Fotovoltická elektráreň je zariadenie, ktoré dokáže premieňať slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Vďaka fotovoltike si vyrábate vlastnú elektrinu zo slnka a šetríte tak prírodu aj svoju peňaženku. Ak vás zaujíma, ako celý tento proces prebieha a z čoho sa skladá fotovoltické riešenie pre rodinný dom, prečitajte si vysvetlenie od experta na fotovoltiku.

Ako fotovoltika vyrába elektrinu zo slnka?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako dochádza k premene slnečného žiarenia na elektrickú energiu vo fotovoltickom zariadení. Slnečné lúče dopadajú na fotovoltický panel, v ktorom sa svetelná energia premieňa na jednosmerný prúd za pomoci fotoelektrického javu. Po následnej premene na striedavý prúd získate vlastnú elektrinu, ktorú v domácnosti využijete na bežnú spotrebu.

Na obrázku nižšie je zakreslené najbežnejšie fotovoltické riešenie typu on-grid s priamym napojením na verejnú distribučnú sieť. Pri takomto riešení sa elektrina z fotovoltiky, ktorú nevyužijete vo svojej domácnosti, posiela do siete. Ak chcete mať maximálny úžitok z vašej fotovoltiky, snažte sa elektrické spotrebiče čo najviac využívať cez deň – napríklad práčku, sušičku, umývačku riadu, žehličku, a podobne. Vyrobenú a nespotrebovanú elektrickú energiu si môžete odložiť do virtuálnej batérie od ZSE a túto virtuálne uloženú elektrinu môžete neskôr využiť (napríklad v noci).

Z čoho sa skladá fotovoltická elektráreň?

Už sme si zjednodušene vysvetlili princíp premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu a teraz si predstavíme jednotlivé časti fotovoltickej elektrárne.

Fotovoltické panely

Na trhu sú dostupné 3 druhy fotovoltických panelov – monokryštalické, polykryštalické a amorfné, ktoré sa označujú aj ako tenkovrstvové. Za najefektívnejšie sa považujú monokryštalické fotovoltické panely, ktoré dosahujú účinnosť až 23 %. Pri polykryštalických paneloch je to na úrovni cca 20 % a pri amorfných len zhruba 12 %.

Veľkou výhodou monokryštalických panelov oproti polykryštalickým je, že vďaka ich vysokej efektivite a schopnosti dosiahnuť optimálny výkon aj pri slabom slnečnom svite, nezaberú na streche toľko miesta, ako polykryštalické panely. Ak máte rodinný dom s menšou strechou, fotovoltické monokryštalické panely od ZSE rozhodne oceníte viac.

Životnosť monokryštalických panelov je garantovaná výrobcom na minimálne 25 rokov, vyžadujú si minimálnu údržbu počas roka a pokles ich výkonnosti v čase je menej ako 0,5 % ročne. Momentálne na trhu dominujú monokryštalické panely aj vďaka dobrému pomeru cena/výkon.

Výkonové optimizéry

Špičkové fotovoltické zariadenie sa pozná nielen podľa kvalitných fotovoltických panelov, ale aj podľa výkonových optimizérov. Vďaka nim dokáže fotovoltická elektráreň vyrobiť až o 25 % viac energie a zároveň pomáhajú maximalizovať výkon z každého panela v porovnaní s často zatieneným systémom.

Hlavný rozdiel medzi fotovoltikou s optimizérmi a riešením bez optimizérov je v tom, že ak sa zníži výkon jedného panela, napríklad kvôli napadanému lístiu, pri riešení ZSE Fotovolt s optimizérmi pracujú zvyšné panely na 100 %. Vo fotovoltickej elektrárni bez výkonových optimizérov sa zníži nielen výkon zatieneného panela, ale aj výkon ostatných panelov. Porovnanie jednotlivých typov riešení si môžete pozrieť na obrázku nižšie. Ďalšou pridanou hodnotou optimizérov je najvyšší možný štandard požiarnej bezpečnosti, keďže pri akejkoľvek poruche sa vďaka nim zníži napätie panelov na minimálnu úroveň.

Nosná konštrukcia

Inštalácia fotovoltických panelov musí spĺňať určité pravidlá. Je dôležité, aby boli panely poriadne pripevnené k nosnej konštrukcii. U nás v ZSE používame kvalitné nosné konštrukcie vyrobené na mieru pre každého zákazníka a so zárukou až 10 rokov. Profesionálne upevnenie fotovoltických panelov o nosnú konštrukciu zabezpečí odolnosť voči silnému vetru, prípadne voči iným vplyvom počasia alebo vonkajšieho prostredia.

Striedač

Ako už zo samotného názvu vyplýva, striedač je zariadenie, ktoré má vo fotovoltickom systéme za úlohu meniť jednosmerný prúd na striedavý elektrický prúd, ktorý následne môžeme použiť pre potreby domácnosti. Pri riešeniach ZSE Fotovolt Štandard poskytujeme nadštandardnú záruku na meniče 12 rokov.

Monitoring výroby a spotreby elektriny

Súčasťou každého fotovoltického riešenia od ZSE je základný monitoring, vďaka ktorému zákazník získa kompletný prehľad o výrobe elektriny v reálnom čase. S rozšíreným monitoringom, ktorý je za príplatok, získa zákazník prehľad nielen o výrobe elektriny, ale aj o vlastnej spotrebe či orientačnom množstve nadvyrobenej elektriny.

Monitoring je k dispozícii v aplikácii v mobile alebo v počítači, kde sú graficky znázornené všetky fotovoltické panely a ich individuálny výkon. Aplikácia zákazníkovi poskytuje aj praktické informácie o počasí či o pozitívnych účinkoch vašej fotovoltiky na životné prostredie.

Elektromer

Fotovoltická elektráreň si vyžaduje aj výmenu klasického elektromera za elektromer so štvorkvadrantným meraním. Toto zariadenie sa postará o meranie výroby aj spotreby elektrickej energie na všetkých troch fázach. Výmenu elektromera požaduje a zároveň aj realizuje príslušná distribučná spoločnosť, napríklad na západnom Slovensku je to Západoslovenská distribučná, a.s.

Zapojenie fotovoltickej elektrárne

Aby fotovoltika správne fungovala, je potrebné vzájomne prepojiť jej jednotlivé časti – fotovoltické panely, optimizéry, striedač, istiace prvky a smartmeter. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby vám montáž fotovoltickej elektrárne profesionálne zrealizovala overená firma, ktorá má dostatok skúseností. Do budúcna sa tak vyhnete prípadným poruchám na zariadení.

Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavíme za vás komplet celú administratívu od získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Pozrite si tiež, ako prebieha montáž fotovoltiky od ZSE.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: