Mercedes-Benz je prvým výrobcom automobilov na svete, ktorý verejne zrealizoval čelnú zrážku dvoch elektrických vozidiel. Modely EQA a EQS SUV, obsadené figurínami, sa čelne zrazili s 50-percentným prekrytím v scenári reálnej nehody, pričom každé vozidlo išlo rýchlosťou 56 km/h.

S prvým verejným nárazovým testom na svete, ktorý zahŕňal dve plne elektrické vozidlá, šiel Mercedes-Benz nad rámec zákonných požiadaviek, ale aj požiadaviek ratingových agentúr. Hodnotenie bezpečnosti nových áut organizácie Euro NCAP má presné pravidlá, ktoré majú čo najlepšie zodpovedať reálnemu svetu, ale nehody, ktoré sa stávajú na cestách, sú každá iná. Mercedes-Benz sa teda rozhodol demonštrovať bezpečnosť svojich elektromobilov po svojom – v teste, ktorého parametre sám stanovil.

Mercedes-Benz použil dve elektrické vozidlá, EQA a EQS SUV, s hmotnosťou približne 2,2 a 3 tony. Každé auto išlo rýchlosťou 56 km/h, čo znamená, že relatívna rýchlosť vozidiel bola 112 km/h, teda omnoho vyššia ako je rýchlosť, v ktorej sa bežne testujú autá v Európe, či inde vo svete. Simuloval tak nehodu, kedy sa zrazia dve protiidúce autá na úzkej ceste a rýchlosť stanovil s predpokladom, že obaja vodiči pred zrážku brzdili. Autá sa zrazili ľavou polovicou prednej časti.

Napriek tomu, že oba elektromobily skončili na odpis, dokázali efektívne absorbovať energiu nárazu deformáciou. V dôsledku toho zostal bezpečnostný priestor pre cestujúcich oboch elektrických modelov nedotknutý a dvere sa stále dali otvárať. V prípade núdze by to umožnilo cestujúcim opustiť vozidlo buď samým alebo sa k nim dostali pracovníci prvej pomoci a záchranári. Vysokonapäťový systém v EQA a EQS SUV sa počas kolízie automaticky vypol. Deformačné zóny ochránili batériu v podlahe, aj posádku v kabíne. Všetky figuríny v autách hlásili nízku pravdepodobnosť vážneho zranenia.

Crash test preukázateľne potvrdil, že bezpečnosť vo vozidlách Mercedes-Benz nie je záležitosťou pohonného systému, ale pre značku typická charakteristika.

„Bezpečnosť je súčasťou DNA Mercedesu-Benz a jedným z našich najdôležitejších záväzkov všetkým účastníkom cestnej premávky. Pre nás ochrana životov ľudí nie je otázkou toho, aký má auto pohon,“ komentoval test Markus Schäfer, technický riaditeľ Mercedesu-Benz.

Objavte výhodnú ponuku od Motor-Car

Predajná sieť Motor-Car ponúka zákazníkom nabitú ponuku od značky Mercedes-Benz. V cene každého plne elektrického vozidla Mercedes-Benz teraz získate cenové zvýhodnenie 7 %, komplexné poistenie vozidla na 2 roky, záruku na 6 rokov/90 000 km, flexibilný nabíjací systém v hodnote 890 EUR a kredit na nabíjanie vozidla v hodnote od 1 500 EUR až do 6 000 EUR (v závislosti od modelu). Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.

Kliknite a dozviete sa viac

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: