/


Virtuálna batéria od ZSE k fotovoltike

Fotovoltika   Erik Chabreček   29. september 2022

Či už patríte k šťastným majiteľom fotovoltických panelov alebo zvažujete ich inštaláciu, mali by ste zbystriť pozornosť. Vďaka službe „Virtuálna batéria od ZSE k fotovoltike“ dokážete ročne ušetriť ďalšie stovky eur. 

Virtuálna batéria od ZSE k fotovoltike

Ako funguje Virtuálna batéria

Spotreba elektriny v domácnosti je najvyššia počas rána a potom podvečer a večer. Fotovoltické panely však vyrobia najviac elektriny počas dňa, kedy je spotreba väčšinou minimálna. Aby ste využili maximum vyrobenej energie, spoločnosť ZSE priniesla pred 3 rokmi ako prvá na slovenský trh unikátnu službu – Virtuálna batéria. 

Virtuálnu batériu prevádzkuje ZSE, zákazník si tak nemusí kupovať vlastnú batériu. Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko, kam si dočasne uložíte prebytočnú elektrinu a ZSE vám ju vráti v čase, keď ju budete potrebovať. V momente keď bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete. 

Pri dodávke elektriny z Virtuálnej batérie platíte len variabilné náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy a ušetríte tak náklady za dodávku elektriny. Celkové zúčtovanie virtuálne uloženej elektriny a jej využitia prebieha zhodne s vyúčtovacím cyklom vašej spotreby elektriny. To znamená, že presne uvidíte, koľko vyrobenej elektriny ste si uložili vo Virtuálnej batérii, koľko ste z Virtuálnej batérie využili a koľko elektriny ste spotrebovali od ZSE ako vášho dodávateľa elektriny. 

 

Virtuálnu batéria od ZSE je možné využívať na celom Slovensku

Na to, aby ste si mohli užívať výhody Virtuálnej batérie od ZSE, nemusíte mať fotovoltické riešenie od ZSE. Nezáleží teda na tom, od koho máte fotovoltiku, kto vám ju nainštaloval a dokonca ani na tom, v ktorej časti Slovenska ju máte nainštalovanú. Jedinou podmienkou je, aby bola vaša fotovoltika riadne pripojená do príslušnej distribučnej sústavy a aby ste boli zákazníkom s odberom elektriny od ZSE. 

 

7 dôvodov, prečo je Virtuálna batéria skvelým riešením

  1. Nemusíte si kupovať fyzickú batériu, ktorá stojí niekoľko tisíc eur
  2. Služba Virtuálna batéria stojí len 2 € mesačne a je bez viazanosti
  3. Virtuálna batéria skracuje návratnosť fotovoltického riešenia zhruba o 3 roky
  4. Virtuálnu batériu prevádzkuje ZSE, takže s jej prevádzkou nemáte žiadne starosti
  5. Väčšia energetická nezávislosť a sebestačnosť
  6. V porovnaní s fyzickou batériou má tá virtuálna neobmedzenú životnosť a 100% efektivitu
  7. Ekologické riešenie

 

Koľko môžete dnes ušetriť vďaka Virtuálnej batérii od ZSE

Pri ukladaní vyrobenej ale nespotrebovanej elektriny do Virtuálnej batérie, neplatíte vôbec nič. Pri odbere elektriny z virtuálnej batérie naspäť pre svoju spotrebu, platíte len poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy a šetríte tak za samotnú dodávku elektriny. 

Priemerný zákazník môže so službou Virtuálna batéria po odrátaní mesačného poplatku (vo výške 2 €) ušetriť o 80 až 320 € ročne viac,  v porovnaní so situáciou, keby Virtuálnu batériu nevyužíval. 

Výška úspor závisí od konkrétneho riešenia. Pozrite si príklady úspor, ktoré je možné dosiahnuť v prípade 2 bežných riešení:

 

ZSE Fotovolt Štandard 4 kWp

Celková ročná spotreba elektriny 9 000 kWh
Ročná spotreba vlastnej vyrobenej elektriny 3 347 kWh
Ročná úspora*
683 €
Ročná úspora s Virtuálnou batériou od ZSE
799 €
Rozdiel
+ 116 €
Zistiť viac  

ZSE Fotovolt Štandard 10 kWp

Celková ročná spotreba elektriny 14 000 kWh
Ročná spotreba vlastnej vyrobenej elektriny 8 318 kWh
Ročná úspora*
1 698 €
Ročná úspora s Virtuálnou batériou od ZSE
2 020 €
Rozdiel
+ 322 €
Zistiť viac  

* Úspora je vypočítaná na základe integrovanej ceny elektriny vrátane DPH v sadzbe DD2 s platnosťou od 1. 1. 2022. Výška úspory sa môže líšiť v závislosti od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok.


Erik Chabreček

Erik Chabreček
odborník na fotovoltiku

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií. 

Zobraziť články


Uvažujete nad fotovoltikou? Riešenie na kľúč od ZSE

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny, lebo nakupujeme panely, striedače, optimizéry a ďalší materiál vo veľkom množstve.

Zobraziť riešenia  

Mohlo by vás zaujímať

Obľúbené fotovoltiky