Minule sme si povedali, z čoho sa skladá a ako funguje fotovoltická elektráreň. Teraz sa dozviete všetko o umiestnení fotovoltických panelov. Inštalácia panelov na správne miesto má totiž zásadný vplyv na výkon fotovoltického systému.

Umiestnenie a orientácia fotovoltickej elektrárne

Fotovoltické panely môžete inštalovať na strechu alebo plášť nehnuteľnosti, prípadne ak je to technicky možné a vhodné, môžu byť panely inštalované aj na samostatnej garáži, hospodárskej budove alebo trebárs aj v záhrade. Nezáleží pritom, či bývate na juhu, Orave alebo na Kysuciach, solárnu elektráreň je vhodné inštalovať na rodinné domy prakticky na celom území Slovenska. Rozdiel medzi severnými a južnými regiónmi v dopadajúcom množstve slnečnej energie je približne len 10 až 15 %.

Ideálne umiestnenie fotovoltickej elektrárne je na najslnečnejšej južnej strane. V praxi sa pri inštaláciách ale bežne stretávame s tým, že strecha rodinného domu nie je orientovaná priamo na juh. Panely je však vhodné umiestniť aj na juhozápadnú či juhovýchodnú stranu. Určite neodporúčam inštalovať fotovoltický systém na šikmú strechu s orientáciou výlučne smerom na sever.

Aký typ strechy je vhodný pre fotovoltiku?

Čo sa týka strechy, fotovoltika sa dá inštalovať na rovnú aj šikmú strechu a takisto na akýkoľvek typ strešnej krytiny (pálená alebo betónová škridla, plechová krytina, …). Podstatné je, aby strecha nebola tienená napríklad vedľajšou budovou, korunou stromu alebo komínom. Zatienenie časti alebo celého fotovoltického systému znižuje jeho výkon.

Aké parametre zohľadňujeme pri výbere fotovoltiky?

Sklon fotovoltických panelov

Ako sme si už povedali, fotovoltická elektráreň dosahuje 100 %-ný výkon pri orientácii panelov na južnú stranu, pričom ideálny sklon panelov bude posúdený podľa konkrétneho azimutu a priestorových možností vašej strechy. V prípade šikmých striech priznávame prirodzený sklon strechy, čo je obvykle ideálnych 30° až 40°. V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili. Aj od toho sa bude odvíjať výsledný sklon. Ako vyplýva z obrázku nižšie, menší alebo naopak väčší sklon panelov výrazne neuberá na výkone solárneho systému.

Ukážky montáže panelov na rôznych typoch striech

Aby ste si vedeli reálne predstaviť, ako vyzerá umiestnenie fotovoltických panelov na šikmej streche s rôznymi krytinami, pozrite si ukážky realizácií od ZSE.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: