/


Fotovoltika a nabíjanie elektromobilu od ZSE. Od 1. 10. s unikátnou inováciou Virtuálna batéria pre elektromobil

Elektromobilita   Rastislav Žembery   18. september 2023

Ak patríte k šťastným majiteľom fotovoltických panelov alebo zvažujete ich inštaláciu a zároveň vlastníte elektromobil, alebo o ňom v dohľadnej dobe uvažujete, mali by ste zbystriť pozornosť. ZSE ako líder v oblasti fotovoltiky a riešení pre elektromobilitu uvádza od 1. októbra skvelú inováciu, ktorá ešte viac prepája obidva svety – Virtuálna batéria pre elektromobil.

Fotovoltika a nabíjanie elektromobilu od ZSE

Ako funguje dnes klasická Virtuálna batéria

Spotreba elektriny v domácnosti je najvyššia počas rána a potom podvečer a večer. Fotovoltické panely však vyrobia najviac elektriny počas dňa, kedy je spotreba väčšinou minimálna. Aby ste využili maximum vyrobenej energie, spoločnosť ZSE priniesla pred 4 rokmi ako prvá na slovenský trh unikátnu službu – Virtuálnu batériu.

Virtuálnu batériu prevádzkuje ZSE, zákazník si tak nemusí kupovať vlastnú batériu. Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko, kam si dočasne uložíte prebytočnú elektrinu a ZSE vám ju vráti v čase, keď ju budete potrebovať. V momente, keď bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete.

Virtuálnu batériu od ZSE je možné využívať na celom Slovensku

Na to, aby ste si mohli užívať výhody klasickej Virtuálnej batérie od ZSE, nemusíte mať fotovoltické riešenie od ZSE. Nezáleží teda na tom, od koho máte fotovoltiku, kto vám ju nainštaloval, ani na tom, v ktorej časti Slovenska ju máte nainštalovanú. Jedinou podmienkou je, aby bola vaša fotovoltika riadne pripojená do príslušnej distribučnej sústavy a aby ste boli zákazníkom s odberom elektriny od ZSE.

Koľko môžete dnes ušetriť vďaka klasickej Virtuálnej batérii od ZSE

Pri ukladaní vyrobenej, ale nespotrebovanej elektriny do Virtuálnej batérie, neplatíte vôbec nič. Pri odbere elektriny z Virtuálnej batérie naspäť pre svoju spotrebu, platíte len poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy a šetríte tak za samotnú dodávku elektriny. Celkové zúčtovanie virtuálne uloženej elektriny a jej využitia prebieha zhodne s vyúčtovacím cyklom vašej spotreby elektriny. To znamená, že presne uvidíte, koľko vyrobenej elektriny ste si uložili vo Virtuálnej batérii, koľko ste z Virtuálnej batérie využili a koľko elektriny ste spotrebovali od ZSE ako vášho dodávateľa elektriny.

Výška úspory závisí od konkrétneho riešenia. Pozrime si príklad jedného z najbežnejších fotovoltických riešení - ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp. 

Celková ročná spotreba elektriny

 5 800 kWh

Vyrobená elektrina spotrebovaná okamžite počas výroby

 2 276 kWh

Vyrobená elektrina uložená vo Virtuálnej batérii a spotrebovaná neskôr

 1 517 kWh

Ročná úspora z okamžite spotrebovanej vyrobenej elektriny*

 473 €

Ročná úspora z elektriny uloženej vo Virtuálnej batérii od ZSE* (po odrátaní mesačného poplatku za službu vo výške 3 € mesačne) 

 116 € (152 € - 36 €)

Celková ročná úspora elektriny z fotovoltického riešenia s klasickou Virtuálnou batériou

 589 €

 

* Úspora je vypočítaná na základe integrovanej ceny elektriny vrátane DPH v sadzbe DD2 s platnosťou od 1. 1. 2023. Výška úspory sa môže líšiť v závislosti od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok.


Riešenia pre domáce nabíjanie od ZSE Drive

ZSE Drive prináša už istý čas svojim zákazníkom riešenie pre domáce nabíjanie elektromobilu – inštalácia domáceho smart wallboxu od ZSE Drive so zvýhodnenou cenou nabíjania od ZSE Energia. Majitelia elektromobilov, ktorí majú inštalovaný wallbox v rodinnom dome, môžu s dodatkom „Elektrina pre elektromobil“ od ZSE Energia získať zľavu až 30 % z nízkej tarify v sadzbe DD3 a DD4, a to až na 24 mesiacov. Lacnejšiu elektrinu od ZSE Energia pre svoj elektromobil môžu dokonca získať aj tí zákazníci, ktorí si zakúpili wallbox od inej spoločnosti. S touto špeciálnou tarifou sa môžu zákazníci doma nabíjať už za 0,09 € / kWh, čo v prepočte znamená náklady cca 1,5 €/100 km.

