Fotovoltika sa dá inštalovať na rôzne typy striech. Ideálne je, ak je orientovaná na juh, juhozápad alebo juhovýchod. V prípade nášho zákazníka bola orientácia strechy ukážková a hravo sme si poradili aj s umiestnením panelov okolo strešných okien.

Poradili sme s výberom riešenia

Trojčlenná rodina pána Mareka zo Špačiniec v okrese Trnava si chcela znížiť náklady na elektrinu. Ich ročná spotreba elektriny je približne 2 224 kWh. Odporučili sme mu preto riešenie na výrobu elektriny s výkonom 2 kWp s 8 fotovoltickými panelmi a jednofázovým meničom bez batérie. Fotovoltické panely, aj tie cenovo prístupnejšie riešenia bez batérií, dokážu ročne ušetriť až 30 % nákladov na elektrinu.

Pomohli sme vybaviť finančný príspevok na fotovoltiku

Finančný príspevok vo výške 2 090 € sme pánovi Marekovi pomohli vybaviť v rámci projektu Zelená domácnostiam. Vďaka tomu si mohol znížiť vstupnú investíciu až o polovicu a teraz môže využívať elektrinu, ktorú mu vyrábajú jeho vlastné fotovoltické panely. Pán Marek sa nemusí obávať nesúladu medzi časom, kedy fotovoltické články vyrábajú elektrinu a kedy ju domácnosť spotrebuje. Tento nesúlad je krytý elektrinou z verejnej distribučnej siete.

Montáž fotovoltiky sme dokončili za 2 dni

Strecha domu, v ktorom žije pán Marek s rodinou je orientovaná na teplú južnú stranu. Fotovoltické panely si vyžadujú šikmú strechu s rozlohou minimálne 15 m2. Strecha rodinného domu pána Mareka tieto parametre spĺňala, aj keď bolo treba vymyslieť trochu neštandardné riešenie uloženia panelov kvôli strešným oknám. Samotná montáž fotovoltiky trvala 2 dni.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: