/


Elektromobilita a jej výhody

Elektromobilita   Radoslav Markuš   18. január 2021

Elektromobilita výrazne znižuje objem skleníkových plynov a tým sa stáva trvalo udržateľným riešením v boji proti klimatickej kríze. O jej benefitoch, infraštruktúre a nových trendoch som diskutoval s Babsy Heriban.

Najdôležitejšie z rozhovoru

 • E-mobilita v posledných desaťročiach zaznamenáva exponenciálny rast. Investujú do nej automobilky, mestá aj firmy.
 • Spoločnosti na Slovensku sa e-mobilite začali masovejšie venovať od roku 2014. ZSE sa v tomto čase zapojilo do viacerých európskych projektov na podporu budovania infraštruktúry, a to aj napriek tomu, že dopyt po elektrických autách bol vtedy u nás nízky.
 • Na Slovensku máme v súčasnosti pripravený pomerne dobrý základ infraštruktúry pre masovejšiu elektrifikáciu vozidiel. Máme niekoľko stoviek staníc pre nabíjanie elektromobilu, ktoré sú verejne prístupné a do 4000 elektrických, prípadne plugin hybridných vozidiel.
 • Prvé elektromobily mali dojazd cca 100 km, tie dnešné bez problémov zvládnu 400 – 500 km na jedno nabitie. V blízkej dobe však budú dostupné autá s dojazdom 800 – 900 km.
 • Elektromobily majú menej súčiastok ako autá na benzín a diesel, a tým pádom sú menej náročné na prevádzku. Pre porovnanie, elektromobil má cca 300 súčiastok, klasické auto so spaľovacím motorom ich má približne 3000 a viac.
 • Rozlišujeme tri druhy elektrifikovaných vozidiel – plne elektrické vozidlá, plugin hybridy a hybridy.
 • Dnes už takmer každá automobilka ponúka v rámci štandardných modelových radov aj elektrifikáciu svojich áut. Je to jednoznačný trend posunu mobility do udržateľnejšej formy, keďže elektromobily počas prevádzky neprodukujú žiadne emisie.
 • Aj keď je zatiaľ cena elektrických áut vyššia ako cena klasických áut, prevádzka elektromobilov je výrazne lacnejšia. Na Slovensku sme v roku 2020 zaznamenali až 70 %-ný nárast predaja elektromobilov.
 • Obavy používať alebo vlastniť elektrické auto sú neopodstatnené. Existujú domáce alebo firemné nabíjacie stanice, ale aj rýchle a ultra-rýchle nabíjacie stanice pre elektromobily.
 • ZSE prevádzkuje cca 130 verejne prístupných nabíjacích staníc po celom Slovensku. Väčšina z nich je rýchlych alebo ultra-rýchlych.
 • V ponuke ZSE Drive máme v rámci jednotlivých balíkov k dispozícii nabíjaciu kartu, s ktorou môžu zákazníci nabíjať svoj elektromobil doma aj v zahraničí na viac ako 100 000 nabíjacích staniciach.

Radoslav Markuš

Radoslav Markuš
odborník na e-mobilitu

Mám viac ako 20 ročné skúsenosti zo stratégie a inovačného manažmentu vo financiách, telekomunikáciách a energetike. S kolegami pre vás budujeme najväčšieho a najlepšieho operátora elektromobility na Slovensku.

Zobraziť články


Kde nabíjate váš elektromobil? 

Vďaka ZSE Drive máte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc na Slovensku. Alebo vám nainštalujeme nabíjačku priamo domov, či do firmy.

Zistiť viac  

Mohlo by vás zaujímať

Verejné nabíjanie

Domáce nabíjanie