Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte klimatizáciu a uvažujete nad tým, že si ju namontujete sami? Radšej svoje rozhodnutie prehodnoťte. Neodbornou montážou môžete nielen prísť o záruku od výrobcu, no môžete sa stretnúť aj s ďalšími problémami.
Inštalácia klimatizácietotiž neznamená len pripevniť na stenu bielu skrinku. Vnútornú i vonkajšiu jednotku je veľmi dôležité správne umiestniť, následne aj prepojiť komunikačným káblom a dvoma medenými trubkami, ktoré je potrebné naplniť chladiacou látkou.
Čakajú vás aj stavebné úpravy, pokiaľ chcete potrubie aj káble schovať do steny. Ak sa uspokojíte s lištami, tak či tak budete musieť navŕtať konzoly, ktoré budú držať jednotku. Tak čo, ešte stále si trúfate na inštaláciuklimatizáciesami? Pozrite sa radšej, čo všetko vás čaká v rámciprípravy na klimatizáciu.
Rýchle riešenie nie je vždy to najlepšie
Najjednoduchšia na inštaláciu je mobilná klimatizácia. Len ju položíte v miestnosti, ktorú potrebujete vychladiť a zapojíte do elektriny. Teplo sa odvádza pomocou flexibilnej hadice s priemerom približne 15 centimetrov, najčastejšie tak, že ju umiestnite do pootvoreného okna. A tu nastáva hlavný problém mobilných klimatizácií.
Hoci sú kompaktné a ich inštalácia nevyžaduje žiadnu námahu, chladenie je vo väčšine prípadov neefektívne. Cez otvorené okno prúdi do miestnosti horúci vonkajší vzduch a hociklimatizáciabeží na plné obrátky, nemáte pocit, že je vzduch v miestnosti ochladený dostatočne.
Slovenská inovačná a energetická agentúra zároveňupozorňuje, že mobilné klimatizácie majú oprotinástenným klimatizáciámnielen nižší chladiaci výkon a účinnosť, ale ich prevádzkové náklady sú omnoho vyššie. Okrem toho sa ich hlučnosť pohybuje na úrovni 56 decibelov, čo možno prirovnať k hluku, ktorý vydáva práčka pri odstreďovaní. Pre porovnanie majú niektoré nástenné klimatizácie hlučnosť len 16 decibelov, čo pripomína zvuk lístia vo vánku.
Typ klimatizácie vyberajte podľa počtu miestností
Ak si teda vyberáte chladiaci systém do vašej domácnosti, určite siahnite po nástennej klimatizácií.Klimatizácieurčené pre byty a rodinné domy sa skladajú z dvoch častí – z vnútornej a vonkajšej jednotky. Podľa toho, koľko vnútorných jednotiek sa pripája na vonkajšiu, ide o monosplitový alebo multisplitový systém.
Ak je na vonkajšiu jednotku pripojená len jedna vnútorná klimatizácia, hovoríme o monosplite. Monosplit dokáže vychladiť len jednu miestnosť, v ktorej je klimatizácia umiestnená. Avšak v závislosti od výkonu konkrétneho modelu a správneho umiestnenia, môže monosplit chladiť aj dve miestnosti.
Správne nastavenie a nasmerovanie lamiel umožňuje „dofuk“ vzduchu až na dvanásť metrov. Vďaka tomu môžete klimatizáciu umiestniť napríklad na chodbu a odtiaľ nepriamo chladiť aj spálňu alebo detskú izbu. Tu už zohráva dôležitú úlohu aj rozloha jednotlivých miestností.
Multisplit klimatizačný systém je zložený z jednej vonkajšej jednotky, na ktorú sa podľa potreby môže pripojiť až päť vnútorných jednotiek. V praxi to znamená, že v exteriéri budete mať uložené len jedno zariadenie, ktoré bude komunikovať s vnútornými klimatizáciami napríklad v obývačke, spálni alebo detskej izbe. Dokáže tak vychladiť viac miestností súčasne. Každú vnútornú jednotku pritom môžete samostatne ovládať a nastavovať podľa vašich potrieb.
„Multisplitová klíma je populárna v rodinných domoch, pretože dokáže účinne vychladiť viac miestností naraz aj na rôznych poschodiach. V takomto prípade bude pre vás inštalácia multisplit systému ekonomicky výhodnejšia v porovnaní s nákupom niekoľkých samostatných jednotiek. Rovnako to znamená, že vaše náklady na údržbu budú nižšie,“vysvetľuje odborník naklimatizácie zo ZSE.
Multisplitový klimatizačný systém musí byť vyskladaný vždy iba z klimatizácií od rovnakého výrobcu. Vnútorné jednotky môžete potom ľubovoľne kombinovať podľa toho, aký model vyhovuje v danej miestnosti vašim požiadavkám. Avšak len tak, aby nepresiahli maximálny výkon vonkajšej jednotky.
Multisplit systém by mal byť vždy navrhnutý odborníkom. Nikdy si kombinácie multisplitových jednotiek nezostavujte sami. Systém musí zodpovedať kombinačným tabuľkám, ktoré určuje samotný výrobca klimatizácie. Pri ich porušení neposkytne na klimatizácie záruku. Klimatizácia dokonca nemusí fungovať správne a efektívne.
Ideálny scenár je novostavba
Vhodné je, ak o chladiacom systéme uvažujete už pri projektovaní vášho domu alebo bytu. Medzi ideálne scenáre patrí aj rekonštrukcia staršej nehnuteľnosti. Aj vtedy môžete inštaláciu spojiť s ďalšími stavebnými úpravami a urobiťpredprípravu na klimatizáciu.
Vnútornú a vonkajšiu jednotku prepájajú dve ohybné medené potrubia, v ktorých prúdi chladiace médium. Sú obalené vrstvou tepelnej izolácie a ich celkový priemer môže byť približne tri centimetre. Súbežne s medenými rúrkami je vedený aj komunikačný kábel a plastová rúrka, ktorá slúži na odvod kondenzátu.
Všetky tieto časti klimatizačného systému je v ideálnom prípade vhodné schovať do drážky, ktorú montéri vysekajú v stene. Ta musí byť dostatočne široká a hlboká. V prípade, že do muriva nemôžete alebo nechcete sekať, je možné použiť plastovú lištu. V každom z prípadov je vonkajšiu i vnútornú jednotku ideálne umiestniť na rovnakú stenu, každú z jednej strany. Optimálna vzdialenosť medzi oboma jednotkami je tri až päť metrov.
Predpríprava na klímuv štádiu stavby domu alebo rekonštrukcii spočíva aj v umiestnení podomietkovej plastovej krabice, v ktorej budú neskôr uložené potrubia a kabeláž. Pri dokončovacích prácach sa na ňu nanesie omietka, takže je všetko pekne schované. Ak majú byť potrubia uložené aj v nosných konštrukciách, je nutný súhlas statika.
Zároveň je dôležité zabezpečiť odvod kondenzátu, ktorý môže byť zvedený cez sifón, cez protizápachovú uzávierku do odpadového potrubia. Aj v tomto prípade je možné podomietkové riešenie.
Klimatizáciu neinštalujte sami
Mnohí domáci majstri si myslia, že montáž klimatizácie je jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá naštudovať z videí na internete. Je to omyl. Klimatizácie nie je určená na to, aby ste si na jej inštalácii overovali svoje technické zručnosti.
Vyžaduje si odborný prístup, pretože sa môžete stretnúť s problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť. Klimatizačnú jednotku môžete pri neodbornej manipulácii poškodiť a stratíte tak nárok na záruku poskytovanú výrobcom. Na internete existuje veľa návodov na to, ako nainštalovať klimatizáciu, ale žiaden odborník vám nepovie, že je to dobrý nápad. Odbornú montáž klimatizácie nemôže robiť hocikto, potrebujete na to certifikát o odbornej spôsobilosti narábať s chladiacimi médiami.
Klimatizáciu sa preto nikdy nepokúšajte inštalovať sami. Vždy si privolajte spoľahlivú firmu, ktorá dokáže pokryť všetky technické práce súvisiace s montážou klimatizácie. Spoznáte ju podľa toho, že si miesto inštalácie, teda váš byt, prídu obzrieť vopred a dohodnú sa s vami na celom postupe.
My v ZSE si s vami v prvom kroku dohodneme obhliadku bytu, prekonzultujeme s vami správne miesto na umiestnenie klimatizačnej jednotky, vysvetlíme vám proces inštalácie a nakoniec si spoločne dohodneme presný termín montáže. Všetky tieto úkony má klimatizácia na splátky od ZSE nahrnuté v cene. Rovnako ako všetok montážny materiál.
Konzultujte s elektrikárom
Odborná montáž je dôležitá aj kvôli elektroinštalácii, ktorú je potrebné zabezpečiť. Klimatizáciu sa vždy snažte umiestniť v blízkosti elektrickej zásuvky. V prípade, že to nie je možné a potrebujete napájací kábel predĺžiť, použite kábel CYSY určený na pohyblivé prívody.
Na prepojenie jednotiek, pod omietku alebo do plastovej lišty, sú vo väčšine prípadov používané štandardné silové káble typu CYKY alebo NYM. Prierez vodičov a vhodné istenie býva špecifikované výrobcom a treba ho dodržiavať.
Väčšina klimatizácií má elektrický príkon približne 1 500 W. V takom prípade postačí kábel 3 x 1,5 mm2a 10 ampérový istič. Pre klimatizácie s vyšším príkonom použite kábel 3 x 2,5 mm2a 16 ampérový istič. Multisplity môžu vyžadovať káble s ešte hrubším prierezom a dokonca trojfázové napájanie. V rámcipredprípravy na klímutechnici poradia tú najlepšiu možnosť.
Vhodné je použiť ističe s charakteristikou C, ktoré majú na rozdiel od bežných ističov dlhší reakčný čas. To znamená, že ich neovplyvní zvýšenie prúdu pri rozbehu kompresora v klimatizácii a vyhnete sa vďaka nim výpadkom chodu klimatizácie.
Ideálne zapojenie klimatizácie do elektrickej siete je oddelením vodiča cez rozvádzač tak, že napojíte kábel napevno cez samostatný elektrický okruh a istič. Zapojenie do zásuvky je vhodné len v prípade, ak má klimatizácia nízky príkon a sieť má dostatočný výkon.
Ako dlho potrvá montáž klimatizácie?
Montáž klasického monosplitu, to znamená jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky, trvá približne štyri až šesť hodín. Ak ste sa rozhodli pre multisplit s viacerými vnútornými jednotkami, inštalácia zaberie približne osem až desať hodín. Všetko však závisí od konkrétneho typu inštalácie. Spoľahlivá profesionálna firma zároveň zanechá váš byt po montáži klimatizácie v takom stave, v akom bol pred ňou. Ak vás v blízkej dobe inštalácia klimatizácie čaká, pozrite sivideoalebo prečítajtečlánokod ZSE. Dozviete sa, ako celý proces inštalácie prebieha a na čo všetko by ste sa mali pripraviť.