Vďaka fotovoltike si vyrábate vlastnú elektrinu zo slnka. Šetríte tak nielen prírodu, ale aj svoju peňaženku. Fotovoltika zažíva v posledných rokoch obrovský boom. Čoraz viac ľudí si totiž uvedomuje, že práve využívanie obnoviteľných zdrojov energie je ideálnym spôsobom ako ušetriť a čo najviac sa priblížiť energetickej sebestačnosti.

Vzrastajúci dopyt po fotovoltických riešeniach motivuje k vstupu na tento trh veľa nových firiem. Je však dôležité dať si pozor, pretože ako v každom segmente, ktorý zažíva rýchly rast, môže dôjsť k tomu, že nie každá firma už má dostatočné skúsenosti. Je preto dobré obrátiť sa na odborníkov, ktorí spĺňajú technické štandardy, majú skúsenosti s riešením neobvyklých situácií priamo na mieste inštalácie a v neposlednom rade dokážu zabezpečiť kompletnú administratívou od získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy. Spoľahlivý dodávateľ fotovoltiky by ideálne mal mať dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a ich dostatočné zásoby, vďaka čomu je schopný zaručiť svojim zákazníkom v komplikovanej postcovidovej ekonomike nielen dobré ceny, ale aj včasnú inštaláciu bez zbytočného čakania.

Pozor na ponuky „od stola“

Môže sa stať, že natrafíte na firmy, ktoré vám vypracujú ponuky len na základe informácií, ktoré im poskytnete telefonicky, prípadne Google mapy, a na miesto inštalácie prídu až v deň jej realizácie. Pri takomto prístupe hrozí, že sa vo finále pôvodná cenová ponuka predraží alebo navrhnuté technické riešenie nebude vhodné pre váš dom a predĺži sa návratnosť vašej investície.

Pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je potrebné dôkladne si pozrieť orientáciu a sklon strechy, posúdiť vhodnosť statiky, rozvody, naplánovať vedenie kabeláže a mnohé ďalšie úkony, ktoré si vyžadujú solídnu osobnú obhliadku ešte pred samotnou inštaláciou. Ak nám v ZSE necháte kontakt prostredníctvom formulára alebo si rovno vyberiete vami preferované riešenie a vyplníte online objednávku, do niekoľkých dní vám zatelefonujeme, preveríme vhodnosť riešenia a dohodneme sa s vami na obhliadke miesta inštalácie.

Kompletný servis a monitoring by mal byť samozrejmosťou

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere spoľahlivého dodávateľa fotovoltiky je aj schopnosť poskytnúť zákazníkovi kompletný servis. V ZSE vám zabezpečíme technickú obhliadku miesta inštalácie, pripravíme vám konštrukciu na mieru, celé riešenie namontujeme a nastavíme. Samotná montáž fotovoltiky trvá 1 až 2 dni. 

Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavíme za vás komplet celú administratívu od prípadného získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Riešenie ZSE Fotovolt môžu navyše naši zákazníci monitorovať prostredníctvom modernej aplikácie SolarEdge, ktorá je súčasťou riešenia ZSE Fotovolt. Prístup k nej vám po inštalácií diela automaticky pridelíme, pričom sa k nej následne môžete dostať z vášho počítača, tabletu alebo smartfónu. Aplikáciu môže samozrejme po stiahnutí používať viacero členov domácnosti naraz. Prehľad o výrobe systému a základnom monitoringu každého panelu je v cene riešenia. Monitoring spotreby domácnosti a prebytkov do siete je za doplatok. Monitoring umožňuje sledovať všetky ukazovatele v reálnom čase.

