/


Cena a návratnosť fotovoltickej elektrárne

Fotovoltika   Miroslav Bištuť   16. august 2021

Pri kúpe akéhokoľvek produktu či služby nás obvykle v prvom rade zaujíma cena a popri nej aj konkrétne vlastnosti a výhody. Rovnaké kritériá máme aj pri kúpe fotovoltickej elektrárne pre rodinný dom, no zároveň je pre nás dôležitá aj návratnosť peňazí, ktoré do fotovoltiky na začiatku investujeme. S riešením ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp a s využitím Virtuálnej batérie od ZSE sa vám investícia do fotovoltiky pre rodinný dom môže vrátiť približne za 8,5 roka. To znie veľmi dobre, čo poviete?

Ak zvažujete fotovoltickú elektráreň pre váš rodinný dom, určite vás budú zaujímať aj ďalšie témy týkajúce sa fotovoltiky. Na blogu ZSE sa dozviete napríklad aj to, ako funguje fotovoltika, aké je ideálne umiestnenie fotovoltických panelov a aký výkon fotovoltiky potrebujete pre rodinný dom.

fotovoltická elektráreň

Cena fotovoltickej elektrárne

Ešte pred pár rokmi si mohlo fotovoltiku zaobstarať len zopár domácností na Slovensku. Dnes si ju môže dovoliť takmer každý vďaka dostupným cenám fotovoltických panelov a možnosti získať dotáciu. V súčasnosti, keď ceny energií z roka na rok rastú, dáva myšlienka na vlastnú fotovoltickú elektráreň, ktorá zadarmo vyrobí elektrinu, ešte väčší zmysel.

Predtým, ako doma začneme elektrinu zadarmo vyrábať, musíme si fotovoltickú elektráreň kúpiť a nainštalovať na strechu rodinného domu. U nás v ZSE vám radi pomôžeme s výberom vhodného riešenia, vypracujeme vám cenovú ponuku, pomôžeme s vybavením finančného príspevku a fotovoltickú elektráreň vám profesionálne namontujeme na strechu.

Cena a výkon konkrétneho fotovoltického riešenia sa vždy odvíja od kapacity striedača, technológie panelov a optimalizovania výkonu. Pre lepšiu predstavu o cene fotovoltického riešenia si ako príklad uvedieme fotovoltické riešenie ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp, ktoré je vhodné pre domácnosť s ročnou spotrebou 5 – 7 MWh. Toto riešenie obsahuje 10 fotovoltických panelov s výkonovými optimizérmi a špičkovým striedačom, ktorý má bezkonkurenčnú efektivitu až 99,2 %. Cena tohto riešenia je 4 990 € s DPH po zohľadnení ZSE dotácie.

Súčasťou každého fotovoltického riešenia od ZSE je základný monitoring, vďaka ktorému získate kompletný prehľad o množstve vyrobenej elektriny v reálnom čase. V rámci rozšíreného monitoringu (za príplatok) je potrebná inštalácia tzv. smartmetra, vďaka ktorému môže zákazník získať prehľad nielen o výrobe elektriny, ale aj o vlastnej spotrebe či množstve nadvyrobenej elektriny.

 

Kedy sa oplatí fotovoltika – prepočet ročnej úspory

Pri cene elektrickej energie platnej v roku 2021 (integrovaná cena elektrickej energie = 0,1516 € za 1 kWh) si môžeme jednoducho vypočítať, že rodinný dom so spotrebou 5,78 MWh za rok zaplatí za elektrinu 876 € ročne. V prípade, že sa rozhodnú pre fotovoltiku ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp s Virtuálnou batériou a za predpokladu, že panely budú umiestnené na výhodnú južnú stranu strechy, fotovoltický systém dokáže vyrobiť až 4 009 kWh elektrickej energie.

Každá domácnosť je iná, ale pri našom príklade predpokladajme, že z uvedenej ročnej produkcie dokáže domácnosť spotrebovať okamžite až 60 % a zvyšných 40 % odovzdá naspäť do siete. Pre danú domácnosť to potom znamená, že 2 405 kWh elektriny (cca 60 %) spotrebovali priamo, vďaka čomu hneď ušetrili 432 €*. Zvyšných 40 % (1 604 kWh) z vyrobeného objemu odovzdali naspäť do siete, za čo rodina získa naspäť 96 € prostredníctvom služby Virtuálna batéria od ZSE, čo je výsledná suma po odpočítaní mesačného poplatku za službu.

V súhrne to znamená, že rodina vďaka fotovoltike ročne ušetrí na elektrine až 432 € + ďalších 96 € vďaka Virtuálnej batérii od ZSE. Spolu to predstavuje 528 €. S investíciou do fotovoltickej elektrárne sa rodine zníži ročná platba za elektrinu z pôvodných 876 € na 348 €. A to iba v prvom roku, pretože cena elektriny sa pravdepodobne bude naďalej zvyšovať a úspora v eurách tak bude z roka na rok narastať.

*Poznámka k prepočtu ročnej úspory: Všetky výpočty sú uvádzané na ročnej báze.

 

Návratnosť fotovoltickej elektrárne

Z vyššie uvedeného prepočtu nám vyplýva nasledovné:

  • Fotovoltika s inštalovaným výkonom 3 kWp stojí 4 990 € s DPH.
  • Ročne ušetríme za elektrinu 528 €.
  • Jednoduchá návratnosť je 9,4 roka, t. j. za cca 9 rokov máme späť svojich 4 990 €.
  • Ročná miera návratnosti p. a. je 10,6 %.

 

Finančný príspevok na fotovoltiku

Návratnosť fotovoltickej elektrárne sa výrazne skracuje najmä vďaka možnosti získať finančný príspevok až 1 500 € z programu Zelená domácnostiam II, ktorý sa však netýka zákazníkov z Bratislavského kraja. Zároveň treba dodať, že v roku 2021 už nie je možné podať žiadnu novú žiadosť o finančný príspevok, pretože všetky prostriedky pre rok 2021 sú rezervované pre žiadosti v zásobníku žiadostí. Naša spoločnosť však poskytuje záujemcom o fotovoltické riešenie špeciálnu ZSE dotáciu v hodnote 500 €, ktorú od nás získa každý zákazník okamžite.

Dôležité je tiež povedať, že pokiaľ si uplatníte finančný príspevok na fotovoltiku z programu Zelená domácnostiam II, platí pre vás pravidlo bezodplatnej dodávky elektriny do distribučnej siete. To znamená, že elektrinu, ktorú vaša fotovoltika vyrobí a nevyužijete ju pre vlastnú spotrebu, ste povinný dodať do distribučnej siete bez nároku na finančnú odplatu. Toto sa nevzťahuje na službu Virtuálna batéria od ZSE, kde nejde o dodanie elektriny do distribučnej siete za odplatu, ale len o dočasné uloženie vlastnej vyrobenej elektriny.

 

Zhrnutie

Fotovoltika je z môjho pohľadu dobrou investíciou najmä pre tých zákazníkov, ktorí majú vysokú spotrebu elektriny a vedia využiť vyrobenú elektrinu z fotovoltiky v priebehu slnečných dní. Aj zvyšujúce sa ceny elektriny hrajú do karát všetkým záujemcom o fotovoltiku. Pri optimálne navrhnutej fotovoltickej elektrárni a s využitím Virtuálnej batérie od ZSE môžete ročne ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu a počiatočné náklady sa vám vrátia približne o 9 rokov.


Miroslav Bištuť

Miroslav Bištuť
odborník na Zelené riešenia

V energetickom sektore sa pohybujem od roku 2013. Teším sa na príležitosť pomôcť našej planéte aj vašej peňaženke.

Zobraziť články


Uvažujete nad fotovoltikou? Riešenie na kľúč od ZSE

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny, lebo nakupujeme panely, striedače, optimizéry a ďalší materiál vo veľkom množstve.

Zobraziť riešenia  

Mohlo by vás zaujímať

Obľúbené fotovoltiky