Pri kúpe akéhokoľvek produktu či služby nás obvykle v prvom rade zaujíma cena a popri nej aj konkrétne vlastnosti a výhody. Rovnaké kritériá máme aj pri kúpe fotovoltiky pre rodinný dom, no zároveň je pre nás dôležitá aj návratnosť peňazí, ktoré do fotovoltiky na začiatku investujeme. S riešením ZSE Fotovolt Štandard 4 kW a s využitím Virtuálnej batérie od ZSE sa vám investícia do fotovoltiky pre rodinný dom môže vrátiť približne za 9,5 roka. Navyše s využitím finančného príspevku sa doba návratnosti fotovoltiky ešte viac skráti – len na 8 rokov. Životnosť panelov je pritom 30 – 40 rokov. To znie veľmi dobre, čo poviete?

Ak uvažujete nad fotovoltikou pre váš rodinný dom, určite vás budú zaujímať aj ďalšie články, v ktorých sa venujeme téme fotovoltiky. Na našom blogu sa dozviete napríklad aj to, ako fotovoltika funguje, aké je ideálne umiestnenie fotovoltických panelov,  aký výkon fotovoltiky potrebujete pre rodinný dom či aké sú najdôležitejšie kritériá pri výbere dodávateľa fotovoltiky.

Cena fotovoltickej elektrárne

V súčasnosti, keď ceny energií z roka na rok rastú, dáva myšlienka na vlastnú fotovoltickú elektráreň, ktorá zadarmo vyrobí elektrinu, ešte väčší zmysel.

Navyše už v septembri spúšťa Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) ďalšie kolo dotačného programu Zelená domácnostiam. Ide o finančnú podporu  pre záujemcov o využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnosti. Ak chcete byť medzi prvými a zaistiť si fotovoltiku od ZSE s finančným príspevkom v predpokladanej výške až 1 500 eur, môžete už teraz využiť možnosť nezáväznej predregistrácie a konzultácie s našimi odborníkmi.

Predtým, ako doma začneme elektrinu zadarmo vyrábať, musíme si fotovoltickú elektráreň kúpiť a nainštalovať na strechu rodinného domu. U nás v ZSE vám radi pomôžeme s výberom vhodného riešenia, vypracujeme vám cenovú ponuku, pomôžeme s vybavením finančného príspevku a fotovoltickú elektráreň vám profesionálne namontujeme na strechu.

Cena a výkon konkrétneho fotovoltického riešenia sa vždy odvíja od kapacity striedača, technológie panelov a optimalizovania výkonu. Pre lepšiu predstavu o cene fotovoltického riešenia si ako príklad uvedieme fotovoltické riešenie ZSE Fotovolt Štandard 3 kW, ktoré je vhodné pre domácnosť s ročnou spotrebou do 7 MWh. Toto riešenie obsahuje 8 fotovoltických panelov s výkonovými optimizérmi a špičkovým striedačom, ktorý má bezkonkurenčnú efektivitu až 99,2 %. Cena tohto riešenia je len 5 490 € s DPH (so zohľadnením predpokladanej dotácie z projektu Zelená domácnostiam vo výške 1 500 €).

Súčasťou každého fotovoltického riešenia od ZSE je základný monitoring, vďaka ktorému získate kompletný prehľad o množstve vyrobenej elektriny v reálnom čase. V rámci rozšíreného monitoringu (za príplatok) môže zákazník získať prehľad nielen o výrobe elektriny, ale aj o orientačnej spotrebe či množstve nadvyrobenej elektriny, ktorú si môže uložiť vo Virtuálnej batérii.

Kedy sa oplatí fotovoltika – prepočet ročnej úspory

Pri cene elektrickej energie platnej v roku 2023 si môžeme jednoducho vypočítať, že rodinný dom so spotrebou 5,80 MWh za rok zaplatí za elektrinu 1 015 € ročne. V prípade, že sa rozhodnete pre fotovoltiku ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp s Virtuálnou batériou a za predpokladu, že panely budú umiestnené na výhodnú južnú stranu strechy, fotovoltický systém dokáže vyrobiť až 3 793 kWh elektrickej energie.

Každá domácnosť je iná, ale pri našom príklade predpokladajme, že z uvedenej ročnej produkcie dokáže domácnosť spotrebovať okamžite až 60 % – v prípade okamžitej spotreby môže ísť napríklad o chladničku, mrazničku, klimatizáciu, načasovanie prania a sušenia, žehlenie, vykurovanie, prípadne tepelné čerpadlo, ohrev vody v bazéne a pod. Pri 60 % ide o triezvy odhad domácnosti, ktorá sa čiastočne počas dňa zdržiava aj doma (interval je 40 – 80 % okamžité využitie vyrobenej elektriny). Pre danú domácnosť týchto 60 % potom znamená, že 2 276 kWh vyrobenej elektriny spotrebovali priamo, vďaka čomu hneď ušetrili 473 €*. Zvyšných 40 % (1 517 kWh) z vyrobeného objemu odovzdali do siete, presnejšie – uložili si do Virtuálnej batéria od ZSE a čerpali vtedy, keď potrebovali. Hodnota elektriny uloženej do Virtuálnej batérie bola 152 €, čo po odrátaní mesačného poplatku za službu Virtuálna batéria (12 x 2€/mesačne = 24 €), predstavuje ďalšiu dodatočnú úsporu v čistej hodnote 128 €. V súhrne to znamená, že rodina vďaka fotovoltike ročne ušetrí na elektrine až 473 € + ďalších 128 € vďaka Virtuálnej batérii od ZSE. Spolu to predstavuje až 601 €. S investíciou do fotovoltickej elektrárne sa rodine zníži ročná platba za elektrinu z pôvodných 1 015 € na 414 €. A to iba v prvom roku, pretože cena elektriny sa pravdepodobne bude naďalej zvyšovať a úspora v eurách tak bude z roka na rok narastať.

*Poznámka k prepočtu ročnej úspory: Všetky výpočty sú uvádzané na ročnej báze.

Návratnosť fotovoltickej elektrárne

Z vyššie uvedeného prepočtu nám vyplýva nasledovné:

  • Fotovoltika s inštalovaným výkonom 3 kWp stojí 5 490 € s DPH (so zohľadnením predpokladanej dotácie vo výške 1 500 €).
  • Ročne ušetríme za elektrinu 601 €.
  • Jednoduchá návratnosť je 9,1 roka, t. j. za cca 9 rokov máme späť svoje investované peniaze a ďalších 20 – 25 rokov už na vyrobenej elektrine len zarábate.

Finančný príspevok na fotovoltiku

Návratnosť fotovoltickej elektrárne sa výrazne skracuje aj vďaka možnosti získať finančnú dotáciu v predpokladanej výške až 1 500 € z programu Zelená domácnostiam, ktorý sa tentokrát bude týkať už aj zákazníkov z Bratislavského kraja.

Dôležité je tiež povedať, že pokiaľ si uplatníte finančný príspevok na fotovoltiku z programu Zelená domácnostiam, platí pre vás pravidlo bezodplatnej dodávky elektriny do distribučnej siete. To znamená, že elektrinu, ktorú vaša fotovoltika vyrobí a nevyužijete ju pre vlastnú spotrebu, ste povinný dodať do distribučnej siete bez nároku na finančnú odplatu. Toto sa nevzťahuje na službu Virtuálna batéria od ZSE, kde nejde o dodanie elektriny do distribučnej siete za odplatu, ale len o dočasné uloženie vlastnej vyrobenej elektriny.

Aké parametre zohľadňujeme pri výbere fotovoltiky?

Zhrnutie

Fotovoltika je z môjho pohľadu dobrou investíciou najmä pre tých zákazníkov, ktorí majú vyššiu spotrebu elektriny a vedia využiť vyrobenú elektrinu z fotovoltiky v priebehu slnečných dní. Aj zvyšujúce sa ceny elektriny hrajú do karát všetkým záujemcom o fotovoltiku. Pri optimálne navrhnutej fotovoltickej elektrárni a s využitím Virtuálnej batérie od ZSE môžete ročne ušetriť až 50 % nákladov na elektrinu a počiatočné náklady sa vám vrátia približne o 9 rokov.

O autorovi

Erik Chabreček

Od roku 2015 sa profesne venujem fotovoltickým technológiám. Snažím sa s mojim tímom prinášať na náš trh kvalitné a overené riešenia, ktoré prinesú našim zákazníkom očakávané úspory a nový prístup k čistej energií.

Ďalšie články autora: