Názov podujatia: Dni sliviek 2021

Podporovateľ podujatia: Nadácia ZSE – Rozprúdime regióny

Žiadateľ: Rozvoj cestovného ruchu Myjavských kopaníc,n.o.

Miesto podujatia: Myjava

Ciele projektu: Hlavným cieľom projektu je zachovanie a udržanie časti tradičného kultúrneho dedičstva, ktoré sa zaoberá problematikou tradičného ovocinárstva, produktov zo sliviek, ktoré sú typické pre Myjavské kopanice. Ide aj o uchovanie tradičných spôsobov uskladňovania a spracovania ovocia.

Aktivity projektu: Naučiť ľudí využívať a spracovávať slivky do rôznych podôb. Možnosť vyskúšať si prípravu a varenie jedál zo sliviek, detskú školu varenia, varenie slivkového lekváru a iné. 

Zhrnutie realizácie: Dni sliviek sa v myjavskom regióne organizujú pravidelne už niekoľko rokov. Jedná sa o tradičné podujatie, ktoré je veľmi obľúbené a je určené pre všetky vekové kategórie. Zameriava sa na problematiku tradičného ovocinárstva a ľudovej výroby destilátov zo symbolu kopaničiarskeho kraja – slivky. Dôležitou súčasťou podujatia bolo aj tradičné varenie slivkového lekváru, pričom návštevníci sa mohli zapojiť do procesu prípravy lekváru.

Dni sliviek sa vracajú k tradíciám, ako sú varenie jedál zo sliviek, slivkové gule, koblihy a pod. Podujatie malo viacero sprievodných programov, a to premietanie filmu, pripravené boli prednášky o pestovaní a spracovaní ovocia pre odborníkov i laikov, koštovka. Pre deti bola pripravená ,,Detská škola varenia“, kde si deti mohli pripraviť jednoduché jedlo zo sliviek.

Podujatie má dlhoročnú tradíciu a samozrejme s jeho realizáciou počítame určite aj v nasledujúcich rokoch. Každoročne navštívi toto podujatie okolo 400 návštevníkov, či už sú to pravidelní návštevníci, ktorí chodia každoročne alebo noví, ktorých zaujímajú naše tradície a chcú sa niečo nové dozvedieť.

O autorovi

Erika Škultétyová

Vyše desaťročné skúsenosti v oblasti spoločenskej zodpovednosti firiem a firemnej filantropie od roku 2018 využívam k rozvoju Nadácie ZSE. Podporu lokálnych projektov vnímam ako príležitosť na naštartovanie väčších zmien a v Nadácii ZSE chceme byť pri tom.

Ďalšie články autora: