Pod záštitou Elektromobil TV sa v sobotu 13. mája stretli nadšenci elektromobility. Bol to historicky prvý oficiálny zraz elektromobilistov na Slovensku, spojeným s hromadným nabíjaním a testovaním jedinečného riešenia na nabíjacom HUB-e ZSE Drive.

Na odpočívadle D4 sa na parkovacej ploche pre ťahače a nákladné vozidlá stretli elektromobilisti nielen zo Slovenska, ale aj susedných krajín.  Toto prvé oficiálne stretnutie spojené s hromadným nabíjaním a otestovaním novej technológie, na nabíjacom hub-e od ZSE Drive usporiadal pre svojich divákov a priateľov práve YouTube kanál Elektromobil TV.

Podľa ekologického nadšenca, majiteľa YouTube kanálu Elektromobil TV a odborníka na elektromobilitu Milana Bahnu, bola sobota 13. 5. bol pre majiteľov a priaznivcov elektromobilov na Slovensku veľký deň.

Vzhľadom na predpokladaný počet elektromobilov bola lokalita Rovinka D4 JUH ideálna. Táto lokalita je počtom stojanov naddimenzovaná na niekoľko rokov vopred, a zároveň ponúka veľmi rýchle nabíjania niekoľkých elektromobilov súčasne.

Aj napriek splnenej pranostike o troch zmrznutých sa na zraze počas dňa vystriedalo viac ako 70 elektromobilov. Stretnutie toľkých elektromobilov a vyše 130 ľudí znamenalo doteraz najväčšie stretnutie na Slovensku.

Majitelia elektromobilov všetkých možných značiek mali možnosť navzájom sa spoznať, porozprávať sa a vymeniť si skúsenosti. Na zraze vystúpil aj produktový manažér ZSE Drive Ing. Rastislav Žembery, ktorý návštevníkom  poskytol zaujímavé informácie k jedinečnému riešeniu HUBu na odpočívadle D4, ktorý zákazníci poznajú ako lokalitu D4 Rovinka. 

Špičková lokalita so systémom riadenia výkonu

Odpočívadlo D4 je strategickým miestom pre výstavbu nabíjacej infraštruktúry, ktoré ponúka vodičom rýchly typ nabíjania pre ešte pohodovejší a komfortnejší zážitok z jazdy.

Lokalita D4 Rovinka Juh, ktorá bola spustená v máji 2022, disponuje vstupným pripojením s rezervovanou kapacitou 400 kW a je osadená nabíjacími stanicami so sumárnym nominálnym príkonom 772 kW, naprieč 6 nabíjacími bodmi. Práve preto je na tejto lokalite použitý systém riadenia výkonu nabíjania, ktorý aktívne komunikuje so stanicami, agreguje okamžitý príkon staníc a prerozdeľuje nabíjací výkon takým spôsobom, že príkon staníc nepresiahne 400 kW.

Systémy riadenia výkonu nasadzuje ZSE Drive za účelom vyhladenia výkonových špičiek, aby sa zabránilo preťaženiu prípojky. Zamedzuje sa tak pokutám za prekročenie rezervovanej kapacity a optimalizujú sa náklady za využitie nabíjacej prípojky, keďže špičku potencionálneho odberu systémy riadenia výkonu rozložia v čase.

Vzhľadom na fakt, že práve systémy riadenia výkonu pomáhajú k rozšíreniu počtu nabíjacích bodov na existujúcich prípojkách, nižším investičným a prevádzkovým nákladom na nabíjaciu infraštruktúru  či jej expanziu, bude ich prínos odzrkadlený v udržaní konkurencieschopných cien nabíjania v porovnaní s fosílnymi palivami aj v časoch energetickej krízy“, uviedol vedúci oddelenia prevádzky ZSE Drive, Alexander Klačman.

Záťažový test HUB-u

Počas soboty 13. 5. 2023 bolo na lokalite nabitých viac ako 30 elektromobilov a vydaná energia takmer 1 MWh. Strop 400 kW bol dosiahnutý hneď trikrát najdlhšie po dobu 8 minút. Záťažový test tak dopadol na výbornú. 

Podľa Milana Bahnu akcia ukázala, že aj na Slovensku je úžasná komunita elektromobilistov. Na YouTube kanáli Elektromobil TV pribudne v priebehu júna pozrieť aj krátke video z tejto akcie, ktorého súčasťou je aj spomínaný rozhovor s Rastislavom Žemberym o nabíjaní na tejto lokalite a použitej technológií.

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: