/


Výkon fotovoltickej elektrárne pre rodinný dom

Fotovoltika   Erik Chabreček   29. máj 2023

Asi každý, kto uvažuje nad fotovoltikou, si najprv položí otázku, koľko panelov bude potrebovať na streche, aby vyrobili dostatok elektrickej energie pre potreby domácnosti. V tomto článku sme sa zamerali práve na výkon fotovotliky. Ak vás téma fotovoltiky zaujíma, odporúčame vám prečítať si aj ďalšie články, v ktorých podrobnejšie vysvetľujeme, ako fotovoltika funguje, aké má výhody a pre koho sa oplatí najviac.

Fotovoltická elektráreň pre rodinný dom

Podľa čoho zistím, aký výkon elektrárne potrebujem?

Výkon fotovoltiky je podstatným kritériom pri výbere konkrétneho riešenia. Ešte predtým, ako vám navrhneme ideálne riešenie pre váš rodinný dom, potrebujeme vedieť vašu celkovú spotrebu elektrickej energie. V zásade však platí, že čím väčšia je spotreba energií v domácnosti, tým väčší zmysel má o fotovoltike uvažovať. 

Samozrejme, spotreba elektriny nie je vždy rovnaká. Mení sa napríklad v závislosti od spotrebiteľského správania danej domácnosti a takisto sa mení aj v čase, napríklad ráno vs cez deň, v lete vs v zime... Iný priebeh spotreby počas dňa má 4-členná domácnosť, v ktorej je manželka na materskej dovolenke s dvomi deťmi a manžel pracuje z domu, ako rodina, kde obaja rodičia dochádzajú za prácou a deti chodia do školy. A pritom môžu mať rovnaký celkový odber elektriny v kWh počas roka. Pri fotovoltike je však veľmi dôležité vedieť, kedy dochádza k spotrebe tejto elektriny.

Vývoj spotreby energie v čase

Vývoj spotreby v čase (príklad)

Nielen spotreba domácnosti, ale aj výkon fotovoltickej elektrárne sa mení v čase. Súvisí to najmä s množstvom slnečného svitu, z čoho samozrejme vyplýva, že napríklad v noci alebo počas daždivých dní panely nevyrábajú elektrinu. Výkon fotovoltiky môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory, ako je napríklad počasie, orientácia strechy na určitú svetovú stranu alebo zatienenie fotovoltických panelov vedľajšou budovou, napadaným lístím či snehom.

Málo známym faktorom je taktiež vplyv teploty ovzdušia na výrobu fotovoltiky. Čím je vonku teplejšie, tým sa má tendenciu fotovoltický jav znižovať, naopak, pokiaľ je vonku chladno, ale pekne slnečno (napr. slnečné marcové dni alebo čerstvé septembrové), elektriny vyrobíte viac. Určite odporúčame výber vhodnej fotovoltiky pre váš rodinný dom konzultovať vopred s odborníkom.

Fotovoltika – Výroba fotovoltiky v čase

Výroba fotovoltiky v čase (príklad)

Fotovoltika – Výkon fotovoltiky a spotreba v čase

Výkon fotovoltiky a spotreba v čase (príklad)

Ako maximalizovať výkon fotovoltických panelov?

Všetky fotovoltické riešenia od ZSE obsahujú špičkové výkonové optimizéry, ktoré maximalizujú výkon každého panela. V praxi to znamená, že ak sa zníži výkon jedného panela, napríklad z dôvodu zatienenia alebo napadaného lístia, ostatné panely stále pracujú na 100 %.

Optimizéry dokážu s panelmi komunikovať a v kombinácii so striedačom ich aj ovládať takým spôsobom, aby vaša ročná bilancia výroby energie bola najväčšia možná. Zároveň zvyšujú bezpečnosť celej elektrárne a dokážu vám poskytnúť veľa cenných dát a údajov o vašej fotovoltike. Tie si môžete prehľadne prezrieť v aplikácii na mobile, tablete alebo vo webovom prehliadači na počítači.

