Moderné klimatizácie sú také tiché, že vás nebudú rušiť ani pri spánku
Počas tropických letných nocí, kedy teplota neklesne pod 20 stupňov aj niekoľkokrát po sebe, mnohých trápi, ako sa dobre vyspať. Počas dňa je bežne vyše tridsať stupňov a domácnosti sa nestihnú vychladiť ani v noci. Dosiahnuťideálnu teplotu na spánokje tak mimoriadne náročné.
Zlyháva vetranie, mokré uteráky, studená sprcha, dokonca aj ventilátory a mobilné klímy. Ideálny spôsob,ako znížiť teplotu v bytealebov domepočas horúcich letných nocí a dní je nástennáklimatizácia.
Dnešné moderné klimatizácie si môžete dať nainštalovať aj do spální či detských izieb a vôbec sa nemusíte obávať hluku. Klimatizácia vám bude počas svojho chodu pripadať len ako šumenie lístia v jemnom vánku, nakoľko hlučnosť niektorých jednotiek je na úrovni 16 dB.
Vďaka inteligentným technológiám ju dokonca môžete umiestniť aj nad posteľ. Funkcia Wind-Free™, ktorú majúSamsung klimatizácie, dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti.
Ochladený vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima. Nemusíte sa teda obávať toho, že by ste z chladného vzduchu prechladli.
Kvalitný spánok je dôležitý
Počas horúčav je vhodné udržiavať v interiéri teplotu pod 30 stupňov. V noci byideálna teplota na spánoknemala prekročiť 24 stupňov. Odporúčajú to nariadenia Svetovej zdravotníckej organizácie.Klimatizáciavám pri správnom používaní a nastavení vhodnej teploty dokáže zabezpečiť tepelnú pohodu.
Najnovší prieskum Harvardskej univerzity ukazuje, že keď teplota v interiéri stúpne z 25 na 30 stupňov, efektivita a kvalita spánku klesne o päť až desať percent. Najlepšie sa nám spí, keď sa teplota v izbe pohybuje medzi 21 a 23 stupňami. Horšia kvalita spánku nastáva, ak teplota stúpne na 26 stupňov. Aj tu však platí, že vnímanie teplôt je veľmi individuálne.
Všeobecne má však vyššia teplota v izbe, ktorej spíme, za následok narušenie termoregulačných schopností tela. S tým je spojené zvýšené potenie, pocity smädu, bolesti hlavy, neschopnosť zaspať, nočné budenie a celkovo sa ráno zobudíte menej oddýchnutí.
Telesná teplota je totiž spojená s kvalitou spánku a časom, ktorý strávime v rôznych spánkových fázach. Podľa organizácie Sleep foundation, ktorá sa zaoberá výskumom a poskytovaním odborných informácií o spánku, vysoká teplota v miestnosti, v ktorej spíme výrazne skracuje hlboké NREM fázy. Práve tieto zaisťujú telu dokonalý odpočinok a regeneráciu a mali by tvoriť 80 percent spánku.
Telo počas hlbokej fázy NREM väčšinou úplne prestane regulovať telesnú teplotu. Svaly sa uvoľnia a telesné funkcie spomalia. Mozgová aktivita sa spomalí a výrazne klesne aj teplota telesného jadra. Vysoká teplota v miestnosti tak môže spôsobiť prejavy ako nadmerné potenie, náhle prebudenie alebo pocity smädu.
Vyberte si klimatizáciu s nízkou hlučnosťou
Do izieb určených na spanie sú najvhodnejšie klimatizácie, ktoré pracujú pri veľmi nízkej hlučnosti. A to vďaka pokročilým inteligentným funkciám. Informácie o neznesiteľnej hlučnosti klimatizácií, ktorá vyrušuje obyvateľov domácnosti, sú staré niekoľko desiatok rokov a v súčasnosti nepravdivé. Moderné klimatizačné jednotky sú tiché, s hlučnosťou maximálne 30 decibelov.
Niektoré špičkovéSamsung klimatizácie, ktoré nájdete v našej ponuke, pracujú pri hlučnosti len 16 decibelov a sú tak ideálne do spální alebo detských izieb. Určite ich ocenia používatelia, ktorí sú na vyššiu hladinu zvuku mimoriadne citliví. Funkcia Good’sleep umožňuje individuálne nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.
Mimoriadne tiché sú ajklimatizácie Hisense. Vďaka režimu QUIET a funkcii SLEEP sú ideálne nielen do spální či detských izieb, no nebudú vás vyrušovať ani v pracovni, či v obývačke pri sledovaní televízie. Majú až štyri spánkové režimy, ktoré sú optimalizované pre rôzne vekové kategórie používateľov.
Za posledné roky sa v tomto smere vývoj klimatizácií veľmi posunul. Kedysi to boli veľmi hlučné zariadenia. V súčasnosti sú na trhuklimatizácie, ktoré pracujú tak potichu, že sa to dá prirovnať k šumu padajúceho lístia, takže o nej ani nebudete vedieť. Stačí si len vybrať tú správnu.
Porovnanie hlučnosti s inými zvukmi. Klíma má hlučnosť približne 19 dB.
Hlučnosť sa nezohľadňuje len pri vnútorných jednotkách, ale i pri vonkajších umiestnených na stene bytového domu. Môže sa stať, že by prevádzkou rušili susedov.
Pozor na dodržanie teplotného rozdielu
Aj počas horúcich letných nocí sa vy a vaše deti môžete dobre vyspať vďaka klimatizácií v spálni alebo detskej izbe. Počas horúcich letných dní platí, že pri nastavovaní klimatizácie by teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou a vnútorným prostredím nemal presiahnuť šesť stupňov.
Počas noci udržujte v miestnosti, v ktorej spíte, teplotu 21 až 23 stupňov. Šesťstupňový rozdiel je v tomto prípade nezmysel. Keďže teplota sa v lete v noci pohybuje okolo 20 stupňov, nemôžete chladiť spálňu na štrnásť. Sami najlepšie zistíte, aká teplota vám vyhovuje a podľa toho nastavte vašu klimatizáciu.
Príliš nízka teplota v interiéri vám síce môže priniesť pocit osvieženia, ale nemusí byť bezpečná pre vaše zdravie. „Organizmus sa snaží pri prechodoch do teplotne odlišného prostredia prispôsobiť pomocou vysokého výkonu termoregulačných mechanizmov. Ak tieto zmeny trvajú dlhšiu dobu a ak sú veľmi časté, organizmus sa zbytočne vysiľuje. Najhoršie je, že negatívne účinky sa neprejavia hneď na zdraví, ale až po dlhšom čase. To tiež závisí od vnímavosti jedinca, od odolnosti jeho imunitného systému,“zhodujú sa lekári z Úradu verejného zdravotníctva.
Nezabúdajte pravidelne vetrať
Ak chcete vedieť,ako sa dobre vyspaťaj počas letných nocí, nezabúdajte vašu domácnosť popri používaní klimatizácie aj pravidelne vetrať. Chladný klimatizovaný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch. Vetrať však nemôžete len tak hocijako. Má to svoje pravidlá.
Počas chladenia miestnosti klimatizáciou sa neodporúča vetrať, pretože by do miestnosti vchádzal teplý vzduch. Platí, že ak je klíma v prevádzke, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru totiž zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky, a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať.
Najvhodnejšie je vetrať miestnosť skoro ráno alebo neskôr večer, keď je vonkajšia teplota i vzduch chladnejší. Pred vyvetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky.
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969723042468