Fotovoltika a nabíjanie elektromobilu od ZSE

Fotovoltika + klasická Virtuálna batéria + domáce nabíjanie elektromobilu

Ak ste majiteľom fotovoltiky a zároveň využívate klasickú Virtuálnu batériu od ZSE, elektrinu, ktorú ste si uložili do Virtuálnej batérie, ste mohli už aj doteraz použiť na nabíjanie svojho elektromobilu prostredníctvom smart wallboxu a nabíjať doma úplne zadarmo, vďaka slnku. Pri správnom nastavení je možné na domáce nabíjanie elektromobilu využiť značnú časť elektriny z Virtuálnej batérie a dosiahnuť tak výrazné úspory. Pri čerpaní elektriny z Virtuálnej batérie pri dvojtarife (NT, VT) sa táto čerpá v tom istom pomere ako v prípade štandardného odberu zo siete. Aj v tomto prípade samozrejme môžete navyše využiť lacnejšiu tarifu „Elektrina pre elektromobil“ pre tú časť elektriny, ktorú budete pre domáce nabíjanie elektromobilu odoberať z distribučnej siete.

Novinka od 1.10. - Virtuálna batéria pre elektromobil

ZSE ako líder v oblasti fotovoltických riešení a riešení pre elektromobilitu prináša teraz komplexné riešenie, ktoré ide ešte o krok ďalej - Virtuálnu batériu pre elektromobil. Ide o prepojenie Virtuálnej batérie so sieťou nabíjačiek ZSE Drive. V praxi to znamená, že zákazník, ktorý vyrobil elektrinu z domácich fotovoltických panelov v čase, keď ju nemôže zužitkovať, si bude môcť jednoducho zvoliť, aké % tejto elektriny, dočasne uloženej vo Virtuálnej batérii, chce využiť doma (na svietenie, prevádzku elektrospotrebičov, domáce nabíjanie elektromobilu cez wallbox atď.), a aké % si chce nechať „poslať“ na svoju ZSE Drive kartu a využiť na verejných nabíjačkách ZSE Drive, keď je na cestách a potrebuje sa nabiť.

Aké sú najväčšie výhody pripravovanej inovácie?

Uložená elektrina, ktorú si zákazník chce „poslať“ na svoju ZSE Drive kartu, sa presúva do balíka voľných kWh na nabíjanie v pomere 1:1, bez akejkoľvek straty alebo obmedzení a zákazník ju môže čerpať ľubovoľným typom nabíjania – AC, DC alebo UFC.

Finančná hodnota elektriny z Virtuálnej batérie, ktorú zákazník využije na nabíjanie prostredníctvom nabíjačky ZSE Drive, má omnoho vyššiu hodnotu, ako keby ju použil v domácnosti, takže pre zákazníka s elektromobilom, ktorý je často na cestách, je to mimoriadne výhodné.

Ak 1 000 kWh z Virtuálnej batérie použije vo svojej domácnosti, ušetrí približne 100 €. Ak si však tých istých 1 000 kWh z Virtuálnej batérie nechá preniesť na svoju RFID kartu ZSE Drive, ušetrí pri nabíjaní na verejnej nabíjačke ZSE Drive od 290 € do 390 € v závislosti od nabíjacieho programu, ktorý využíva a typu nabíjania (AC, DC, UFC). Virtuálnu batériu pre elektromobil je možné využiť k programom ZSE Drive Partner a ZSE Drive Flat.

Množstvo „presunutej elektriny“ navyšuje voľný objem elektriny v rámci mesačného programu a zákazník si na verejných nabíjačkách ZSE Drive čerpá najskôr práve kWh presunuté z Virtuálnej batérie pre elektromobil, až potom tie z mesačného programu. V mobilnej aplikácii zákazník vidí aktuálny zostatok voľných kWh.

Navyše - pomer čerpania uloženej elektriny vo Virtuálnej batérii pre elektromobil medzi „domácu spotrebu“ a „spotrebu na ZSE Drive karte“, môže zákazník bez problémov meniť – v zásade raz mesačne. Od ďalšieho mesiaca pre neho tým pádom bude platiť nový zvolený pomer alokácie uloženej elektriny. Je totiž prirodzené, že aspoň spočiatku nebude vedieť každý presne odhadnúť optimálne % rozdelenia, ktoré mu bude najviac vyhovovať. Nevyužité kWh na ZSE Drive karte sa totiž nepresúvajú do ďalšieho mesiaca. Veľkou výhodou riešenia je taktiež možnosť meniť aj RFID kartu ZSE Drive, na ktorú chce zákazník vyrobené kWh z domácej fotovoltiky poslať, opäť raz mesačne. Toto vychádza v ústrety zákazníkom s 2 či viac elektromobilmi v rodine, kde môžu vedieť odhadnúť, že sa jeden mesiac môže intenzínejšie jazdiť jedným elektromobilom a druhý mesiac zas iným.


Rastislav Žembery

Rastislav Žembery
expert pre elektromobilitu

Od roku 2017 formujem oblasť elektromobility na Slovensku prostredníctvom produktov a služieb ZSE Drive. Teší ma, že takto môžem prispieť k čistejšej budúcnosti pre miesta, v ktorých žijeme, ako aj k udržateľnej budúcnosti pre našu planétu. 

Zobraziť články


Kde nabíjate váš elektromobil? 

Vďaka ZSE Drive máte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc na Slovensku. Alebo vám nainštalujeme nabíjačku priamo domov, či do firmy.

Zistiť viac  

Mohlo by vás zaujímať

Firemné nabíjanie

Horeca nabíjanie