Pozitívne referencie namiesto najnižšej ceny

Spoľahlivého dodávateľa spoznáte podľa toho, že už má za sebou množstvo úspešných realizácií. Ak firma dostáva od svojich zákazníkov pozitívnu spätnú väzbu, určite sa ňou pochváli na svojej stránke. Venujte pri výbere dodávateľa čas tomu, aby ste si tieto recenzie prečítali a poprípade sa popozerali aj po ďalších skúsenostiach zákazníkov na internete. Časté riziko predstavujú firmy, ku ktorých recenziám sa vôbec neviete dopátrať a ako najväčšie lákadlo používajú podozrivo nízke ceny. Bohužiaľ, prvotne nízka cena býva iba falošnou návnadou alebo sa za ňou môže skrývať nesprávne spracovaná kalkulácia.  Môže sa dokonca stať, že v závere zaplatíte oveľa viac. 

Kvalite solárnych riešení od ZSE dôveruje už vyše 2 800 zákazníkov. Pozrite si príklady našich realizácii a prečítajte si recenzie od našich zákazníkov.

Inštalácia patrí do rúk odborníkov

Zrealizovať odbornú montáž fotovoltiky nemôže hocikto. V deň inštalácie k vám prídeme vo vopred dohodnutom čase. Obvykle náš montérsky tím tvoria dvaja až piati pracovníci (v závislosti od náročnosti inštalácie), ktorí si so sebou prinesú všetok potrebný materiál a náradie na inštaláciu. Naši pracovníci vlastnia potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti, pred začatím inštalačných prác vždy zabezpečia miesto inštalácie, aby nedošlo k nežiaducej situácii a pri práci používajú všetky potrebné ochranné prostriedky.

Poradenstvo

Zamestnancom v dobrej spoločnosti záleží na tom, aby vám fotovoltika slúžila čo najlepšie, aby vám zjednodušila život a priniesla úspory. Naši poradcovia pre Zelené riešenia vám radi odpovedia na akékoľvek otázky ohľadom výkonu, montáže alebo fungovania fotovoltiky a pomôžu s výberom správneho riešenia.

Aké sú výhody riešenia ZSE Fotovolt v porovnaní s inými podobnými riešeniami na trhu?

ZSE ako silná, tradičná energetická spoločnosť je, vďaka tisíckam zrealizovaných solárnych riešení, lídrom aj na slovenskom trhu s fotovotlikou.

  • Vďaka unikátnej službe Virtuálna batéria si elektrinu, ktorú vyrobíte, no nespotrebujete, môžete odložiť a využijete ju vtedy, keď ju budete potrebovať. 
  • V ZSE vám ako jediní na Slovensku garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie a na miesto inštalácie. 
  • Poskytujeme extra záruku na komponenty a inštaláciu fotovoltiky na kľúč na celom Slovensku. 
  • Vďaka optimizérom výkonu pracuje každý panel samostatne s maximálnym výkonom za akéhokoľvek počasia. Optimizéry sú osadené na každom paneli zvlášť, čím maximalizujú celkovú ročnú výrobu elektriny zo systému. Riešenie je tak v porovnaní s bežnou fotovoltikou menej náchylné na stratu výkonu zatienením, nečistotami, snehom a podobne. 
  • Riešenie poskytuje monitoring výroby každého panelu zvlášť, ale aj systému ako celku, a to zadarmo a doživotne. Umožňuje taktiež historické porovnávanie údajov o výkone a výrobe elektriny. 
  • Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavíme za vás komplet celú administratívu od získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.
  • Ku všetkým riešeniam ZSE Fotovolt Štandard a ZSE Fotovolt Bezstarosti je možné do budúcna pripojiť batérie.
  • Meniče a výkonové optimizéry od spoločnosti SolarEdge sú svetová špička a na tieto komponenty sa uplatňuje nadštandardná záruka.
  • Máme vlastný nový špecializovaný fotovoltický sklad, v ktorom je dostatočné množstvo zásob panelov, optimizérov, striedačov a ďalších potrebných komponentov k inštalácii tisíciek fotovoltických riešení. Okrem zrýchlenia inštalačného procesu tak zároveň chránime našich zákazníkov od možného navýšenia cien komponentov koncom roka 2023 a začiatkom roka 2024 vplyvom inflácie.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: