/


Budúcnosť bez obnoviteľných zdrojov nie je možná

Zelená elektrina   Fotovoltika   Miroslav Bištuť   19. november 2020

S Michalom Sabom a Petrom Marčanom sme diskutovali o tom, aká je budúcnosť energetiky, na ktoré solárne riešenia môžete získať dotáciu. Ale aj o unikátnom batériovom úložisku, ktoré vyrastie na Slovensku vďaka ZSE.

Epizódu podcastu si môžete vypočuť na:

Spotify   Google Podcasts   Apple Podcasts   Podmaz

 

Najdôležitejšie z rozhovoru

 • Ak majú po nás existovať ešte ďalšie generácie, bez obnoviteľných zdrojov to nie je možné.
 • Obnoviteľný zdroj energie je buď neobmedzený alebo prirodzene sa obnovujúci (slnko, voda, vietor, geotermálna energia).
 • Slovensko vo veľkej miere využíva obnoviteľné zdroje. Je to vďaka vodným elektrárňam (Gabčíkovo, Vážska kaskáda), solárnym elektrárňam či biomase.
 • 55 % elektriny na Slovensku sa vyrába z jadra, 21 % pochádza z tepelných elektrární na báze uhlia a plynu a zvyšok tvoria obnoviteľné zdroje energie.
 • Jadrová energia sa aj napriek tomu, že je bezuhlíková, nepovažuje za dlhodobý nástroj ekologickej výroby energie. Vie síce vyprodukovať veľa energie a má svoje dôležité zastúpenie v energetickom mixe, ale treba mať na pamäti otázku bezpečnosti a likvidácie jadrového paliva.
 • Obnoviteľné zdroje sa z pohľadu výroby energie považujú za ťažšie predvídateľné. Riešením by mohlo byť aj batériové úložisko na uskladnenie elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktoré vyrastie na Slovensku.
 • V súčasnosti je vo svete rozostavaných 45 jadrových elektrární a niekoľko desiatok tisíc elektrární na obnoviteľné zdroje, z čoho vyplýva jasný smer energetiky.
 • Obnoviteľné zdroje energie a elektromobilita idú ruka v ruke v boji proti klimatickej kríze. Je dôležité, aby aj elektrina, ktorú elektromobily využívajú, pochádzala z obnoviteľných zdrojov.
 • Vy ako spotrebiteľ sa v dnešnej dobe môžete rozhodnúť, že spotreba vašej domácnosti bude 100 % krytá aleternatívou Zelená elektrina.
 • V rámci programu Zelená domácnostiam II je možnosť požiadať o finančný príspevok na fotovoltiku, ktorá vyrába elektrinu a na solárne kolektory pre ohrev vody.
 • Trendom sú zelené strechy, ktoré sú aktívne a vegetačné. Na základe fázového posunu dokážu zabrániť prestupu tepla do strešného plášťa a následne do interiéru vášho domu.

Miroslav Bištuť

Miroslav Bištuť
odborník na Zelené riešenia

V energetickom sektore sa pohybujem od roku 2013. Teším sa na príležitosť pomôcť našej planéte aj vašej peňaženke.

Zobraziť články


Zoberte si aj vy Zelenú elektrinu. Teraz len za 2 € mesačne

So Zelenou elektrinou rovnako dobre doma povysávate, uvaríte kávu, operiete ako s bežnou elektrinou, ale zodpovednejšie voči planéte. A nestojí to takmer nič.

Viac o Zelenej elektrine  

Mohlo by vás zaujímať