Aktualizujte si Váš prehliadač

Stránka ZSE používa najnovšie technológie, ktoré Váš prehliadač nepodporuje.
Prosím, aktualizujte si ho kliknutím na logo príslušného prehliadača.

Ďakujeme za pochopenie.

ZSE Novinky pre firmy

ZSE Novinky pre firmy

/

Vývoj cien plynu


Ako už býva zvykom, situácia na trhu sa vyvinie inak ako účastníci trhu plánovali. To platí aj o príprave na zimu 2018/2019. Tak ako sme odhadovali už minulý rok v našom článku, obchodníci s plynom sa poctivo pripravovali na extrémne počasie podľa predlohy “beast from the east”, čo je všeobecný názov pre minuloročnú zimu.

Hneď na začiatku januára niektorí experti začali odhadovať klesajúci scenár cien zemného plynu. Bolo na to niekoľko dôvodov. Keď porovnáme stav zásobníkov za posledných 5 rokov, tak boli dostatočne naplnené, aby zvládli zimu. Toky z Ruska dosiahli minulý rok opäť rekordné množstvo a otázkou bolo aké toky budú pokračovať aj kvôli klesajúcej produkcii v Európe. Navyše Gazprom začal predávať plyn na rôznych obchodných miestach (huboch) v Európe prostredníctvom elektronickej platformy. A postupne sa začínala kryštalizovať situácia s LNG. Už v septembri začala klesať cena LNG v Ázii z približne 34,12 EUR/MWh, potom ešte stúpla v novembri na 32,57 a odvtedy kontinuálne klesá až na aktuálnu hodnotu približne 13,30 - 13,40 EUR/MWh.

Tento pokles spôsobila hlavne mierna zima v Ázii a prebytok LNG si začal hľadať odbyt v Európe. Prirodzene to malo za dôsledok postupné prepadávanie sa európskych cien, obzvlášť v najzápadnejších krajinách. Začiatkom roka korigoval aj celý energetický komplex (elektrina, plyn, uhlie a emisná povolenka) smerom nadol, keďže zhoršujúci sa makroekonomický výhľad a globálne témy vplývali na finančné trhy. Tradičná zima neprišla ani v Európe, a preto prebytok plynu (rekordný za posledných 5 rokov) zostával aj v zásobníkoch, čo vyvoláva ešte väčší tlak na výpredaj pozícií. Dôsledok záplavy LNG v Európe brzdí, podľa môjho názoru, len vzájomný vzťah medzi komoditami na základe logiky výroby z plynových a uhoľných elektrární, energetická politika Nemecka a neriadená strela v podobe cien emisnej povolenky.

Spomínané faktory naďalej tlačia na cenu plynu, no dodatočný pohyb nadol, obzvlášť na krátkej krivke, začína byť limitovaný. Navyše sa zvyšoval rozdiel medzi krátkymi a dlhými produktami. Určite bude hrať rolu aj cena uhlia, ktoré sa na spote prepadlo, a cena emisnej povolenky. Časom sa však môže zmeniť fundament, a to nielen v samotnom plyne, ale aj v cenách elektrickej energie a s tým súvisiacich faktorov.