U nás v ZSE vám navyše garantujeme objem vyrobenej elektriny. Pre zákazníka to znamená, že ak mu ZSE garantuje napríklad 2 000 kWh elektriny z fotovoltiky a zákazník v priebehu roka vyrobí len 1 700 kWh (napríklad vplyvom nepriaznivého počasia), zvyšných 300 kWh mu vrátime na faktúre v rámci ročného vyúčtovania elektriny.

 

Aký je prevod veličín kWh na kWp a ako spolu súvisia?

Jednotka kWp (kilowatt peak) označuje nominálny výkon fotovoltického panelu alebo celej elektrárne a zároveň ukazuje, aký špičkový (peak) výkon je panel schopný dosiahnuť za určitých podmienok. Označenie kWh (kilowatthodina) je jednotkou elektrickej práce, resp. energie, ktorá sa meria elektromerom, a ktorú dokáže elektráreň vyprodukovať.

Jeden bežne predávaný fotovoltický panel má aktuálne výkon cca 395 Wp. Fotovoltika s inštalovaným výkonom 1 kWp vyrobí v našich zemepisných šírkach približne 1 200 kWh (1,2 MWh) elektriny. Riešenie ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp s 8 fotovoltickými panelmi vyrobí približne 3 600 kWh (3,6 MWh) elektrickej energie za rok.

Ak uvažujete nad fotovoltikou pre váš rodinný dom, odporúčam vám dohodnúť si osobné stretnutie s poradcom pre Zelené riešenia vo vybraných ZSE Centrách, kde vám moji kolegovia ochotne poradia pri výbere vhodného fotovoltického riešenia. Stretnutie si môžete dohodnúť online.

 

Uvažujete nad fotovoltikou? Toto sú výhody riešenia na kľúč od ZSE

  • V ZSE vám ako jediní na Slovensku garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie a na miesto inštalácie.
  • Poskytujeme extra záruku na komponenty a inštaláciu fotovoltiky na kľúč na celom Slovensku.
  • Vďaka unikátnej službe Virtuálna batéria si elektrinu, ktorú vyrobíte, no nespotrebujete, si môžete odložiť a využijete ju vtedy, keď ju budete potrebovať.
  • Vďaka optimizérom výkonu pracuje každý panel samostatne s maximálnym výkonom za akéhokoľvek počasia. Optimizéry sú osadené na každom paneli zvlášť, čím maximalizujú celkovú ročnú výrobu elektriny zo systému. Riešenie je tak v porovnaní s bežnou fotovoltikou menej náchylné na stratu výkonu zatienením, nečistotami, snehom a podobne.
  • Riešenie poskytuje monitoring výroby každého panelu zvlášť, ale aj systému ako celku, a to zadarmo a doživotne. Umožňuje taktiež historické porovnávanie údajov o výkone a výrobe elektriny.
  • Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavíme za vás komplet celú administratívu od získania možnej dotácie z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.
  • Meniče a výkonové optimizéry od spoločnosti SolarEdge sú svetová špička a na tieto komponenty sa uplatňuje nadštandardná záruka.
  • Máme vlastný nový špecializovaný fotovoltický sklad, v ktorom je dostatočné množstvo zásob panelov, optimizérov, striedačov a ďalších potrebných komponentov k inštalácii tisíciek fotovoltických riešení. Okrem zrýchlenia inštalačného procesu tak zároveň chránime našich zákazníkov od možného navýšenia cien komponentov koncom roka 2023 a začiatkom roka 2024 vplyvom inflácie.

Aké výhody má fotovoltika?


Erik Chabreček

Erik Chabreček
odborník na fotovoltiku

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií. 

Zobraziť články


Uvažujete nad fotovoltikou? Riešenie na kľúč od ZSE

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny, lebo nakupujeme panely, striedače, optimizéry a ďalší materiál vo veľkom množstve.

Zobraziť riešenia  

Mohlo by vás zaujímať