Svet detí je plný nekonečnej fantázie. Viete, ako si deti napríklad predstavujú školu poháňanú slnkom? Jednoducho! Na informatike sa učia na super rýchlych slnečných počítačoch, na hudobnej hrá pani učiteľka na veľkom slnečnom klavíri a na prestávku im zvoní slnečný zvonček. Nielenže si deti uvedomujú, že slnko je obrovským zdrojom energie, ale majú aj dokonalú predstavu o tom, ako to v školách poháňaných slnkom vyzerá.

Slnečný počítač či zvonček však už nie sú len v detskej fantázii. Je to budúcnosť, ktorá sa už začala. Vďaka fotovoltickým panelom, ktoré ZSE dodáva a inštaluje úplne zadarmo, si školy a sociálne zariadenia vyrábajú vlastnú elektrinu zo slnka. Šetria tak prírodu a až tretinu nákladov na elektrinu.

Každý rok darujeme školám fotovoltiku

Projekt „Školy poháňané slnkom“ sme odštartovali v roku 2021 pilotnou inštaláciou na Základnej škole v Svätom Jure. V roku 2022 sme nainštalovali fotovoltiku na školy a sociálne zariadenia napríklad v Hamuliakove, v Nižnej (pri Piešťanoch), v Sološnici, v Nových Zámkoch, Dvoroch nad Žitavou.

V roku 2023 prerozdelíme spolu až 200 000 €, vďaka čomu sa z fotovoltiky môže tešiť ďalších 11 škôl a sociálnych zariadení.

Pomáhame aj vďaka zákazníkom ZSE

Podpora zelených projektov je jednou z dlhodobých priorít ZSE. Od roku 2020 môžu naši zákazníci prostredníctvom produktu Zelená elektrina využívať elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. V súčasnosti využíva Zelenú elektrinu už viac ako 125 000 zákazníkov.

Ďakujeme všetkým 125 000 zákazníkom Zelenej elektriny, ktorí prispievajú k udržateľnosti prírodných zdrojov.

Práve preto sme sa rozhodli časť výnosov za každého zákazníka Zelenej elektriny vrátiť do regiónov, prostredníctvom darovania fotovoltiky školám a sociálnym zariadeniam.

Školy poháňané slnkom v budúcnosti

Uvedomujeme si, že rozvoj obnoviteľných zdrojov je dlhodobá aktivita, a preto sme pripravení s darovaním fotovoltiky školám pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Na jeseň 2023 plánujeme vyhlásiť ďalší ročník výzvy. Všetky aktuálne informácie o programe Slnečné strechy a ďalších aktivitách Nadácie ZSE nájdete na stránke https://www.nadaciazse.sk/

V ZSE máme víziu, aby každá škola v našom regióne, ktorá bude mať záujem a bude spĺňať technické a legislatívne podmienky, mala v horizonte desiatich rokov na streche fotovoltiku.

O autorovi

Erika Škultétyová

Vyše desaťročné skúsenosti v oblasti spoločenskej zodpovednosti firiem a firemnej filantropie od roku 2018 využívam k rozvoju Nadácie ZSE. Podporu lokálnych projektov vnímam ako príležitosť na naštartovanie väčších zmien a v Nadácii ZSE chceme byť pri tom.

Ďalšie články autora: