Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť
Časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne
Rady a tipy Lucia Štefanková 2. február 2023
Ak domácnosť vykurujete plynom, zohrievate ním vodu a používate ho na varenie a pečenie, ide podstatná časť vášho rodinného rozpočtu zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre vás pripravili jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť.

Tipy ako ušetriť počas vykurovacej sezóny
- Vyhnite sa zbytočnému prekurovaniu priestorov a regulujte teplotu pomocou termohlavíc na radiátoroch. Každý jeden stupeň teploty navyše predstavuje vyššiu spotrebu energie až o 5 - 6 %. Ideálna teplota v obývačke a v kuchyni je 20 °C, v kúpeľni 24 °C a optimálna teplota pre spánok je u väčšiny ľudí približne 18 °C.
- Vetrajte krátko a intenzívne, ideálne vtedy, keď je v miestnosti stlmený radiátor. Týmto spôsobom vymeníte vzduch, ale steny sa príliš neochladia. Dobrým spôsobom môže byť dôkladne vyvetrať ráno po spánku a potom večer pred spánkom. Takto bude strata teploty v byte či dome minimálna, ale vzduch bude vymenený.
- Nevypínajte kúrenie úplne. Pred odchodom do práce znížte teplotu vykurovania domu alebo bytu o pár stupňov. Vykúriť miestnosť po celodennom odstavení kúrenia na normálnu teplotu je omnoho nákladnejšie. Ak odchádzate na dovolenku alebo na dlhší čas mimo domu, rovnako iba znížte izbovú teplotu.
- Odstráňte nábytok spred radiátora. V blízkosti radiátorov by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré bránia cirkulácii vzduchu. To isté platí o závesoch a sušení bielizne na radiátoroch.
- Umiestnite za radiátory reflexnú fóliu. Fólia odrazí späť do miestnosti veľkú časť tepla.
- Nenechávajte otvorené okná. Do miestnosti by cez ne vnikal studený vzduch a ochladzoval by steny.
- Využite na vyhrievanie slnečnú energiu. Keď je vonku jasno, odtiahnite závesy a žalúzie. Izby sa tak rýchlejšie vyhrejú na požadovanú teplotu. Naopak, keď je vonku tma a chladno, závesy zatiahnite, aby ste teplo uväznili vo vnútri.
- Nezabúdajte na každoročnú revíziu zariadení. Revízia kotla a plynových zariadení sa postará o ich bezpečnú, spoľahlivú a ekonomickú prevádzku.
- Pravidelným odvzdušňovaním radiátorov zvýšite ich výkon. Zavzdušnený radiátor spoznáte podľa toho, že nehreje rovnomerne, prípadne v ňom počuť špliechať vodu.
- Zvážte inštaláciu rekuperácie. Najmä v prípade, ak staviate alebo rekonštruujete dom. Je to najúspornejší spôsob vetrania.
- Ak vám to finančná situácia umožňuje, investujte do zateplenia rodinného domu. V prípade nesprávne tesniacich okien a vchodových dverí zvážte ich výmenu za kvalitnejšie. Zabránite tak zbytočnému úniku tepla. Pri komplexnom zateplení a výmene okien je možné ušetriť 50 - 60 % energie na vykurovanie.
Znížte náklady na vykurovanie vďaka klimatizácii
Klimatizácia už dávno nie je jednoúčelové zariadenie na ochladenie vzduchu. Čoraz viac užívateľov využíva aj jej ostatné funkcie: filtráciu vzduchu, jeho odvlhčenie, ale hlavne vykurovanie. Jednou z hlavných výhod vykurovania klimatizáciou je dynamika – rýchlosť, akou klimatizácia dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Práve preto je ideálne využívať klimatizáciu počas jesenných a jarných dní, kedy vonkajšie teploty prudko kolíšu. Kvôli náhlemu ochladeniu tak nemusíte zapínať primárny zdroj vykurovania a čakať niekoľko hodín, kým sa „teplo dostaví". Po zapnutí klimatizácie v režime "vykurovanie" sa vzduch v miestnosti zohreje v priebehu niekoľkých minút.
Klimatizačné zariadenie dokáže poskytnúť až trojnásobný teplotný výkon pri rovnakom elektrickom príkone, v porovnaní napríklad s klasickým elektrickým kúrením. Avšak úspornejšie. Klimatizácia elektrickou energiou totiž nevykuruje, len je ňou poháňaná. Vykurovanie klimatizáciou môže byť až 5-krát lacnejšie ako priame elektrické vykurovanie. V porovnaní s plynom je vykurovanie s klimatizáciou priemerne o 40 % lacnejšie. Najúčinnejšie klimatizácie dokážu vykurovať aj pri extrémne nízkych vonkajších teplotách -15 °C prípadne až -25 °C. Pri mimoriadne nízkych teplotách je ekonomická prevádzka síce menej efektívna, ale stále výhodná v porovnaní s ostatnými spôsobmi vykurovania.
Tipy ako ušetriť počas varenia
- Používajte pri varení pokrievku. Zabránite tak úniku tepla a jedlo sa pripraví rýchlejšie.
- Varte v tlakovom hrnci. Skrátite čas varenia o viac ako polovicu.
- Prispôsobte veľkosť hrnca veľkosti horáka. Ak plameň prečnieva okraje hrnca, veľa tepla uniká mimo neho. Veľkosť hrnca preto prispôsobte veľkosti horáka.
- Optimalizujte spotrebu vody pri varení. Každý liter navyše môže zvýšiť spotrebu plynu aj o viac ako 50 %.
- Na ohrev vody na čaj či kávu používajte rýchlovarnú kanvicu.
- Vyhnite sa predhrievaniu rúry.
- Zmrazené potraviny nechajte pred varením rozmraziť na vzduchu.
Tipy ako ušetriť na ohreve vody
- Znížite teplotu vody v zásobníku. Všeobecne sa ako optimálna uvádza teplota 60 °C. V zimných mesiacoch môžete ohrev nastaviť aj na 65 °C, no už nie vyššie. V letných mesiacoch postačí nižšia teplota, napr. 50 až 55 °C.
Poznámka: z dôvodu odstránenia hrozby množenia baktérií legionella je potrebné teplotu vody v zásobníku aspoň 1 x za 2 týždne zohriať na teplotu 65 °C a viac.
- Zvolenú teplotu počas dňa nemeňte ani nevypínajte ohrev. Rozohriatie spotrebuje viac energie ako udržiavanie teploty.
Lucia Štefanková
vedúca tímu zákazníckej starostlivosti
Už viac ako 15 rokov je mojím cieľom poskytovať zákazníkom služby a poradenstvo na vysokej úrovni. Spolu s mojím tímom sa snažíme denne pracovať na tom, aby sme vyriešili všetky požiadavky k vašej spokojnosti.
Zobraziť články
Zoberte si aj vy Zelenú elektrinu. Teraz len za 2 € mesačne
So Zelenou elektrinou rovnako dobre doma povysávate, uvaríte kávu, operiete ako s bežnou elektrinou, ale zodpovednejšie voči planéte. A nestojí to takmer nič.
Viac o Zelenej elektrine
Mohlo by vás zaujímať