Na Landererovej ulici, uprostred bratislavského downtownu, je od 3. júla k dispozícii prvý nabíjací City Hub od ZSE Drive. Kombinuje lukratívnu lokalitu v centre mesta, ekologické nabíjanie, moderný dizajn a udržateľnosť. Zákazníci ZSE Drive si tu môžu vypiť kávu alebo kúpiť drobné občerstvenie počasvyužívania letnej akcie – prvé alebo najväčšie nabíjanie počas celého mesiaca júl zadarmo.

Elektromobilita je neodmysliteľnou zložkou ekologickej transformácie a spoločnosť Západoslovenská energetika so svojou značkou ZSE Drive je jej súčasťou. Čím ďalej tým viac budú cestám dominovať práve elektromobily. Automobily na pohon z fosílnych palív sa dostávajú do úzadia a čoraz viac krajín sa ich zaväzuje vyradiť. Znižovanie výrobných nákladov batérií významným spôsobom urýchľuje rast počtu elektrických vozidiel.

Majitelia elektromobilov môžu aktuálne nabíjať svoje elektromobily doma, v práci alebo využívať verejné nabíjacie stanice typicky v nákupných centrách alebo v okolí potravinových reťazcov. Cieľom ZSE Drive je poskytnúť užívateľom čo najviac možností nabíjania, a to v čo najširšom spektre možností. Významným krokom k dosiahnutiu tejto vízie je práve City Hub Landererova.

Z hľadiska dispozície ponúka lukratívnu ľahko dostupnú lokalitu v rušnom centre mesta. Je len na krok od najznámejších firiem, nákupných centier a sídel významných firiem v Bratislave. Zaujať dokáže aj unikátnym moderným vzhľadom presklenej zaoblenej fasády, ktorá tvarovo a kvalitou prevedenia nadväzuje na charakter projektu Sky Park. Ponúkať bude desať nabíjacích miest s nabíjačkami renomovaných výrobcov Alpitronic a Alfen. Nachádzať sa tu bude šesť ultrarýchlych DC nabíjacích bodov s výkonom až do 400 kW a štyri AC nabíjacie body s výkonom 22 kW. Vďaka inovatívnemu nabíjaniu dokáže stanica nabiť nové vozidlá až na 80 % a len v priebehu 18 minút, budúce modely vozidiel pri plnom výkone 400 kW dokonca už za 10 minút. Všetky elektromobily budú nabíjané 100 % elektrinou z obnoviteľných zdrojov. Pri AC nabíjačkách je navyše realizovaná  predpríprava na indukčné nabíjanie. City Hub Landererova zároveň disponuje vyspelým systémom tzv. dynamic load management, ktorý zabezpečuje optimálnu distribúciu spotreby (príkonu) celého hubu.

Okrem spokojnosti zákazníkov je cieľom projektu dbať aj na udržateľnosť. Navrhnutý je v súlade s filozofiou ekologickej udržateľnosti s ambíciou dosiahnutia úrovne certifikácie LEED Gold. Strecha má vegetačný charakter, obsahuje zeleň nenáročnú na zavlažovanie a udržuje vlahu. Zároveň tak spája línie veľkomesta s prírodnou zeleňou. Inteligenčné riešenia projektu minimalizujú energetickú náročnosť, spotrebu vody, regulujú energiu na vykurovanie v zime a naopak chladenie v lete a pokročilé technológie udržiavajú kvalitu vnútorného ovzdušia.

Nielen budova je energetickou novinkou. Nabíjanie elektromobilov je zabezpečené elektrickou energiou vyrobenou vodnými elektrárňami Slovenska, ktorú ZSE Drive využíva pre potreby svojich nabíjačiek a nabíjacích staníc.

Okrem nabíjacích staníc nájde v City Hube Landererova aj inovatívne ekologické riešenie od spoločnosti Ecotank. Zabezpečuje dopĺňanie kvapaliny do ostrekovačov podobným spôsobom ako je klasické tankovanie, teda bez potreby plastovej nádoby. ,,Tešíme sa z novej spolupráce so ZSE Drive. Spája naše snahy o udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Dlhodobým cieľom Ecotanku je znižovať ekologickú stopu a prispievať k ozdraveniu našej planéty. I preto si veľmi vážime partnerské vzťahy postavené na rovnakých hodnotách. Od nášho vzniku sme na celom svete ušetrili stovky ton plastového odpadu. S každou novou spoluprácou bude naša planéta o ďalšie stovky kilogramov ľahšia. Umiestnenie Ecotanku na nabíjacej stanici na Landererovej zároveň ukazuje, že ekologické riešenia vedia byť jednoduché a dômyselné.“ vyjadril sa ku kooperácii generálny riaditeľ spoločnosti Ecotank, Juraj Saktor.

V aktuálnej sieti ZSE Drive je 489 nabíjacích bodov po celom Slovensku. 209 DC nabíjacích bodov disponuje výkonom 50-400 kW a 280 AC nabíjacích bodov ponúka výkon od 11 do 22 kW. Za rok 2024 by malo navyše pribudnúť ďalších 120 ultrarýchlych nabíjacích bodov.

V roku 2018 sa ZSE Drive podarilo vybudovať prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu (350 kW) v regióne strednej európy. V priebehu ďalších rokov ako ZSE Drive ako prvá zo skupiny E.ON začala využívať služby pokročilého riadenia výkonu (DLM) gridX pre AC aj DC nabíjanie a následne sa stala prvým poskytovateľom nabíjania v bytových domoch na vlastnej infraštruktúre v SR. Tento rok ZSE Drive otvorila prvú lokalitu pre nákladné vozidlá s výkonom 400 kW v SR a od roku 2018 až dodnes si kontinuálne udržuje titul najväčšieho poskytovateľa ultrarýchleho nabíjania Na Slovensku.

Ďalšie prvenstvo získa ZSE Drive najnovším počinom, keď sa stane prvým prevádzkovateľom mestského konceptu City Hubu v SR s najvýkonnejším nabíjaním pre osobné vozidlá s výkonom až 400 kW. City Hub Landererova sa tak stane lokalitou s najmodernejším spôsobom nabíjania elektromobilov na Slovensku.

O autorovi

Rastislav Žembery

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu.

Ďalšie články autora: