Šoféri elektromobilov a plug-in hybridných elektrických vozidiel sa vedia pohodlne nabíjať, počas vychutnávania si svojho obľúbeného jedla, už v 18 reštauráciách McDonald´s. Aktuálne majú nabíjacie stanice k dispozícii reštaurácie McDonald´s v Banskej Bystrici, Bernolákove (2x), Bratislave (4x), v Košiciach (2x), Liptovskom Mikuláši, Martine, v Nových Zámkoch, v Poprade, Prešove, Prievidzi, Trenčíne, Trnave a vo Zvolene.

Jednotlivé lokality pre umiestnenie nabíjacích staníc boli vybrané na základe vzájomnej dohody, so zreteľom na  strategické plány rozvoja nabíjacej siete ZSE Drive. Ide o 14 tzv. DC rýchlonabíjacích staníc a 4 UFC ultrarýchle nabíjacie stanice. Stanice sa stavajú v rámci celoeurópskych e-mobilných projektov EAST-E, FAST-E, Connect-e a Next-e, v rámci ktorého je spoločnosť ZSE Drive hlavným koordinátorom.   

 „Spoločnosť ZSE Drive je zapojená do viacerých projektov, ktorých cieľom je rozvíjať infraštruktúru a tým búrať bariéry rozvoja elektromobility. Prostredníctvom projektu so spoločnosťou McDonald´s  poskytujeme zákazníkom komfort nabíjania priamo v mestách, a umožňujeme im pohodlné nabíjanie všetkých druhov automobilov.“ uviedol Andrej Bábsky zo ZSE Drive.

Prvá nabíjacia stanica bola osadená na parkovisku reštaurácie McDonald´s v Lamači v roku 2018. Najnovšia stanica bola osadená na parkovisku McDonald´s v Triblavine v októbri tohto roka. Aktuálna vízia ďalšej spolupráce je osadenie minimálne jednej nabíjacej stanice s výkonom 150 kW na každej novej samostatne stojacej reštaurácii McDonald´s . Vďaka uvedeniu týchto staníc vieme každý rok ušetriť stovky ton CO2, ktoré by inak putovali do ovzdušia. Najznámejšia sieť reštaurácii tak v spolupráci so ZSE Drive aj touto cestou podporuje trvalú udržateľnosť.

Z pozície najväčšieho svetového reťazca reštaurácií dlhodobo podporujeme projekty na šírenie osvety, ako aj aktivity smerujúce k spoločenskej zodpovednosti. Preto nás nesmierne teší participácia na tomto zmysluplnom a inovatívnom projekte, ktorý už 4 roky prináša nielen nový komfort pre našich zákazníkov, ale predovšetkým prispieva k výraznému zníženiu emisií, a teda k zvyšovaniu kvality nášho ovzdušia,“  hovorí Richard Boháč, Development Manager pre McDonald’s Slovensko.

Na nabíjacích staniciach McDonald´s sa mesačne v priemere nabíja vyše 600 unikátnych zákazníkov, v priemernom objeme 17,6 kWh na jedno nabitie, pričom priemerný čas nabíjania je 37 min. Medzi najúspešnejšie patria nabíjacie stanice pri McDonald´s Banskej Bystrici, nabíjacie stanice pri McDonald´s v Poprade a v Martine.

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: