ZSE prináša do hlavného mesta Bratislavy revolučný spôsob nabíjania elektromobilov, aký ešte na Slovensku nemáme. Moderná architektúra v prestížnej lokalite Landererovej ulice v Bratislave ponúkne nabíjanie s rozšírenou funkcionalitou.

Zákazníci ZSE Drive môžu elektromobily nabíjať doma, v práci, alebo využívať verejné nabíjanie, napr. v nákupných centrách. Budúcnosť verejného nabíjania však predstavujú predovšetkým nabíjacie huby, ktoré budú vznikať na miestach s vyššou frekvenciu pohybu vozidiel. Na rozdiel od klasických čerpacích staníc sú nabíjacie huby ekologické, nehlučné a bezemisné, preto sú mimoriadne vhodné aj pre oblasti s bytovými domami.

ZSE Drive pripravuje svoj prvý hub v strategickej zóne rušnej Landererovej ulice. V srdci bratislavského downtownu staviame nabíjací hub pre elektromobily, aký na Slovensku, ani v regióne strednej Európy ešte nemáme. City Hub Landererova bude v sebe kombinovať komplexnú nabíjaciu lokalitu až pre 10 elektromobilov s rýchlonabíjačkami a technologicko-inovačným centrom. Aby zákazníci mohli príjemnejšie využiť čas, ktorý strávia nabíjaním, bude pripravovaný retailový priestor poskytovať posedenie s ponukou ľahkého občerstvenia či šálky obľúbenej kávy.

Tvarovo a kvalitou prevedenia nadväzuje City Hub Landererova na charakter projektu Sky Park. Je navrhnutý v súlade s filozofiou ekologickej udržateľnosti s ambíciou dosiahnuť úroveň certifikácie LEED Gold. Inteligentné riešenia minimálizujú energetickú náročnosť prevádzky objektu aj spotrebu vody, znižujú spotrebu energie na chladenie v lete aj na vykurovanie v zime, pokročilé technológie udržiavajú kvalitu vnútorného ovzdušia, extenzívna vegetačná strecha zadržuje vlahu a okolie skrášli výsadba zelene nenáročnej na zavlažovanie. Atraktívny objekt s presklenou, zaoblenou fasádou retailového priestoru zastrešuje organicky tvarovaná strecha. Konštrukčne sa jedná o oceľobetónovú nosnú konštrukciu, ktorá je obložená na mieru vyrobenými GRFC (sklovláknito-betónovými) panelmi, ktoré vytvárajú charakteristické organické krivky budovy. Autorom projektu je INDEX, spol. s r. o.

Nielen budova hubu bude energeticky efektívna. Na nabíjanie elektromobilov bude použitá elektrická energia vyrobená vodnými elektrárňami zo Slovenska. Nabíjací hub tak poskytne vodičom elektromobilov nabíjanie 100 % certifikovanou elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

ZSE Drive poskytne ako prvý operátor na Slovensku (a jeden z prvých v Európe) nabíjaciu stanicu so 400 kW výkonom. V hube sa bude nachádzať 6 ultrarýchlych (UFC) nabíjacích bodov s maximálnym výkonom až 400 kW, ktoré budú doplnené o 4 AC nabíjacie body výkonom 22 kW. Ultra rýchle nabíjačky dokážu nabiť väčšinu vozidiel až na 80 % ich kapacity za 20 minút a patria k absolútnej technologickej špičke vo svojom segmente. Pri projekte City Hub Landererova sme mysleli aj na budúcnosť, čoho potvrdením je aj predpríprava na indukčné (čiže bezdrôtové) nabíjanie. Stavba je už vo veľmi pokročilom štádiu a slávnostné otvorenie City Hub Landererova očakávame v druhom štvrťroku 2024.

ZSE Drive má na Slovensku aktuálne takmer 415 nabíjacích bodov, z toho 157 DC nabíjacích bodov, na 145 verejných lokalitách. Sieť sa bude aj naďalej rozširovať, nakoľko do konca roka 2024 má ZSE Drive v pláne vybudovať viac ako 120 ďalších ultrarýchlych nabíjacích bodov naprieč celým Slovenskom. Nové nabíjacie huby majú vyrásť nielen v krajských, ale aj okresných mestách. ZSE Drive okrem rozširovania sa do nových lokalít avizuje aj rozširovanie a vylepšovanie aktuálnych lokalít.

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: