O všetkom, čo súvisí s elektromobilmi vo firme, od nabíjania cez prevádzku vozového parku, diskutovali v rámci konferencie Green Manažment moderátor Filip Kadlečík s Jaroslavom Hercogom (Škoda Auto Slovensko), Petrom Pavúkom (DPD group), Jánom Zuštiakom (AgeVolt) a Andrejom Bábskym a Rasťom Žemberym zo ZSE Drive.

Epizódu podcastu si môžete vypočuť na:

Spotify   Auto Bild podcast           

Najdôležitejšie z rozhovoru

  • V Západnej Európe sa momentálne predáva 12 % elektromobilov z celkového počtu predaných áut, na Slovensku je to aktuálne okolo 3 %. Koncom roka 2022 Rada Európskej únie a Európsky parlament definitívne prijali nariadenia, ktorých cieľom je znížiť produkciu emisií z dopravy. Predmetom týchto nariadení je zákaz predaja áut, ktoré pri prevádzke produkujú emisie, od roku 2035. Smer je teda jednoznačný, keďže v osobnej doprave zatiaľ iná ekologickejšia alternatíva nie je.
  • Podľa predikcie ZSE Drive bude v roku 2030 na Slovensku 140 000 – 150 000 elektrických áut. Tieto autá sa budú môcť nabíjať na verejnej nabíjacej sieti, vo firme (počas dňa, pokiaľ toto zamestnávateľ umožňuje) alebo doma (ideálne v noci).
  • Pomalé nabíjanie vo firme v priebehu dňa alebo doma počas noci bude tvoriť väčšinu celkového nabíjania, až 80 %.
  • ZSE Drive sa snaží pokrývať nabíjacími bodmi Slovensko celoplošne – nielen západ, ale aj stred, východ a juh. Momentálne sa zameriava primárne na rozširovanie ultra rýchleho nabíjania. Ku koncu roka 2022  je na Slovensku zhruba 350 nabíjacích bodov ZSE Drive, z toho 39 bodov je takých, ktoré poskytujú ultra rýchle nabíjanie.
  • Súčasťou ekosystému ZSE Drive je aj vlastná mobilná aplikácia, ktorá umožňuje zákazníkom nájsť najbližšiu dostupnú nabíjaciu stanicu, zistiť jej výkon, dostupnosť a cenu za nabíjanie.
  • ZSE Drive ponúka svojim biznis zákazníkom široké možnosti nabíjania vo firme. Dá sa využívať AC nabíjanie na parkovisku alebo aj DC nabíjanie, ktoré je podstatne rýchlejšie. Závisí od toho, aký je mix konkrétnych potrieb zákazníka, najmä ako často a rýchlo potrebuje firma autá nabíjať.
  • Biznis zákazníci ZSE Drive majú k dispozícii Fleet portal, v ktorom si Fleet manager vie prehľadne sledovať stav spotreby vodičov, vie zabezpečiť rozúčtovanie cez elektronické výpisy, vie aktivovať a deaktivovať nabíjacie karty, meniť programy podľa potreby.
  • Tak ako v prípade firemných, používa ZSE Drive aj pri rezidenčných zákazníkoch výhradne Smart Wallboxy. Tie umožňujú optimalizáciu rezervovanej kapacity. To znamená, že developer, prípadne správca budovy, by požadovanú rezervovanú kapacitu pre nabíjanie vozového parku v ideálnom prípade nemusel vôbec navyšovať.
  • ZSE Drive má komplexnú ponuku pre svojich zákazníkov aj na domáce nabíjanie. Toto nabíjanie je pre zákazníkov najvýhodnejšie aj z toho dôvodu, že pri regulovaných tarifách je možné ísť cenovo na úroveň 2 – 3 eurá/100 km. Pri domácom nabíjaní sa štandardne auto nabíja v noci, takže ráno je auto s plným dojazdom pripravené vyraziť a človek v podstate nemusí riešiť nabíjanie na verejných nabíjačkách.
  • Práve pre rezidenčné využite ponúka ZSE Drive svojim zákazníkom domáci wallbox spolu s inštaláciou, servisom, smart tarifou pre elektrinu, ktorá umožňuje ešte výhodnejšie nabíjanie v noci a navyše zvýhodnené verejné nabíjanie.

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: