Ak domácnosť vykurujete plynom, zohrievate ním vodu a používate ho na varenie a pečenie, ide podstatná časť vášho rodinného rozpočtu zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre vás pripravili jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť.

Tipy ako ušetriť počas vykurovacej sezóny

 • Vyhnite sa zbytočnému prekurovaniu priestorov a regulujte teplotu pomocou termohlavíc na radiátoroch. Každý jeden stupeň teploty navyše predstavuje vyššiu spotrebu energie až o 5 – 6 %. Ideálna teplota v obývačke a v kuchyni je 20 °C, v kúpeľni 24 °C a optimálna teplota pre spánok je u väčšiny ľudí približne 18 °C.
 • Vetrajte krátko a intenzívne, ideálne vtedy, keď je v miestnosti stlmený radiátor. Týmto spôsobom vymeníte vzduch, ale steny sa príliš neochladia. Dobrým spôsobom môže byť dôkladne vyvetrať ráno po spánku a potom večer pred spánkom. Takto bude strata teploty v byte či dome minimálna, ale vzduch bude vymenený.
 • Nevypínajte kúrenie úplne. Pred odchodom do práce znížte teplotu vykurovania domu alebo bytu o pár stupňov. Vykúriť miestnosť po celodennom odstavení kúrenia na normálnu teplotu je omnoho nákladnejšie. Ak odchádzate na dovolenku alebo na dlhší čas mimo domu, rovnako iba znížte izbovú teplotu.
 • Odstráňte nábytok spred radiátora. V blízkosti radiátorov by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré bránia cirkulácii vzduchu. To isté platí o závesoch a sušení bielizne na radiátoroch.
 • Umiestnite za radiátory reflexnú fóliu. Fólia odrazí späť do miestnosti veľkú časť tepla.
 • Nenechávajte otvorené okná. Do miestnosti by cez ne vnikal studený vzduch a ochladzoval by steny.
 • Využite na vyhrievanie slnečnú energiu. Keď je vonku jasno, odtiahnite závesy a žalúzie. Izby sa tak rýchlejšie vyhrejú na požadovanú teplotu. Naopak, keď je vonku tma a chladno, závesy zatiahnite, aby ste teplo uväznili vo vnútri.
 • Nezabúdajte na každoročnú revíziu zariadení. Revízia kotla a plynových zariadení sa postará o ich bezpečnú, spoľahlivú a ekonomickú prevádzku.
 • Pravidelným odvzdušňovaním radiátorov zvýšite ich výkon. Zavzdušnený radiátor spoznáte podľa toho, že nehreje rovnomerne, prípadne v ňom počuť špliechať vodu.
 • Zvážte inštaláciu rekuperácie. Najmä v prípade, ak staviate alebo rekonštruujete dom. Je to najúspornejší spôsob vetrania.
 • Ak vám to finančná situácia umožňuje, investujte do zateplenia rodinného domu. V prípade nesprávne tesniacich okien a vchodových dverí zvážte ich výmenu za kvalitnejšie. Zabránite tak zbytočnému úniku tepla. Pri komplexnom zateplení a výmene okien je možné ušetriť 50 – 60 % energie na vykurovanie.

Znížte náklady na vykurovanie vďaka klimatizácii

Klimatizácia už dávno nie je jednoúčelové zariadenie na ochladenie vzduchu. Čoraz viac užívateľov využíva aj jej ostatné funkcie: filtráciu vzduchu, jeho odvlhčenie, ale hlavne vykurovanie. Jednou z hlavných výhod vykurovania klimatizáciou je dynamika – rýchlosť, akou klimatizácia dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Práve preto je ideálne využívať klimatizáciu počas jesenných a jarných dní, kedy vonkajšie teploty prudko kolíšu. Kvôli náhlemu ochladeniu tak nemusíte zapínať primárny zdroj vykurovania a čakať niekoľko hodín, kým sa „teplo dostaví“. Po zapnutí klimatizácie v režime „vykurovanie“ sa vzduch v miestnosti zohreje v priebehu niekoľkých minút.

Klimatizačné zariadenie dokáže poskytnúť až trojnásobný teplotný výkon pri rovnakom elektrickom príkone, v porovnaní napríklad s klasickým elektrickým kúrením. Avšak úspornejšie. Klimatizácia elektrickou energiou totiž nevykuruje, len je ňou poháňaná.  Vykurovanie klimatizáciou môže byť až 5-krát lacnejšie ako priame elektrické vykurovanie. V porovnaní s plynom je vykurovanie s klimatizáciou priemerne o 40 % lacnejšie.  Najúčinnejšie klimatizácie dokážu vykurovať aj pri extrémne nízkych vonkajších teplotách -15 °C prípadne až -25 °C.  Pri mimoriadne nízkych teplotách je ekonomická prevádzka síce menej efektívna, ale stále výhodná v porovnaní s ostatnými spôsobmi vykurovania.

Tipy ako ušetriť počas varenia

 • Používajte pri varení pokrievku. Zabránite tak úniku tepla a jedlo sa pripraví rýchlejšie.
 • Varte v tlakovom hrnci. Skrátite čas varenia o viac ako polovicu.
 • Prispôsobte veľkosť hrnca veľkosti horáka. Ak plameň prečnieva okraje hrnca, veľa tepla uniká mimo neho. Veľkosť hrnca preto prispôsobte veľkosti horáka.
 • Optimalizujte spotrebu vody pri varení. Každý liter navyše môže zvýšiť spotrebu plynu aj o viac ako 50 %.
 • Na ohrev vody na čaj či kávu používajte rýchlovarnú kanvicu.
 • Vyhnite sa predhrievaniu rúry.
 • Zmrazené potraviny nechajte pred varením rozmraziť na vzduchu.

Tipy ako ušetriť na ohreve vody

 • Znížite teplotu vody v zásobníku. Všeobecne sa ako optimálna uvádza teplota 60 °C. V zimných mesiacoch môžete ohrev nastaviť aj na 65 °C, no už nie vyššie. V letných mesiacoch postačí nižšia teplota, napr. 50 až 55 °C.

Poznámka: z dôvodu odstránenia hrozby množenia baktérií legionella je potrebné teplotu vody v zásobníku aspoň 1 x za 2 týždne zohriať na teplotu 65 °C a viac.

 • Zvolenú teplotu počas dňa nemeňte ani nevypínajte ohrev. Rozohriatie spotrebuje viac energie ako udržiavanie teploty.

O autorovi

Lucia Štefanková

Už viac ako 15 rokov je mojím cieľom poskytovať zákazníkom služby a poradenstvo na vysokej úrovni. Spolu s mojím tímom sa snažíme denne pracovať na tom, aby sme vyriešili všetky požiadavky k vašej spokojnosti.

Ďalšie články autora: