Dnes, v časoch klimatickej krízy, mnohí hľadáme spôsoby, ako žiť lepšie, udržateľnejšie, čo najšetrnejšie k prírode a zároveň aj k vlastnej peňaženke.
Ideálnu možnosť ponúka využívanie obnoviteľných zdrojov energie ako sú slnko, voda, vietor, geotermálne pramene a biomasa. Tieto zdroje sa stávajú dôležitou alternatívou k tradičným elektrárňam využívajúcim fosílne palivá, pretože nepredstavujú pre životné prostredie hrozbu.
Pre bežné domácnosti je najdostupnejšie získavanie energie zo slnečného žiarenia. Solárnu energiu môže využívať takmer každá domácnosť žijúca v rodinnom dome, stačí mať ľudovo povedané „strechu nad hlavou“ a na nej solárne panely.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o rovnaké mechanizmy, keďže spoločným menovateľom je slnko. Práve preto ich oba nazývame solárne panely.
Fotovoltika i solárne kolektory využívajú a transformujú energiu zo slnka, avšak rozdiel je v princípe ich fungovania a tiež v tom, na aký účel slúžia.
Solárne kolektory slúžia výlučne na výrobu tepla. Premieňajú slnečnú energiu na tepelnú, čím zohrievajú vodu v zásobníku. Teplú vodu potom môžete použiť na sprchovanie či umývanie riadu.
Fotovoltické panely vyrábajú elektrickú energiu, ktorú môžete využiť pre vlastnú spotrebu v domácnosti. Pomocou fotovoltiky tak môžete nielen zohrievať vodu, ale aj svietiť, klimatizovať, chladiť, vykurovať, nabíjať elektromobil, sledovať televíziu... a takto by sme mohli pokračovať ďalej.
Fotovoltické panely teda majú oproti solárnym kolektorom oveľa viac možností využitia. Investícia do fotovoltiky sa preto oplatí viac. Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov môžete ušetriť až 50 % nákladov na elektrinu (pri využití Virtuálnej batérie), ich návratnosť je už od 7 rokov a životnosť aj viac ako 25 rokov.
Fotovoltické panely premieňajú slnečnú energiu na elektrickú. Vďaka nej môžete ohrievať vodu, variť, prať, pracovať z domu, svietiť, klimatizovať, vykurovať či nabíjať elektromobil.
Solárne kolektory slúžia na ohrev úžitkovej vody, s ktorou môžete umývať riad, vykurovať alebo si ohriať vodu v bazéne.
Ak sa chcete dozvedieť viac o rozdieloch medzi fotovoltickými panelmi a solárnymi kolektormi, prečítajte si článok Fotovoltický panel alebo solárny panel: ktorý slúži na čo?
Poznámka: možno ste sa na internete stretli s výrazom „fotovoltaika“. Je to však nesprávny výraz, prevzatý z anglického pomenovania photovoltaics/photovoltaic, ktorý sa spája s výrobou prvého elektrického článku v USA.
Na pomenovanie procesu získavanie elektrickej energie zo slnečného žiarenia sa v spisovnej slovenčine používa výraz „fotovoltika“, z gréckeho „foto-“ a a z prídavného mena, odvodeného od pomenovania jednotky elektrického napätia „volt“, ktoré ma v slovenskom jazyku podobu „-voltický“.
Naši poradcovia pre Zelené riešenia vám radi odpovedia na akékoľvek otázky ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania fotovoltiky a pomôžu s výberom správneho riešenia.
Zavolajte mi
Volať 0850 111 555
Dohodnúť stretnutie v ZSE Centre
Pozrieť časté otázky