovoľuje), vo všeobecnosti dokáže kvalitné tepelné čerpadlo vzduch-voda znížiť spotrebu elektriny na vykurovanie až o 60 až 70 %. Tepelným čerpadlom je možné zabezpečiť rovnako efektívne aj ohrev vody, t. j. so 60 – 70 % úsporou.

Tipy na zníženie spotreby

 • Ak je to možné, preferujte nižšie teploty (teplejšie sa oblečte) a priestory zbytočne neprekurujte.
 • Ak vám v radiátoroch hučí alebo je v jednej časti studený znamená to, že sa do obehu dostali vzduchové bubliny, ktoré môžu znižovať efektivitu vykurovania. V takomto prípade je potrebné systém odvzdušniť.
 • Počas krátkodobej neprítomnosti radiátory nikdy nevypínajte, stačí len teplotu stiahnuť o stupeň či dva. Vypnutie radiátora totiž v skutočnosti náklady zvyšuje, keďže viac energie treba na rozkúrenie priestoru, než na udržanie aktuálnej teploty.
 • Aby ste sa vyhli zbytočným teplotným únikom, zatvárajte dvere.
 • Vetrajte správne. Vetrať treba nárazovo a intenzívne, ideálne na 2 – 3 minúty každé tri hodiny. Takto sa vzduch vyčistí, vychladí aj zvlhčí.
 • Radiátor nikdy neprekrývajte závesmi či záclonkami, teplo potom nemôže prúdiť do priestoru. Z rovnakého dôvodu pred radiátory nestavajte ani nábytok.
 • Nesušte na radiátore bielizeň, ušetríte 20 % tepla a predídete orosievaniu okien a vlhnutiu stien.
 • Zbavte radiátory prachu, aj ten dokáže znížiť účinnosť vyhrievania.
 • Za radiátor môžete pripevniť reflexnú fóliu, tá odráža vytvorené teplo do miestnosti.

O autorovi

Lucia Štefanková

Už viac ako 15 rokov je mojím cieľom poskytovať zákazníkom služby a poradenstvo na vysokej úrovni. Spolu s mojím tímom sa snažíme denne pracovať na tom, aby sme vyriešili všetky požiadavky k vašej spokojnosti.

Ďalšie články autora: