/


Zhodnotenie slovenskej elektromobility v 3. štvrťroku 2022

Elektromobilita   Rastislav Žembery   9. november 2022

Slovenská asociácia pre elektomobilitu (SEVA) priniesla na základe najnovších dát obraz o tom, ako sa zmenila elektromobilita na Slovensku za posledné mesiace. Štatistika ukazuje ako sa postupne mení počet registrovaných elektrifikovaných vozidiel (plug-in hybridov a batériových elektromobilov) a počet lokalít s nabíjacími stanicami.

Trend v predaji elektrifikovaných vozidiel narastá. V júni údaje z evidencie vozidiel na Slovensku uvádzali prihlásených 4 512 batériových elektrických vozidiel. Dnes je toto číslo vyššie o ďalšiu 1 000 vozidiel. Podľa informácii od Slovenskej asociácie pre elektromobilitu je to už 5 520 batériových elektrických vozidiel. Okrem toho máme na Slovensku ešte viac ako 8000 plug-in hybridov. 

Rozširujúca sa základňa majiteľov elektrifikovaných vozidiel preto určite víta aj vzrastajúce tempo výstavby nových nabíjacích staníc, Podľa najnovších dát máme na Slovensku v prevádzke 1 307 nabíjacích bodov, ktoré sú rozmiestnené v 558 lokalitách. Pričom viac ako 70 % zo všetkých nabíjacích bodov je typu AC do výkonu 22 kW.

Ak sa pozrieme na rozmiestnenie nabíjacích lokalít podľa krajov, najviac lokalít s nabíjacou stanicou sa nachádza v Bratislavskom kraji, až 131 lokalít, čo je 23,5 %. Nasleduje Prešovský kraj s 79 lokalitami (14,3 %) a Košický kraj s 74 lokalitami (13,3 %). Najmenej miest na nabíjanie je zatiaľ v Trnavskom kraji, a to len 45 lokalít (8,2 %).

Štatistika

Rastislav Žembery

Rastislav Žembery
expert pre elektromobilitu

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu. 

Zobraziť články


Kde nabíjate váš elektromobil? 

Vďaka ZSE Drive máte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc na Slovensku. Alebo vám nainštalujeme nabíjačku priamo domov, či do firmy.

Zistiť viac  

Mohlo by vás zaujímať

Verejné nabíjanie

Firemné nabíjanie